banner
עינת כרובי תמונת // צילום סיגל מזרחי
עינת כרובי תמונת // צילום סיגל מזרחי

בעלי קרקעות באזור התעשייה בראשל"צ נאבקים בעיריה

אזור התעשייה הפך למתחם מריבה בגין תהליכי חלוקת המגרשים בין בעלי הקרקע. העיריה: "הוועדה המקומית החליטה להאריך את מועד הגשת ההתנגדויות"

תמונה: עינת כרובי  // צילום סיגל מזרחי

בעלי קרקעות בראשון לציון מלינים על כך שהעירייה פרסמה טבלאות איזון לחלוקת מגרשים באזור התעשייה הצפוני בעיר, בניגוד לכללי מינהל תקין, כך לטענתם.  

בשנת 2010 העירייה החליטה להרחיב את אזור התעשייה הישן הידוע כאזור התעשייה הצפון מזרחי בכ- 310 דונם נוספים. הרחבת השטח בוצעה באמצעות הפשרת קרקע חקלאית הנמצאת בבעלות מאות בעלי זכויות וחברות ואושרה בשנת 2014. תוכנית מספר רצ/67/15/1 שינתה את יעוד השטח מחקלאי לתעשייה ומסחר וקבעה שחלוקת הזכויות תעשה במסגרת תוכנית נוספת. כלומר, התוכנית המפשירה היוותה תוכנית ביניים אשר מכוחה לא ניתן היה להוציא היתרי בניה.

על מנת לאפשר בנייה היה צורך להכין טבלאות הקצאה ואיזון שמטרתם לחלק בצורה הוגנת וחוקית את המגרשים ביעוד החדש בין בעלי הזכויות הקיימים.

הואיל וקיימים בעלי זכויות רבים מלאכת הכנת טבלאות האיזון קשה ומורכבת. יצוין כי טבלאות ההקצאה הנערכות ע"י העירייה אינן "גזרה משמים", הוראות החוק מאפשרות לבעלי הזכויות לבדוק את ההקצאה שקיבלו ולהתנגד במידת הצורך. בשנת 2014 פורסמו טבלאות הקצאה ואיזון במסגרת תוכנית מספר רצ/מק/1/67/15/1.

עשרות התנגדויות הובילו למינוי חוקרת
כנגד הטבלאות שפורסמו הוגשו ע"י בעלי הזכויות בתחום התוכנית  עשרות התנגדויות, אשר בגינם מונתה חוקרת לבדיקת הטבלאות. לאחר בדיקה החוקרת, היא מצאה כי יש צורך לתקן את הטבלאות ואף ביצעה את התיקון. לאחר ביצוע התיקון פורסמו הטבלאות המתוקנות. גם כנגד הטבלאות המתוקנות הוגשו עשרות התנגדויות. בשל היקף ההתנגדויות ומהותן, הוועדה החליטה לבטל את הפקדת תוכנית רצ/מק/1/67/15/1 וטבלת ההקצאה והאיזון המתוקנת ולערוך תוכנית חדשה הכוללת טבלת הקצאה חדשה וכך עשתה.

בעלי מגרשים נגד התכנית החדשה של העיריה
בחודש מרץ השנה העיריה פרסמה תכנית חדשה שמספרה רצ/מק/2/67/15/1  שכללה את הטבלאות החדשות. מטרת הפרסום החדש הינה לאפשר לכל מאות בעלי הזכויות לבדוק את מסמכי התוכנית וההקצאה שקיבלו ולהגיש התנגדות ככל וימצאו לנכון, אלא שכעת טוענים בעלי מגרשים כי הטבלאות שפורסמו אינן ברות בדיקה וערוכות בניגוד לנהלים באופן שמונע מהם להגיש השגות עליהן במידת הצורך.

המהנדסת ושמאית מקרקעין עינת כרובי, שותפה במשרד עורכי הדין וגנר-כרובי פנתה ליועצת המשפטית של העירייה בבקשה לביטול ההפקדה המדוברת, לאור פרסום הטבלאות בניגוד לנהלים המקובלים. במכתבה היא מציינת בין היתר: "תכלית ההקצאה בטבלאות האיזון הינה חלוקת ההון בין בעלי הזכויות. בחלוקה לא מאוזנת יש את המפסידים ויש את המרוויחים על חשבונם. תכלית בדיקת הציבור בתקופת ההפקדה הינה בחינה כלכלית של נכונות ההקצאה. טבלאות האיזון לא כוללות ערכי שווי ו/או מקדמים והתימוכין להם ולכן הן אינן ערוכות, לכאורה, בהתאם לדין ולתקן מס' 15 של מועצת שמאי המקרקעין והן אינן  ברות בדיקה! כידוע, פרסום טבלאות איזון ללא ערכי שווי מבטלת הלכה למעשה את תכלית ההפקדה ומונעת מציבור בעלי הזכויות את זכותם החוקית לבדוק את טבלאות האיזון.

"לתדהמתי, הובא לידיעתי כי בנוסף לגרסת טבלאות האיזון שפורסמה לציבור, שמאי המקרקעין אשר ערך את טבלאות האיזון העביר למשרדי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ראשון לציון (להלן: "הוועדה המקומית"), גרסה מלאה וחוקית. אולם הוועדה המקומית בחרה להפקיד את התכנית עם הגרסה החלקית".

עוד נאמר בפנייה: "לא יעלה על הדעת, כי רשות מנהלית תפעל בחוסר תום לב, לכאורה, תוך הכשלה מכוונת, לכאורה, של הליך סטטוטורי, ותפרסם טבלה שאינה עומדת לכאורה בהוראות החוק ו/או התקנות תוך הסתרת נתונים מהותיים הרלוונטיים להגשמת תכלית ההפקדה. לאור האמור לעיל, אני מבקשת לבטל את הפקדת התכנית ולפרסם בהקדם האפשרי את התוכנית מחדש כולל טבלאות האיזון בגרסה המלאה הקיימת בידכם. אבקש לקבל הסבר מה היו המניעים לפרסום הגרסה החלקית של טבלאות האיזון".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "הוועדה המקומית החליטה להאריך את מועד הגשת ההתנגדויות עד ל-30/06/18, ובמקביל לפרסם טבלה מורחבת הכוללת את ערכי השווי במצב הנכנס ובמצב היוצא של המגרשים, אשר על בסיסם נקבעו הערכים היחסיים בטבלה המופקדת".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות