banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

10 גוונים לשנת 2021 והסכמה אחת: תוכניות ששווקו על ידי רמ"י לא יבשילו ליישום

גיא דוננפלד, אוהד דנוס, איתן לוי, יגאל צמח, ארז רוזנבוך, יוסי שטיינברג, יעקב ערבליך, דורון עטייה, אבשלום הרשקוביץ, אייל דוידוביץ' – 10 בכירים בעולם הנדל"ן, 10 דעות  – תשמעו מה הם אומרים על 2021

יוסי שטיינברג, סגן מהנדס העיר ניו יורק לשעבר, ומנכ"ל חברת הבנייה המודולרית ישראמרין: "לפי דוח שיצא לאחרונה ישראל היא המדינה המובילה בהיקף המנופים באתרי הבנייה. הבעיה שמדובר בפרויקטים שהחלו את התהליך לפני 3-4 שנים, וזה מעות את התמונה. את השפעות היעדר התקציב והקורונה – כשהרשויות הקפיאו את כל ההליכים והיה חוסר ודאות – הקבלנים יחוו כבר השנה ומקסימום בעוד שנתיים שלוש. אנחנו מרגישים את הפגיעה כבר כיום. להערכתי אנחנו נראה בהמשך הדרך שתוכניות ששווקו על ידי רמ"י לא יבשילו ליישום, ואז נראה את הפגיעה. ישבתי עם שר השיכון זאב אלקין. אמרתי לו שבנייה מודולרית מהירה יכולה לתת מענה מיידי ל-15-20 אחוז מהמחסור בדיור, בדגש על דיור לזוגות צעירים, דיור מוגן ובנייה להשכרה ארוכת טווח. המדינה מתחילה להבין שזה חלק מהפתרון."

מנכ"ל איגוד מהנדסי הערים ואדריכל נאות חובב, גיא דוננפלד: "מחירי הדיור הגואים הם תוצאה של פערים גדולים בין אזורי התכנון לאזורי הביקוש. כשמתכננים אלפי יחידות דיור בפריפריה בלי לבדוק את הביקושים זו התוצאה. 

גיא דוננפלד // צילום: אלעד מלכה
גיא דוננפלד // צילום: אלעד מלכה

"לחלק מהמכרזים לא ניגשו קבלנים, וגם כששווקו לא היו רוכשים, כך שלא כל שיווקי הקרקע המתוכננים יצאו לפועל. אנשים מחפשים מגורים באזור המרכז, וההיצע במרכז הוא לא בהלימה עם הביקושים. כל משבר הדיור נובע מחוסר בתכנון יחידות דיור במרכז, ועודף תכנון של יחידות דיור בפריפריה ותוכניות שלא מומשו. כל עוד זה לא ישתנה – דבר לא ישתנה והמחירים יוסיפו לעלות".

אוהד דנוס // צילום: שחר שירזי
אוהד דנוס // צילום: שחר שירזי

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, מומחה הנדל"ן אוהד דנוס: "שנת 2021 היתה שנת המהפך. מהפך בתודעה, מהפך בהבנה ששוק הנדל"ן הישראלי חזק מכל מגיפה, חזק מהקורונה, חזק מהמצקצקים והמלעיזים, חזק ממנבאי השחורות. שוק המקרקעין יודע עדנה אותה לא ידע מזה כעשור, כשכל מי שיכול מתמסר מחדש לענף ולכל מה שיש לו להציע. והדברים הללו יפים לכל סוגי הנדל"ן, גם המניב ובוודאי למגורים. המהפך התודעתי שחידד את ההבנה שישראל היא המקום הטוב בעולם עבורנו, מכל הבחינות, הוא החשוב והוא המוביל של גל הגאות הנוכחי. לאנשים פשוט נמאס להתנצל, הם רוצים נדל"ן, הם רוצים אותו בארץ והכי חשוב, הם יודעים שאף אחד אחר לא ידאג להם. ומה יקרה ב-2022? כמו שזה נראה כרגע, עליות מחירים, בכל החזיתות, כשהאתגר הגדול של כל העוסקים במלאכה יהיה כיצד מביאים את החלשים יותר ליהנות מפירות הצמיחה". 

איתן לוי // צילום: גיא אקטיב ברנדינג
איתן לוי // צילום: גיא אקטיב ברנדינג

איתן לוי, בעלים ומנהל חברת יזמות הנדל"ן אילה אגם: "החודשים הקרובים יהיו מבחן עבור הממשלה הנוכחית. הממשלה בהצהרותיה חותרת לפתרון אמיתי של מצוקת הדיור בישראל, ושנת 2022 תהיה שנת בה נדע האם תעשה זאת בצורה הנכונה. על מנת להצליח ולעמוד במבחן יש מספר תהליכים שהמדינה צריכה לקדם במהירות. הבשלת קרקעות לשיווק ובנייה וצמצום משך זמן. שני תהליכים אלו יאפשרו אכלוס בזמן סביר. תהליך נוסף הוא צמצום הפערים בין מדיניות הרשויות המקומיות לבין מדיניות השלטון המרכזי באמצעות יצירת יציבות במשק הנדל"ן בישראל וכרגע לא ברור כיצד הולכת לעשות זאת. 

הגדלת ההיצע, יצירת הוודאות בשוק הנדלן וקיצור משכי הזמן בתהליכים הביורוקרטים, כל אלה יביאו לבשורה ובשנה הזו אנו מצפים לראות זאת". 

יגאל צמח, מנכל משותף ובעלים, קרן גשרים // מיקה גורביץ
יגאל צמח, מנכל משותף ובעלים, קרן גשרים // מיקה גורביץ

יגאל צמח, מנכ"ל משותף ומייסד קרן גשרים למימון חוץ בנקאי מגובה נדל"ן: "בשנה האחרונה,  לאחר ששכך מעט החשש ממגפת הקורונה, היינו עדים לעלייה אגרסיבית במחירי הנדל"ן למגורים ולמשרדים, לרבות מחירי הקרקעות. השנה אני צופה שינוי במגמה.  בשל החשש מהאינפלציה, עלייה אפשרית של שערי הריבית וירידה אפשרית של שווי חברות ההייטק, ניתן להניח שהעלייה במחירי הנדלן  תתמתן בשנת 2022 אבל אין לצפות  לירידת מחירים".

ארז רוזנבוך, יור מגוריט // עמית חכמוב
ארז רוזנבוך, יור מגוריט // עמית חכמוב

ארז רוזנבוך, יו"ר מגוריט, קרן ריט למגורים המתחמה בשכירות לטווח ארוך: "בשל המחסור ההולך וגדל בדירות זמינות לרכישה בשנים הקרובות, בשל העובדה שהיזמים מכרו את מרבית הדירות שבנייתן צפויה להסתיים בשנים הקרובות ובשל הביקושים הגבוהים בקניית דירות ובשכירות, יש  חשש שבשנה הקרובה נהיה עדים לעליית מחירים משמעותית דווקא של דירות יד שניה, תוך הקטנת חלקם של המשקיעים בשוק. המשקיעים יצטרפו למגמה הזאת ויעמידו דירות למכירה.  מכירת דירות אלו עלולה להקטין את היצע הדירות להשכרה בשוק ותרום לעליית מחירי השכירות באופן משמעותי ולקושי של שכבות הולכות וגדלות באוכלוסייה להתמודד עם קשיי הדיור בישראל״.

יעקב ערבליך, מנכל סן חן // באדיבות סן חן
יעקב ערבליך, מנכל סן חן // באדיבות סן חן

יעקב ערבליך, מנכ"ל חברת שיווק הנדל"ן 'סן חן':
"לאחר חזרה לפעילות במהלך השנה האחרונה המשק כבר חזר למתכונת מלאה. עבורנו 2021 הייתה שנה טובה בתחום הדיור והמשרדים, כאשר רמת הביקושים המשיכה לעלות אך יחד איתה עלה גם ההיצע, מה שסייע לבלימת מחירים במגזר החרדי. בין הערים הבולטות נמצאת בני ברק, שם הייתה ירידה של כמעט 5 אחוזים במחירי הדירות, אך גם בערים חרדיות נוספות, כביתר עילית, נרשמה ירידה של עשרות אלפי שקלים. נראה כי ככל שרמת ההיצע תגדל גם ב 2022, יוכלו להישמר המחירים הקיימים ואף לרדת". 

דורון עטיה // יחצ
דורון עטיה // יחצ

דורון עטייה, מנכ"ל ובעלי יזמית הנדל"ן אסיה סירוס: "תוצאות חברות הנדל"ן ב-2021 היו מצוינות, מה שמלמד שהתערבויות הממשלה הקודמות למיתון השוק כשלו . לא הוציאו לשיווק קרקעות, לא התירו להביא לארץ פועלים פלסטינים, היזמים התחרו על פיסות הקרקע ששווקו במחירי שיא, וכל זה גרם לעליית המחירים שהאזרחים משלמים עליה. היכולת של האזרחים לרכוש דירה במרכז ומעבר לפריפריה גרם לעליית מחירים של בין 10 ל-15 אחוזים במקומות כמו גן יבנה, מזכרת בתיה, גדרה ונס ציונה ואפילו עלייה של 10 אחוזים בדימונה. גם ישובים שעליית המחירים תחילה פסחה עליהם, 'תיקנו' זאת לקראת סוף השנה.

הממשלה הכריזה שתוציא לשיווק כמות גדולה של קרקעות, אך לדעתי את הפירות לזה נראה רק בעוד שנתיים-שלוש. ב-2022 נראה המשך עליית מחירים. עד יהום היה כאוס וריק, ולא החליטו כלום בנדל"ן. אני מקווה הממשלה החדשה תתחיל לפעול ותביא למפנה".

אבשלום הרשקוביץ // יחצ
אבשלום הרשקוביץ // יחצ

אבשלום הרשקוביץ, בעלי חברת הפינטק רנטסייפ, המעניקה ערבות חוץ בנקאית לשכירת נדל"ן מסחרי: "לקראת 2022, אני צופה שלא יהיה פשוט להתאים את המגורים למשקי הבית. למשפחות רבות לא תהיה ברירה ובשל מחירי הנדל"ן המאמירים הן יאלצו לנדוד לפריפריה, שם המחירים שפויים יחסית. האפקט בסופו של דבר יהיה חיובי ויתבטא בחיזוק הפריפריה. בנוסף, אני מעריך שהנדל"ן המניב יפרח בערי גוש דן, בקרבת תל אביב, נוכח המשך העלייה בביקוש, והבחירה לחיות לצד הקורונה. בעניין זה צריך להדגיש כי תחול גם עליה דרמטית בתחום הנדל"ן הלוגיסטי והביקוש למרלו"גים ותאי אחסנה לוגיסטיים. העברת התקציב ברבעון האחרון של השנה שחררה הרבה מאד מכרזים לפרוייקטים שהיו תקועים קודם לכן. ביצוע הפרויקטים וההשתתפות במכרזים השונים יחייבו את המציעים לגיוסי כספים חדשים ולשימוש מושכל ויצירתי בסל המקורות והפתרונות הפיננסיים החדשניים העומדים לרשותם".

אייל דוידוביץ // צילום: תום כתום
אייל דוידוביץ // צילום: תום כתום

אייל דוידוביץ', ראש מינהלת הסכמי הגג באשדוד: "שנת 2021 התאפיינה, בניגוד לתחזיות הראשוניות בימי הקורונה, בעליה גבוהה במיוחד במחירי הקרקע המשווקים לבניה במסגרת המכרזים של רמ"י . דבר זה בא לידי ביטוי גם באשדוד בתוצאות מכרזי הקרקע ששווקו השנה והיו מעל להערכות השמאי. לדעתי, עובדה זו מצביעה על מגמה שלא תיעצר גם במהלך 2022 . למרות הגידול בשיווק יחידות הדיור בשנת 2021 ברחבי הארץ, עדיין ישנו מחסור מצטבר בשוק של יחידות דיור רבות, כמו גם חסמי מימוש רבים לתוכניות שכבר אושרו, ולכן לדעתי גם בשנה הקרובה מחירי הדירות ימשיכו לעלות".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

אל תחמיצו את המשקיעים

ניסיון העבר של כלכלת ישראל ושוק הנדל"ן, הוכיח פעם אחר פעם כי המשקיעים היוו מנוע צמיחה אפקטיבי ביותר...
אמיר רוזנבלום 11.06.2024
נשמח לדבר אתך
נגישות