banner
הדמייה קרית אתא צפון // רשות מקרקעי ישראל
הדמייה קרית אתא צפון // רשות מקרקעי ישראל

ותמ"ל נגד העליון: תקדם הקמת בית חולים בקרית אתא צפון למרות פסיקת בית המשפט

בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון: הוועדה קבעה כי הנסיבות הביטחוניות מחייבות את הקמת בית החולים. השטח לתכנון עתידי יסווג למגורים

זיו גולדפישר 31.12.2023

למרות פסיקת בית המשפט העליון, ותמ"ל תמשיך בתכנון בית חולים חדש ברובע קריית אתא צפון (תכנית תמל 1025). זאת, בין השאר, על רקע המציאות הביטחונית והעובדה שבית החולים כרמל, שאמור לעבור לקריית אתא, איננו ממוגן. בדיון שערכה ותמ"ל, בעקבות פסק הדין שהחזיר את הדיון בתכנית בחזרה לוועדה, נקבע כי חלו שינויים בנסיבות המחייבות תכנון מידי של בית חולים במתחם גלעם בעיר. 

תמ"ל 1025, שאושרה לפני ארבע שנים, היא תכנית ותמ"לית המציעה הקמת שכונת מגורים חדשה בת כ-11,000 יחידות דיור הכוללת מגורים, מבנים ומוסדות ציבור, מסחר, משרדים ותעסוקה, 1,400 יח"ד דיור מוגן, בית חולים אזורי כ-2200 מיטות, מוסד להשכלה גבוהה, שטחים ציבוריים פתוחים ופארק. התכנית שמשתרעת על שטח של כ-6,372 דונם צפונית ומערבית לקריית אתא, כוללת שלושה מתחמים: המתחם המערבי – מיועד להקמת שכונת מגורים וכן פארק מטרופוליני שמשתרע על שטח של כ-1,200 דונם ושטח המיועד לתכנון בעתיד. המתחם המזרחי – הכולל בית חולים אזורי בן 2,200 מיטות ששטחו 180 דונם; המתחם הדרומי – שייעודו מסחר, תעסוקה, תעשייה ואחסנה.

לפני כחמישה חודשים קבע בית המשפט העליון כי הוראותיה של התכנית פוגעות בצורה קשה במושב כפר ביאליק, וכן כי הוועדה חרגה מסמכותה לאחר שכללה בתכנית שטח לבית חולים ושטח לתכנון עתידי. פסק הדין ניתן בעתירה של מרכז השלטון האזורי ועותרים נוספים, ביניהם כפר ביאליק, קיבוץ שער העמקים וקיבוץ רמת יוחנן, נגד פסיקת בית הדין המחוזי שאישרר את החלטת ותמ"ל לתת תוקף לתכנית.

פסק הדין מתח ביקורת גם על ההחלטה לכלול את בית החולים בתכנית ותמ"לית ולא בתכנית רגילה. השופט עוזי פוגלמן כתב כי: "הבחירה להעדיף את המסלול המזורז על מסלול התכנון הרגיל, כאשר אין היתכנות ממשית לקידום הקמת בית החולים, אינה יכולה לעמוד".

הוועדה, שדנה מחדש בתכנית, החליטה לקדם את הקמתו של בית החולים:  "הוועדה, לאחר ששמעה בדיון את נציגי משרד האוצר, נציגי משרד הבריאות ונציגי קריית אתא, סבורה כי חל שינוי נסיבות משמעותי מאז אישורה של התמ"ל ועולה צורך מידי בתכנון של בית חולים במתחם גילעם ובהקמתו הדחופה. לוועדה הוצגה החלטת ממשלה 1231 בנושא אסטרטגיה לפיתוח ולקידום מפרץ חיפה, אשר לאורה הוקם צוות בין משרדי אשר כולל נציגים רבים וביניהם נציגים ממשרד הבריאות וממשרד האוצר, אשר המליץ להעביר את בית החולים כרמל אל מתחם גילעם. צורך זה, עולה, לעמדת מנכ"ל משרד הבריאות, ביתר שאת לנוכח העובדה שבית חולים "כרמל" אינו ממוגן. בהחלטת הממשלה נקבע כי על הממשלה לפעול כך שהקמתו של בית החולים תושלם עד לשנת 2029". הוועדה הורתה למגישת התכנית, רשות מקרקעי ישראל, להציג לוועדה תכנון מפורט לבית החולים. 

השופט פוגלמן // צילום: דוברות הרשות השופטת
השופט פוגלמן // צילום: דוברות הרשות השופטת

השופט פוגלמן קבע עוד כי התכנית חרגה ממתחם הסבירות בכל הנוגע להיקף השטחים שכפר ביאליק נדרש להשיב, במטרה להקים פארק במסגרת התכנית. היקף שטח המשבצת שנגרע מכפר ביאליק עומד על כ-71 אחוז. השופט קבע כי מדובר "בהיקף אשר עולה על מכפלת המגבלה שקבועה בחוק. דומני כי על הוותמ"ל לשוב וליתן את הדעת לעצמת הפגיעה ביישוב שעומדת בפני עצמה". 

בכל הנוגע לפגיעה בכפר ביאליק, הוועדה קבעה כי חלק מהשטחים בתכנית ימשיכו לשמש לצרכי חקלאות ויוקצו למושב. לצד שטחים אלו, יוותרו שטחי פארק אחרים שיפותחו בפיתוח אינטנסיבי לטובת הציבור. "הוועדה סבורה כי שטחי הפארק בחלקו הצפוני אינם מתאימים לעיבוד חקלאי כיוון שהם נדרשים לצורך מתן מענה חיוני לסוגיות כבדות משקל של ניקוז וניהול מי נגר במרחב. השטחים בעירוב שימושים המוצעים על ידי הועדה נבחרו אך בשים לב ליתר הוראותיה של התכנית ועקרונותיה התכנוניים באופן שלא יפגע בה". 

הוועדה קבעה כי היא סבורה שיצירת עירוב שימושים אשר מאפשר את המשך השימוש החקלאי בחלק משטחי הפארק נותן מענה לשני הצרכים באופן מיטבי. כך, שטחי החקלאות יישמרו ללא איום פיתוח נופי משמעותי, ולצד זאת, יינתן מענה לצורכי פנאי ונופש לכלל הציבור בסביבה אורבאנית צפופה".

ביקורת נוספת שנמתחה על ותמ"ל הייתה בהחלטה לכלול בתכנית שטח של 870 לתכנון עתידי. "קביעת שטח המיועד לתכנון בעתיד חורגת מהסמכות שניתנה לוותמ"ל", כתב השופט פוגלמן. בתגובה, הוועדה קבעה כי השטח שהוגדר לתכנון עתידי יוגדר כשטח למגורים, אשר יתוכננו ברמה המפורטת. "יעוד תאי שטח אלה למגורים תואם את תוכנית המתאר המחוזית וכן את תוכנית המתאר הכוללנית לעיר ואף את תמ"א 75 (תכנית המתאר למפרץ חיפה) אשר צפויות להפוך את קריית אתא לעוגן אורבאני משמעותי במרחב".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות