banner
ניצן גרינפלד // יחצ
ניצן גרינפלד // יחצ

מדוע נטע ברזילי לא קונה דירה?

בתור השקעה ראשונה עם הון עצמי, שמושלם ע"י משכנתה עם תשלום חודשי, לרוב אני ממליץ להתחיל בדירה יד שנייה, בשכונה וותיקה עם ביקוש עמיד להשכרה ופוטנציאל עתידי להתחדשות עירונית // דעה

מאת: ניצן גרינפלד, שמאי מקרקעין וכלכלן חבר לשכת שמאי מקרקעין

לאחרונה צפיתי בריאיון עם זוכת האירוויזיון האחרון, גב' נטע ברזילי, בו היא מציינת כי היא "עדיין לא באמת יכולה לקנות דירה".

האם זה נכון? גם בחורה צעירה שהצליחה בענק בארץ ובחו"ל עדיין לא יכולה לקנות דירה בישראל?
במקרה של נטע, אומנית עם הופעות בארץ ובחו"ל וסוכנות אמריקאית, שנותנת לה גב, אני די בטוח שיכלה לחסוך 200,000 ש"ח ולקנות דירה בחלקה הצפוני של ישראל, עם משכנתה שמחזירה את עצמה, בזמן שהיא ממשיכה לגור בשכירות בחדרה שבמרכז ת"א.

אך לצערי רוב הישראלים לא מקבלים השכלה פיננסית וכלכלית בסיסית בשום שנה מ-12 שנות הלימוד, שרוב העם עובר במערכת החינוך בישראל. ופה הדרשני! מדוע חשבון אינטגרלי ודיפרנציאלי כן והתנהלות כלכלית ופיננסית לא? נראה שזו השאלה הראשונה שיש להפנות לשר החינוך הבא!

ניקח לדוגמה את הישראלי הממוצע או הישראלית הממוצעת, משתחררים מהצבא בגיל 20-21, ויוצאים לשוק העבודה או לומדים ועובדים בחלק מהזמן, כך או כך בגיל 30 הם כבר עבדו כ- 5 שנות עבודה לפחות. אם היו יודעים לנהל את הוצאותיהם באופן יעיל, סביר להניח שהיו מצליחים לחסוך כ- 150,000 ₪. במצב זה ניתן לקחת משכנתה על דירה ראשונה בשיעור של 75% מימון. כלומר יש לאותו צעיר או צעירה אופציה לרכישת נכס בכ-600,000 ₪ עם משכנתה. צריך לזכור שיש להשאיר סכום מסוים בצד להוצאות הנלוות (תיווך, עו"ד, שמאי, שיפוץ וכו'), אך אם נצא מגבולות מרכז הארץ נוכל למצוא נכסים רבים בתקציב זה, ובניהול נכון נוכל להשכיר את הנכס כך שיוכל להחזיר את עלות המשכנתא החודשית.

מכאן אותו בחור צעיר או בחורה צעירה יוכל להמשיך לחסוך ולשדרג את הנכס שלו כעבור מספר שנים, אך כבר שם יתד על המוצר הנכסף של דירה בישראל!

זו רק דוגמה קטנה להתנהלות כלכלית וידע פיננסי שכל כך חסרים לאוכלוסייה הצעירה והצרכנית בישראל  וחבל. אני מציע לשר החינוך החדש שצפוי להתמנות בקרוב, להכניס שיעורים קבועים על התנהלות כלכלית נכונה וידע פיננסי, ולא להשאיר זאת לאתר משרד האוצר, חברות פרטיות ובנק הפועלים כפי שקורה היום.

בשביל למצוא דירה בעלות של כחצי מיליון ₪, אין צורך ללכת עד לישובים הרחוקים ביותר, שכן גם בחיפה והקריות ובעיר באר שבע, שנחשבות לחלק ממטרופולין שהולך וגדל, ניתן למצוא דירות של 3 חדרים בסכום כזה.

בדירות חדשות ישנה בדר"כ הנחה בקנייה "על הנייר", אך ייקח זמן עד שיושכרו ויתחילו להזרים כסף, בנוסף יתכנו עיכובים ותקלות לא צפויות, ובמקרים של שכונות חדשות קיים חשש לעודף היצע להשכרה, כאשר הבניין מאוכלס, כך שההכנסות משכירות יידחו במקרה הטוב או ירדו בעשרות אחוזים במקרה הרע.

לכן, בתור השקעה ראשונה עם הון עצמי, שמושלם ע"י משכנתה עם תשלום חודשי, לרוב אני ממליץ להתחיל בדירה יד שנייה, בשכונה וותיקה עם ביקוש עמיד להשכרה ופוטנציאל עתידי להתחדשות עירונית.

לקבלת עדכונים וחדשות בוואטספ >>> לחצו כאן

בואו להגיב ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק הפורום הישראלי להתחדשות עירונית >>> להצטרפות

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות