banner
תכנון אורבך הלוי אדריכלים // צילום עוזי פורת

האדריכלים מקבלים את שנת 2022 בדאגה: "האם אנחנו בנויים להתחיל לשלב מגורים באזורי תעסוקה?"

"חוק ההסדרים שעבר השנה מנסה להסדיר המון דברים שלא נעשו נכון בשנים הקודמות אך זה אינו חוק נכון לעולם הבניה" – אדריכלים בכירים מסכמים את 2021, ובעיקר מודאגים מהעתיד: "בערים חכמות, יעילות ומהנות עירוב שימושים הוא ברירת מחדל"

2021 ראינו יותר ויותר מתחמי מגורים ושכונות חדשות המשלבים עירוב שימושים. לשיטתו של האדריכל אורי הלוי, מבעלי המשרד 'אורבך הלוי אדריכלים' עירוב שימושים הוא העתיד ולא קיימת אופציה אחרת: "אם נרצה להגיע למצב של ערים חכמות, יעילות ומהנות עירוב שימושים הוא ברירת מחדל. לשמחתי מנהל התכנון הוביל השנה הטמעות של עירובי שימושים בתמהילים שונים כך שבסופו של דבר נראה שנקבל את אותה דינמיקה שאנחנו כ"כ אוהבים ברחובות באירופה- רחובות חיים, פעילים ומעניינים שפעילים שעות ארוכות וקולעים לצרכיהם של קהלים רבים. אתגרים צפויים במקרים של פרויקטים בהם כבר בוצע תכנון מפורט ובמקרה של שינוי או עדכון היעוד תדרש רביזיה בתכנון- גרעין המבנה משתנה, כך גם חומרי הבניין. תדרש מחשבה מחודשת לנושאים כמו כיווני אוויר ומרפסות. אתגר אפשרי נוסף הוא תרבותי-תפישתי: האם אנחנו בנויים להתחיל לשלב מגורים באזורי תעסוקה. ככל שמתקרבים למרכזי הערים מדובר באקט טריוויאלי לחלוטין אך ככל שמתרחקים המכשול התרבותי- התנהגותי הוא יותר משמעותי. עם זאת, אני צופה שכבר בשנת 2022 המגמה תזוז כמו גל הלם ממרכז גוש דן החוצה".  

אדריכל אורי הלוי, אורבך הלוי // צילום: יוסי צבקר
אדריכל אורי הלוי, אורבך הלוי // צילום: יוסי צבקר

ההתחדשות העירונית מסתמנת כאפיק המשמעותי ביותר להגדלת היצע הדירות החסר היום בשוק. לדברי האדריכל ובונה הערים בני פרי, שותף במשרד V5 אדריכלים: "כל מי שנוסע היום ברחבי הארץ רואה כבר שינוי משמעותי מאוד בקו הרקיע של הערים. כל הארץ גם הפריפריה, הופכת להיות צפופה יותר וזה שינוי שרק ילך ויתגבר ובקרוב נראה יותר ויותר בניה גבוהה ורבי קומות. 

"חוק ההסדרים שעבר השנה מנסה להסדיר המון דברים שלא נעשו נכון בשנים הקודמות אך זה אינו חוק נכון לעולם הבניה, כיוון שהוא ערב רב של תיקונים. אני רוצה לקוות כי בשנת 2022 תכנס לתוקף רגולציה שתסדיר איך תראה עיר צפופה מאוד בעתיד- ואני מציע הרחבה של המרחב הציבורי יחד עם הגדלת הצפיפות. זה נשמע כמעט דבר והיפכו אך עם הכנה מראש, זה אפשרי.

"בנוגע למבנים מסוכנים, ראינו לאורך השנה האחרונה כי יש לטפל בדחיפות במבנים מסוכנים ברחבי הארץ. אני סובר כי כל מי שגר במבנה ישן ומסוכן צריך להשקיע כסף בשיפוץ המבנה ובשידרוג שלו, והמחשבה הרווחת שהכל צריך לבוא בחינם היא מחשבה מאוד ישראלית, שאין לה אחות בעולם.זאת אומרת שאם מחפשים פתרונות למבנים מסוכנים, צריך להכיל בהן תשלום של בעלי הדירות. אפשר להציע מימון והקלות בארנונה, אך לתת דירה חדשה זה מאוד לא מוסרי וצריך להפסק בהקדם". 

אדריכל בני פרי v5 אדריכלים // יחצ
אדריכל בני פרי v5 אדריכלים // יחצ

האדריכל בועז שניר מתייחס לעליית מחירי הדיוק בכ-10 אחוז בשנה החולפת, ואומר על קהל המשקיעים שלהם יוחסה העלייה האמורה, כי: "עולם ההייטק פורח ומכניס כספים רבים לידיים פרטיות, מדובר על כ -30 אלף איש שנהנו רק השנה מבונוסים, אקזיטים והנפקות עם מענקים בשיווי של מיליון שח ומעלה. מדובר קהל שמשתוקק לרכוש בתים ודירות ומוכנים לשלם כל מחיר בלי קשר למחירי השוק.

"בנוסף, קיים מחסור העצום בקרקעות לבנייה, במיוחד למגרשים של חצי דונם ומעלה – אלו מגרשים שאינם ברי השגה, על אחת כמה וכמה  באזורי הביקוש ועושה רושם שכל מחיר לוקח.

אדריכל בועז שניר // צילום: בנימין אדם
אדריכל בועז שניר // צילום: בנימין אדם

"בשנה החולפת נבנו ותוכננו מעל מיליון מ"ר עבור משרדים, זהו שוק שמגלגל בשנה 3 מליארד שקלים. בתל אביב כמעט ולא ניתן היום למצוא מ"ר להשכרה ונראה שבשנת 2022 המצב לא הולך להשתנות.

אדריכל אייל אפל // שירעד ניסים
אדריכל אייל אפל // שירעד ניסים

"במקביל, נראה כי שנת 2021 נוצרה דווקא אופציה טובה להשקעה והזדמנות לקניה בפריפריה אדריכל איל אפל מספר "שגם בפריפריה המחירים עלו, אך בצורה יותר מתונה מהמחירים במרכז הארץ. זוגות צעירים ומשקיעים, שהתקציב שלהם מוגבל זו הכתובת הנכונה להם" בנוסף, אומר אפל "ישנה מגמה של אנשים מאוד עמידים מהמרכז שמחפשים את מקום המפלט והשקט ומעתיקים את המגורים שלהם למרחבים בצפון, בהם ישנה אפשרות למצוא מגרשים יותר גדולים, לעומת המרכז בו השטחים מצומצמים יותר". 

גל ניסימוב // צילום: ליאור טייטלר
גל ניסימוב // צילום: ליאור טייטלר

מגמה נוספת שהדגישה שנת 2021 היא המודעות אקולוגית המתפתחת. "העולם, מעדיף  את התוצרת המקומית, הן בשל הזמינות שלה, והן בשל ההיבט הסביבתי. ייבוא דורש שינוע בים או ביבשה, שמגביר את זיהום האוויר ופוגע בסביבה באופן ממשי. ייצור מקומי מפחית את הזיהום ומדגיש בנוסף ערך של כלכלה מקומית. אנו צופים כי ב-2022 המגמה תלך ותעמיק, ובהתאם תעלה הצריכה מיצרנים מקומיים", אומרת גל נסימוב מנהלת השיווק של "כוכב אלומיניום". 

אדריכל רון שפיגל // רגב כלף
אדריכל רון שפיגל // רגב כלף

מה צופן העתיד? "ניתן רק לשער", אומר אדריכל רון שפיגל, "בבניה צמודת קרקע אני סובר  שנראה מגרשים גדולים במושבים ובמושבי יוקרה מתחלקים למגרשים יותר קטנים ובנוסף, תהיה צפיפות יותר גדולה במגרש, יותר דו משפחתיים ובתים טוריים. בשל עתודות הקרקע שנגמרות נראה בניינים גבוהים יותר, עם תמהיל דירות מגוון. לא רק 4-5 חדרים, אלא גם דירות 2-3 חדרים לזוגות צעירים ורווקים ומולן גם דירות מאוד גדולות שיחליפו את הבניה צמודת הקרקע. דירות אלו יגיעו עם גמישות תכנונית מראש כך שיהיה ניתן לחלק אותן בעתיד, בדיוק כמו בבית צמוד קרקע, לדוגמת יחידת דיור לילד גדול ועוד. בתחום הבילוי נראה הרבה יותר בריכות שחיה על הגגות שיתנו את המענה לווילה עם בריכה, או דירות גן עם בריכות". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות