banner
גוב ארי // צילום: ניר סטולו
גוב ארי // צילום: ניר סטולו

עיריית יבנה תגדיר את גודל הדירות בתוכנית ענק לבניית 12,500 יח"ד חדשות

הותמ"ל אישרה תוכנית ענק בעיר יבנה. עדיאל  שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל: "שינוי משמעותי בעיר יבנה  ולמשק הדיור בכללותו" ראש עיריית יבנה, צבי גוב ארי: "בתוכנית נקבע שטח ממוצע ליחידות הדיור, כך שיהיה בידי העירייה האפשרות להגדיר את גודל הדירות בהתאם לביקושים"

תמונה: גוב ארי // צילום: ניר סטולו

הותמ"ל החליטה על אישורה של תכנית "יבנה מזרח" להקמת שכונת מגורים חדשה בהיקף של 12,500 יחידות דיור מדרום לנחל שורק.  התכנית, אשר קודמה על ידי ראש העירייה שהיה שותף מלא בכל הדיונים, הוצגה לוועדה לאחר שלוש שנים של עבודה מאומצת של העיריה והמתכננים והיא מציעה שכונת מגורים הכוללת כ-12,500 יח"ד, מתוכן 500 יח"ד מיוחד וכ-2,300 יח"ד קטנות בצפיפות ממוצעת של כ-24 יח"ד לדונם נטו. הבינוי המוצע בתכנית כולל מגוון רחב של דפוסי דיור בבנייה מרקמית למגורים ובגבהים שונים הנעים בין 6-14 קומות. היצע יחידות דיור בגדלים שונים ובמגוון סוגי בניה.

תכנון: משרד קולקר אדריכלים // באדיבות דוברות רמ"י
תכנון: משרד קולקר אדריכלים // באדיבות דוברות רמ"י

במרכז התוכנית ממוקם מרכז עירוני נרחב הכולל תחנת רכבת, מרכז תחבורה, מוסדות ציבור, פארקים, תעסוקה מסחר ומגורים על שטח של כ-3,500 דונם. התוכנית כוללת גם הקמה של מרכז תרבות, מכללה חדשה ופארק עירוני רחב לאורך הגדה הדרומית של נחל שורק.

ראש העיר יבנה, צבי גוב-ארי הביע שביעות רצון מאישור התוכנית לאחר דיונים ארוכים ומתמשכים: "אני שמח שהגענו לרגע הזה המהווה צעד חשוב נוסף בפיתוחה של העיר ועתידה. התוכנית מטופלת על ידי העירייה מזה מספר שנים וכעת הגיעה לשלב של הבשלה. התוכנית תופקד עם התייחסות להתאמות שיידרשו בהמשך הדרך בהתאם לדרישות העירייה כאשר יש בה גם פתרון תעסוקתי, הקצאת שטח למוסד אקדמי, פיתוח מערכות כבישים והתאמת שימושים לרכבת ועוד. העניין יוצא אל הפועל כאשר בתוכנית נקבע שטח ממוצע ליחידות הדיור כך שיהיה בידי העירייה האפשרות להגדיר את גודל הדירות בהתאם לביקושים".

תכנון: משרד קולקר אדריכלים // באדיבות דוברות רמ"י
תכנון: משרד קולקר אדריכלים // באדיבות דוברות רמ"י

עדיאל  שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל :  "12,000 יח"ד יחוללו שינוי משמעותי בעיר  יבנה ולמשק הדיור בכללותו. אישור התכנית יסייע למימוש הסכם הגג שנחתם עם הרשות המקומית, ויחולל תנופת פיתוח נרחבת באזור תוך שיפור משמעותי של תשתיות מקומיות וארציות".

סגן ראש אגף תקציבים ויו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר ציין: "התכנית ביבנה מהווה שלב מרכזי במימוש החזון העירוני למיצובה של העיר כאלטרנטיבה איכותית לדיור במטרופולין תל אביב, תוך השענות על תשתיות תחבורה מסילתיות, מרכז תעסוקה וקישור מלא לעיר העתיקה".

התכנון המוצע בתכנית שקודמה ע"י רמ"י באמצעות מנהל הפרויקט משה כהן ומשרד קולקר אדריכלים, מבוסס על שלד עירוני הבנוי לאורך שדרה מרכזית, שדרות משניות ורחובות מסחריים. להם מתווספים מערכת שטחים פתוחים ושבילים להולכי רגל ורוכבי אופניים וגם מוסדות ציבור המקושרים למערך התחבורה ציבורית, השבילים והדרכים. בנוסף יוקם מרכז תרבות הכולל אולם אירועים בסמוך למכללה מוצעת ולפארק עירוני שיפותח לאורך נחל שורק.

השכונה החדשה מתחברת לבינוי הקיים בעיר ויוצרת רצף אורבני בין חלקי העיר באמצעות הפרדה מפלסית מדרך מס' 42 וממסילת הברזל, על ידי הקמה של מרכז עירוני נרחב הכולל תחנת רכבת, מרכז תחבורה, מבנים לתעסוקה, מסחר ומגורים, מוסדות ציבור הפרוסים במרחקי הליכה קצרים ובטוחים מהם ואליהם. המרכז התעסוקתי נגיש וקרוב לתחנת הרכבת בהיקף של כ-160,000 מ"ר תעסוקה (כולל תעשייה עתירת ידע ומשרדים), כ-10,000 מ"ר מסחר, ועוד חזיתות מסחריות בתחום השכונה בהיקף של  כ–5,000 מ"ר, כל אלה יהיו בנגישות גבוהה לתושבים.

תכנון: משרד קולקר אדריכלים // באדיבות דוברות רמ"י
תכנון: משרד קולקר אדריכלים // באדיבות דוברות רמ"י

השטחים הציבוריים הפתוחים, כוללים פארקים רובעיים, שטחים קטנים יותר וגינות שכונתיות, כל אלה פוזרו ברחבי השכונה בצורה המיטבית, שמאפשרת הליכה מינימאלית מבתי המגורים דרך רחובות מקומיים מוצלים ושטחים פתוחים ויוצרים מערכת שטחים ירוקים רציפה, נגישה אשר מהווה אלטרנטיבה למערכת הדרכים עבור הולך הרגל.

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל ציין כי: "מדובר בתכנית איכותית, המסדירה מערך מגורים ותשתיות נרחב מאוד באזור ביקוש במרכז הארץ. התכנית מאפשרת תמהיל מגורים רחב אשר ייתן מענה לצרכים המשתנים של פלחי האוכלוסייה השונים עבורם היא מהווה פוטנציאל למגורים. מלבד זאת היא מסדירה מערך תשתיתי, תנועתי ורכבתי לעיר יבנה ולאזור כולו. תכנית זו היא בבחינת תכנית דגל הן בשל גודלה, הערך הגלום בה ואיכותה. תרומתה לעיר ולאזור היא משמעותית והיא צפויה לחזק כלכלית את המרחב באמצעות השימושים שהיא מציעה. אין ספק שהיא מהווה מענה ראוי למשבר הדיור ולמאמצי רמ"י לטפל בנושא".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות