banner

אסף ניר, מנכ"ל דמרי בעיר: "אם כשל שוק הדיור לא יטופל אז נראה נהירה של רוכשים ועליית מחירים"

חודשיים לפרוץ המלחמה: בקשות תקועות בוועדות, הצהרות לקיצור הליכים נשארו על הנייר ושוק הרוכשים במצוקה. אסף ניר מדבר מהשטח

הוא ממתין כמעט שנה לבקשות לקידום התחדשות שתקועות בוועדות התכנון, מסביר שההצהרות לקיצור הליכים הן רק על הנייר וחושש מנהירה של רוכשים אם לא יטופל כשל השוק במיידי – אסף ניר מנכ"ל דמרי בעיר, הבונה התחדשות עירונית בלב אזורי הביקוש של המדינה, מתארח באולפן "מגדילים", ומציג את תמונת המצב בשטח, כחודשיים לפרוץ המלחמה. 

אתם בונים באזורי ביקוש, מה התרחש במרכז בימים הראשונים?
"הפתעה גמורה, אנחנו בונים בתל אביב ונמצאים בביצוע פרויקט. היום כבר מתחילים להסתגל למציאות החדשה. בהתחלה עיריית תל אביב עצרה את הפעילות באתרי הבנייה ואומנם היא חידשה אותה אבל עדיין לא מטפלת בהסדרי התנועה באתרים, המשמעות שאי אפשר להכניס משאיות, מנופים וכו'. בנוסף, קיימת מצוקת עובדי בניין, ופנינו עכשיו לאופק של עובדים סינים, מנסים למצוא פתרונות כי באתר בנייה חיי הזמן הוא קריטי, חייבים להסתגל במהירות". 

אילו פרויקטים אתם מצליחים לקדם היום לבנייה?
"ברחוב אנטיגונוס יש לנו אתר פעיל של מתחם להתחדשות עירונית ובתחילת השנה נכנס לעוד שני אתרים, נערכים כרגע להתחלה". 

ההתחדשות העירונית קיבלה חשיבות יתר בעקבות המלחמה?
"הביקוש לדירות עם ממ"דים (מרחב מוגן דירתי) עולה אבל ישראלים שוכחים מהר. ראינו את הדרמה הגדולה אחרי רעידת האדמה בטורקיה וגם זה כבר נשכח אבל אין ספק שיש רצון והפניות גבוהות".

הרצון קיים אבל אז אתה פוגש את הבירוקרטיה, איך מתקדמים מכאן?
"כן, יש תהליכים שמנסים לשפר את הליכי הבירוקרטיה הארוכים כמו 'תוכנית פלוס היתר' אבל זה עדיין הנמצא בעלטה, בדיוק כמו חלופת שקד שפורסמה אבל ללא תקנון. גם ב'תוכנית פלוס היתר' צריך תקנון אבל כרגע כלום לא נפתר, ועד שאין תקנון אנחנו לא יכולים לפעול. זירוז היתרים הוא חשוב, העומס בוועדות הוא אקוטי. אני מחכה לטעינת בקשות חדשות כבר 9 חודשים. עוד לפני המלחמה, הבחירות עצרו את הפעילות בוועדות". 

מה הכי בוער היום?
"כרגע הקבלנים צריכים יותר מהכל לטפל בכשל שוק שקיים היום בכל תחום הרכישות. כל עוד שוק הרוכשים כל כך חלש, אתה לא רוצה להוציא עוד היתרים ולייצר היצעים". 

איך מטפלים?
"שוק הרוכשים קיבל כמה 'סטירות' בשנתיים האחרונות – עליית ריבית, אי יציבות שלטונית, כולם עוצרים ומחכים לראות לאן השוק הולך, ואז מגיעה המלחמה ומזעזעת את שוק הרוכשים. כולם מנסים להבין מה יקרה למחירים אז דבר ראשון צריך לייצר ודאות, להוריד מס רכישה, להוריד ריבית, להראות לרוכשים שרואים אותם ולגרום לחזרה הדרגתית. לא צריך נהירה כי היא תביא לעליית מחירים אלא צריך לצאת מהקיפאון".

אתה ממליץ למי שיכול לרכוש דירה עכשיו?
"אני לא רואה כרגע שום פרמטר שמצביע על ירידת מחירים, אנחנו רואים ירידה בהיצע, עלייה של אנטישמיות בעולם וגלי עלייה צפויים לארץ, אין תוכנית ממשלתית אמיתית עם תקנות – אין שום סיבה שהמחירים ירדו ולכן, ברגע שהקהל יתחיל לרכוש אז כולם יצטרפו כי ככה פועל השוק שלנו. מקווה שלא נראה את זה בעוצמה גדולה בעוד שנה אבל גם זה יכול לקרות". 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות