banner
צילום: רונן דמארי
צילום: רונן דמארי

ההריסות כבר החלו אבל אז הכל נעצר – מה מעכב את פרויקט פינוי בינוי "יבנה צפון"?

פרויקט פינוי בינוי בן מאות יחידות דיור ביבנה תקוע מזה מספר חודשים, בשל בית כנסת הפועל במקלט עירוני בתוך מתחם העבודות. בעירייה אומרים כי הם פועלים לפינוי המקלט. הדיירת אסתר פרץ: "אנחנו מחכים לדירה החדשה כל כך הרבה שנים, זו פשוט מכה"

רונן דמארי 04.08.2022

בעלי הדירות ברחוב הכרמל ביבנה ממתינים כבר שנים ארוכות לפרויקט ההתחדשות העירונית שיאפשר להם להתגורר בדירה חדשה ומרווחת. לפני מספר שנים הם חתמו על הסכם לפרויקט פינוי בינוי עם חברת גרופית המקדמת את פרויקט 'יבנה צפון' ומאז ממתינים בכיליון עיניים להתממשותו. במסגרת הפרויקט צפויה החברה לבנות ארבעה מגדלי מגורים הכוללים 286 יח"ד, אליהם צפויים לעבור בעלי הדירות המתגוררים כעת בבנייני רכבת ישנים, הכוללים 56 דירות. עד עתה הרסה החברה את אחד מהבניינים הישנים בפרויקט ובנתה מגדל ראשון אליו עברו חלק מבעלי הדירות הישנות ברחוב. בהתאם ללוחות הזמנים, התכוננה החברה להריסתו של בניין רכבת נוסף בפרויקט – הדירות פונו כבר לפני מספר חודשים, גם העסקים שפעלו בקומת הקרקע של אותו בניין סגרו זה מכבר את שעריהם, אולם ההריסה המתוכננת של הבניין הלכה ונדחתה. 

כשבעלי הדירות פנו לנציגי החברה היזמית וביקשו לברר את פשר העיכוב, הם נדהמו לגלות כי מדובר בפינוי מקלט עירוני הממוקם בין הבניינים בפרויקט, בו פועלת בעשור האחרון בית כנסת. לבעלי הדירות התברר כי המתפללים מסרבים לפנות את המקלט בטרם יקבלו מהעירייה מקום חלופי העונה לצרכיהם. ל"מגדילים" נודע כי העירייה הציעה לעמותה המפעילה את בית הכנסת מספר הצעות, אולם הן נדחו על ידה בטענה כי אינן מתאימות. בתווך נמצאים בעלי הדירות בבניינים הישנים הממתינים בכיליון עיניים להתקדמות הפרויקט וחוששים כי העיכוב יימשך עוד זמן רב.

בית הכנסת במקלט // צילום: רונן דמארי
בית הכנסת במקלט // צילום: רונן דמארי

אחת מבעלות הדירה הוותיקות ברחוב, אסתר פרץ, סיפרה ל"מגדילים": "אנחנו פשוט לא מבינים מה קורה כאן. חתמנו לחברה, כבר בחרנו דירה בבניין החדש שאמורים לבנות ופתאום אנחנו רואים שהכל מתעכב. אנחנו מחכים לדירה החדשה כל כך הרבה שנים, זו פשוט מכה. אנחנו מפחדים שהפינוי של בית הכנסת יתקע את הפרויקט, אנחנו עוד מעט נכנסים לתקופת החגים ואז בכלל יהיה קשה לפנות את המקום. אני לא מבינה למה העירייה לא דאגה לזה מראש, בסופו של דבר מי שסובל אלו בעלי הדירות המבוגרים, זה פשוט מייאש אותנו".
בעל דירה נוסף ברחוב הכרמל אמר: "המצב הזה פשוט אבסורדי. בגלל קבוצה של מתפללים שאין לנו מושג איך ומתי קיבלו אישור להתפלל במקלט עירוני, הפרויקט תקוע. דיברנו עם חברת גרופית כמה פעמים, הם אמרו לנו שהם פועלים גם ברמה המשפטית, אבל העירייה צריכה לדאוג לפינוי זה מקלט שלה. דיברנו גם עם המתפללים והם טוענים שעד שלא יקבלו פתרון שמתאים להם הם לא יפנו את המקום. איפה נשמע דבר כזה? העירייה חייבת להתעורר".
אלא שבניגוד לטענות, נציג המתפללים ועמותת קול השופר המפעילה את בית הכנסת, מצייר תמונה שונה בתכלית. לטענתו, המקום פועל בידיעת ובעידוד העירייה כבר למעלה מעשור. בריאיון ל"מגדילים" הוא אומר: "רוב רובם של בעלי הדירות ברחוב הכרמל איתנו ורוצים שיהיה פתרון, להפנות את הבעיה אלינו זה לא נכון. המקום שוקק במהלך השבוע, יש כאן גם פעילות לטובת נוער משוטט, אי אפשר לזרוק אותנו ככה".
קיבלתם אישורים לפעול במקלט העירוני?
"בודאי, אני אגיד לך יותר מזה – היינו בשלבי הקצאה למקלט עצמו לפני אישור, זה מתועד הפרסום האחרון היה לקראת סוף שנת 2021 כשהבניין הראשון של הפרויקט כבר היה עומד. אנחנו שם כבר 12 שנה באישור העירייה ובעידוד העירייה. אנחנו פועלים כעמותה מסודרת כעמותה ומתקצבים אותנו בתמיכה עירונית, אנחנו פעילים חזקים בשכונה, זה לא רק בית כנסת אלא פעילות חברתית ללחימה בנוער משוטט, אנחנו עושים את זה הרבה שנים".
מדוע אתם לא עוברים למקום חלופי כדי לאפשר את התקדמות הפרויקט?
"פנינו כמה פעמים לעירייה, כתבנו מכתבים בבקשה להעניק לנו מקום חלופי ראוי כדי שנסיים עם זה אבל העירייה לא מביאה לנו מקום חלופי לבית כנסת ואין לנו לאן להתפנות. אנחנו לא רוצים לעכב את הקבלן וחלק מתושבי השכונה מתפללים איתנו, אנחנו במצב ממש לא נעים אבל הם יודעים שהעיכוב לא מצדנו. ברגע שייתנו לנו מקום ראוי, לא 70 מטר מקלט, אנחנו מחר עוזבים. אבל עכשיו לאיפה נעזוב? לאן נלך? לאן נמשיך את הפעילות שלנו? עוד מעט מגיעים הימים הנוראים איפה נתפלל?"

צילום: רונן דמארי
צילום: רונן דמארי

מה אתם מצפים שיקרה כעת?
"אנחנו רוצים מקום חלופי, לא ביקשנו שיבנו עבורנו בית כנסת אלא רק שייתנו לנו מבנה חלופי ראוי או שטח לשים עליו קרוואן עם בנייה קלה כדי שנוכל להמשיך את התפילה. זה בית כנסת שפועל שם שנים. העירייה לא לקחה אותנו בחשבון בפרויקט זה מבנה ציבורי, יודעים שאנחנו שם באישור, איפה אנחנו בחשבון הזה? אנחנו לא סרבנים, פשוט מבקשים מקום חלופי ראוי אם זה שטח או מבנה אחר של העירייה. שכרנו עו"ד ואנחנו לא רוצים להגיע למאבק משפטי, זו תהיה הברירה האחרונה שלנו אבל אנחנו כן מוכנים לזה".

מחברת גרופית נמסר בתגובה: "פינוי המקלט נמצא באחריות העירייה ומטופל על ידה".
מעיריית יבנה נמסר בתגובה כי: "מדובר במקלט ציבורי אשר נמסר בעבר לשימושה של העמותה. תוקף ההקצאה לעמותה פג זה מכבר והעירייה דרשה את פינוי המקלט לאלתר. מאחר והמקלט מיועד להריסה כחלק מפרויקט פינוי-בינוי, הוצע לעמותה מיקום חלופי כבר לפני מספר חודשים.  העמותה לא פעלה להגשת בקשת הקצאה ועושה דין לעצמה תוך ניסיון לתפוס חזקה במבנה, זאת ללא זכות חוקית או חוזה תקף. העירייה רואה בחומרה התנהלות זו הגורמת לפגיעה בעשרות משפחות הנכללות בפרויקט פינוי-בינוי ותפעל בהתאם לחוק לפינוי המקלט". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות