banner
אילוסטרציה // מגדילים
אילוסטרציה // מגדילים

כך מתעלמת עיריית לוד מדיירים במבנה מסוכן במתחם פינוי בינוי ענק בעיר

דיירי בניין במתחם התחדשות עירונית בלוד הונחו שלא להוציא מכרז לבחירת יזם אלא שבמקביל הם קיבלו מהעירייה מכתב כי מדובר בבניין מסוכן, ונדרשו לתקן את הליקויים. חסרי אונים הם פנו לעירייה בניסיון לקבל מידע אולם איש לא טרח לספק להם תשובות – תחקיר "מגדילים" מביא כאן את כל המידע לדיירים

תחילתו של הסיפור הוא במכתב שנשלח לבעלי הדירות ברחוב פנקס 1 במתחם התחדשות עירונית המלך שלמה, עליו חתומה סגנית מהנדסת העיר, ורד שטרית, אליו צורפה חוות דעת מהנדס, שקבעה כי מדובר בבניין מסוכן. יש לציין כי לבניין קיימת נציגות דיירים, אשר מיוצגת על ידי עו"ד אברהם בבגנוב, ממשרד הרטבי בורנשטיין בסון ושות'. אלא שבינתיים ניתנה הנחייה מפורשת שלא לקדם מכרז יזמים במתחם, כך שהדיירים נותרו לבדם במערכה מול הבניין המסוכן, כשהם מנסים להבין מדוע לא מזרזים את הפרויקט ומה עליהם לעשות. 

"קיבלתי מכתב רשום מהעירייה וכתוב שם שהמבנה חשוד כמסוכן, מכתב מלחיץ עם דו"ח מהנדס ותמונות, וליקויים שצריך לטפל. שאלתי חלק מבעלי הדירות שאני מכירה אם גם הם קיבלו כזה מכתב, מסתבר שלא. בנוסף המכתב הגיע אלי ב- 26.10 ומופיעה בו דרישה לתקן את הליקויים עד ל- 31.10", מספרת בעלת דירה בבניין. 

עוד היא אומרת: "מה ההיגיון לעשות את כל התיקונים ובעוד פחות משנה כבר יהרסו את הבניין? אולי פשוט יש אפשרות לזרז את תהליך אישור התוכנית לפני שחס וחלילה משהו יקרה? כרגע התוכנית תקועה. לדעתי העירייה יכולה לזרז את התוכנית במיוחד עכשיו אחרי דו"ח הליקויים, אבל הם בוחרים כמובן באופציה הכי קלה והיא להשליך את האחריות על הדיירים במקום באמת לעשות את העבודה ולזרז את הפינוי בינוי".

מתוך דו"ח היועץ א.טייב הנדסה בע"מ
מתוך דו"ח היועץ א.טייב הנדסה בע"מ

ואכן, בחוות הדעת, החתומה על ידי המהנדס דמיטרי שבודיאש, נכתב כי בתאריך ה-23.9.21 הוא ערך ביקור במקום ללא נציגי עיריית לוד וערך בדיקה ויזואלית של המבנה. "הממצאים נכון לזמן בדיקה זו מגדירים סכנה קונסטרוקטיבית במספר עמודים וקירות  נושאים, הדורשת טיפול מיידי", כתב המהנדס, וציין כי: "בהתאם לממצאים, קיים ספק באשר לעמידות אלמנטים קונסטרוקטיביים נושאים של המבנה (עמודים וקירות) בהטרחה סייסמית". 

דרך הייסורים של האזרח הקטן מול העירייה
לדבריה, היא פנתה לראש העיר בניסיון להבין את המשמעויות וכן, מדוע לא מזרזים את התוכנית במתחם. ראש העיר הפנה אותה למהנדסת העיר אולם גם שם לא מצאו את הזמן להשיב לדיירת במשך שבועיים. לאחר שכעת התקבלה התשובה המיוחלת, היא מתעלמת מהתוכנית המקודמת במקום ו"זורקת" את הדיירים לכיוון עמידר: "העירייה אינה מבצעת תיקונים בבניין פרטי ששייך לדיירים/ בעלי הנכס. אנו ממליצים לכם לפנות לעמידר", כך נמסר בתגובת העירייה. בניסיון נוסף לקבל תשובות, הוציאו בעלי הדירות נסח טאבו המעיד כי מעל ל-50% מהדירות הנן בבעלות עמידר (28 מתוך 48 דירות). בשלב הזה הם פנו לעמידר אולם ככל הנראה לא הצליחו להגיע לגורם הרלבנטי, ונענו כי בעמידר כלל לא מכירים את הדו"ח.

מתוך דו"ח היועץ א.טייב הנדסה בע"מ
מתוך דו"ח היועץ א.טייב הנדסה בע"מ

גם "מגדילים" פנה לראש העיר, יאיר רביבו, בניסיון לקבל תשובות עבור בעלי הדירות אולם נענה על ידי ראש המטה, שטען כי הבניין כלל איננו נמצא בתוכנית מתחם המלך שלמה. 

כעת, מתחקיר "מגדילים", עולה כי בניין פנקס 1 הוא חלק מתוכנית פינוי בינוי מתחם שלמה המלך, המקודמת במסלול רשויות על ידי החברה הכלכלית לוד, שאף צפויה להשתנות בימים הקרובים ועל כן, הדיירים התבקשו שלא להוציא מכרז יזמים. 

עוד עולה כי התוכנית תגיע ביום חמישי הקרוב לדיון בהנהלת רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), זאת בניסיון להעביר אותה ממסלול פינוי בינוי למסלול בינוי-פינוי-בינוי, באמצעות קרקע משלימה בניר צבי וכי היא צפויה לעבור לדיון לקראת אישור להפקדה בותמ"ל כבר בחודש דצמבר הקרוב. "נפגשו עם עורכי הדין במתחם והסבירו להם את המתווה החדש, בודקים את כל האופציות כדי לייצר את המסלול הטוב ביותר עבור הדיירים אבל כרגע אין תשובות סופיות ולכן הדיירים לא קיבלו את המידע עדיין", אמר "למגדילים" גורם הבקיא בפרטים. 

עוד עולה מתחקיר "מגדילים" כי חברת עמידר כבר מטפלת בנושא, ולא מהיום: "מאז קבלת הצווים מעריית לוד, החברה מפעילה גורמי מקצוע ללמידת הממצאים בשטח, לרבות חוות דעת מפורטת מצד קונסטרוקטור. לאחר גיבוש הפתרונות ההנדסיים הנדרשים ובחינת מורכבותם – נערך לביצוע העבודות בהקדם", כך מציינים בעמידר. 

המשמעות אגב, היא שבעלי הדירות יצטרכו לשאת בחלקם מתיקון הליקויים אולם כעת עומד יחד איתם גוף בעל יכולת לפענח את הדו"ח, להעריך עלויות, לגייס את הכספים לביצוע חלקו ולקדם את הטיפול בנושא. את כל התשובות האלו כאמור לא טרחו לספק להם בעירייה. 

התוכנית: כ-3,593 במתחם המלך שלמה
במסגרת התוכנית, שתובא החודש לדיון לקראת הפקדתה, יהרסו 918 יחידות דיור ובמקומן יבנו כ- 3,593 יחידות דיור חדשות במגדלים בני 9-25 קומות בנוסף כוללת התוכנית כ- 12 אלף מ"ר שטחי מסחר ומוסדות ציבור שיוקמו בקומות הקרקע של חלק ממבני המגורים.

על פי לוחות זמנים שהוצגו לדיירים במפגש תושבים שהתקיים בחודש שעבר, התוכנית תופקד בפברואר 2022 וצפויה להיות מאושרת למתן תוקף ביולי 2022.  

מהחברה הכלכלית לוד, נמסר כי: "המבנה המדובר ברח' פנקס נכלל בתכנית התחדשות עירונית שלמה המלך (תמ"ל 2012) המקודמת בימים אלו במסלול רשויות. תכנית זו עתידה לעלות לדיון להפקדה במהלך חודש דצמבר 2021 וצפויה לקבל אישור במהלך 2022. רק לאחר מכן יחל שלב תכנית הבינוי וההיתרים שבעקבותיו תחל הבניה שתאפשר את פינוי הדיירים מהמבנה למבנים חדשים. המדובר בתהליך הצפוי לארוך כ-4 שנים. התושבים עודכנו על ידי מינהלת המבואה במהלך כנסי הסברה על התכנית ועל לוחות הזמנים הצפויים. 

"בהוצאת צו מבנה מסוכן, לפיו נדרשת בדיקת קונסטרוקטור מטעמם למספר ליקויים שנמצאו במבנה (שאינם מסכני חיים באופן מיידי) פעלה העירייה בהתאם לחובתה החוקית, ובהתאם לכך על בעלי הדירות, כבעלי הקניין הפרטי, ועל חברת עמידר, כמחזיקה בחלק משמעותי מהדירות במבנה המדובר, לפעול לבירור והסרת הסכנה. תהליכי ההתחדשות העירונית, חשובים ומהירים ככל שיהיו, לדאבוננו אינם מיידיים". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות