banner
זאב אלקין במהלך הדיון // דוברות ועדת כספים
זאב אלקין במהלך הדיון // דוברות ועדת כספים

שינוי דרמטי לקראת אישור התיקון לחוק המכר: 40% ממחיר הדירה יוצמד למדד

בנוסף, קבלן יהיה פטור מפיצוי לאיחור מסירת הדירה אם הרוכש גרם לאיחור, אחרת הוא ישלם עד 150% שכר דירה לרוכשים מידי חודש. מנכ"ל התאחדות הקבלנים: "מבלי לקלקל את החגיגה, אני רוצה לומר שהתאחדות הקבלנים סבורה שהחוק הוא לא טוב"

ועדת הכספים של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת התיקון לחוק המכר, זאת לאחר דיונים סוערים בוועדת הכספים של הכנסת ושינויים שבוצעו ברגע האחרון בעקבותיהם. ההצעה צפויה לעלות היום בערב (29.6) להצבעת הממשלה. 

כזכור, ההצעה המקורית שעברה בקריאה ראשונה, היתה להצמיד למדד מחירי תשומות הבניה למגורים או למדד מחירי תשומות בנייה למסחר ולמשרדים, רק את רכיב הבנייה. אולם כאמור, במסגרת השינויים, נמסר מוועדת הכספים כי: "היות וכבר כיום תשלום ראשון של 20% מערך הדירה, שמשולם בעת חתימת החוזה, לא מחויב בהצמדה למדד, אזי יקבע בחוק כי כל תשלום ראשון שיינתן, לא יפחת מ-20 אחוז לא יחויב במדד, כאשר שאר התשלומים שישולמו בהמשך, יוצמדו ב-50% בלבד למדד תשומות הבנייה, כאשר נקבע כי ההצמדה הינה עד מועד מסירת הדירה בלבד". 

משרד השיכון הציג במהלך הדיונים את עמדתו, לפיה: "בחוק הקיים ישנה הצמדה גם של חלק ממחיר הדירה שאינו מושפע ממדד תשומות כגון הקרקע שנרכשה מראש, מיסים, יועצים וכדומה, וכן כי התשלומים מוצמדים עד לתאריך המסירה בפועל, אף אם הדירה נמסרה אחרי המועד שנקבע בחוזה. בנוסף הוצג כי במצב זה מחיר הדירה המלא אינו שקוף לרוכש במועד הרכישה, והרוכש אינו יכול לצפות את העלייה במחיר או להיערך לה. כך הרוכש גם נתקל בקשיי מימון של התוספות, והדבר אף מייצר תמריץ שלילי למוכר למסירת הדירה במועד, כאשר לדוגמה, בעליית מדד תשומות הבניה של כ-1% בחודש, יקבל מוכר 10,000 ₪ על כל תשלום של מיליון ₪ שטרם שולם לו, לכל חודש איחור במסירה".

מחודש האיחור השני ישלמו הקבלנים 100% שכר דירה
במצב בחוק הקיים, איחור במסירה מעל 60 ימים מזכה את הקונה, החל מהיום הראשון, בפיצוי חודשי בגובה 150% מדמי השכירות בדירה דומה, ולאחר שמונה חודשים – 125%, אולם האפשרות להחרגת הסעיף במקרים שונים, יצרה אי ודאות ובפועל, הרוכשים המשיכו לשאת בעלויות שכר הדירה, המשכנתא ועלויות נוספות. הצעת החוק קובעת כעת כי מוכר יהיה פטור מתשלום פיצוי בשל איחור במסירה, רק במקרה שהאיחור נגרם כתוצאה ממעשה או ממחדל של הרוכש, או במקרה שהאיחור הוא תוצאה של סיכול החוזה כמשמעותו בחוק החוזים. בנוסף קובעת הצעת החוק שינוי בתמהיל הפיצוי: מחודש האיחור השני ישלמו הקבלנים 100% שכר דירה לרוכשים, מהחודש החמישי ישלמו 125% והחל מהחודש ה-11 150%. עוד קבעה הוועדה כי החוק יכנס לתוקף 7 ימים מפרסומו, זאת בשונה מ-30 יום בהצעה המקורית. במסגרת החוק מוזגה הצעת חוק ממשלתית עם הצעות חוק של יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר וח"כ בצלאל סמוטריץ, אליהם הצטרפו עשרות חברי כנסת.

תמונת הדיון // צילום: דוברות ועדת כספים
תמונת הדיון // צילום: דוברות ועדת כספים

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין, מסר כי: "זה שינוי דרמטי עבור רוכשי הדירות בישראל, התיקון יחסוך לרוכשי הדירות בין 100 ל-150 אלף ₪. זה עניין משמעותי. אני יודע שזה היה מסע חקיקה לא פשוט, זה אחד מהמקרים הלא רבים בכנסת הזו בה הצלחנו ליצור שיתוף פעולה חוצה מחנות לטובת האזרחים, אני מקווה שנשלים היום את החקיקה במליאה, כי כל יום של הכניסה לתוקף רלוונטי להמוני אנשים פה".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר: "אנחנו משנים את הדיספרופורציה של הכוח של הרוכש מול הכוח של הקבלן, בעיקר לעניין פיצוי בגין איחור. דבר נוסף לא פחות חשוב, ההצמדה לא תוכל להיות אפשרית לאחר מועד המסירה, וכן בכל מה שקשור למסירה, עשינו פה איזון מאוד נכון שמחלק את הסיכונים בין כלל השחקנים במגרש הזה, ואנחנו מצמידים רק 40% ממחיר הדירה. יש פה דברים נוספים שאנחנו חייבים לקדם, בעיקר השיח עם הפיקוח על הבנקים לגבי הגדלת מימון, תוספת המדד והקדמת תשלומים. שמענו התחייבויות מצד משרד השיכון. אני לא טוען שאנחנו מתקנים את כל העיוותים בשוק, אבל בנוגע לשינוי הפירמידה שעד כה הכול היה על הרוכש, אנחנו מחלקים סיכונים בצורה הרבה יותר מכבדת ונכונה". 

ח"כ בצלאל סמוטריץ: "אני חושב שעשינו פה תיקון חשוב ודרמטי, אנחנו מנסים במאמץ משותף לסייע לאלה שכבר רכשו דירות, עמדתי המשפטית הייתה שאפשר להחיל את החוק גם אחורה, אם נראה שאנחנו מגיעים להסכמות טובות לאנשים שכבר חתמו, אם נראה שהסיפור הזה לא נפתר, אביא בכנסת הבאה חקיקה נוספת שבסיטואציות נוספות זה יחול גם על הסכמים שכבר נרכשו. אני מאמין שהשינוי ישנה את התנהגות השוק הזה".

אמנון מרחב, מנכ"ל התאחדות הקבלנים: "מבלי לקלקל את החגיגה, אני רוצה לומר שהתאחדות הקבלנים סבורה שהחוק הוא לא טוב, שלא יעשה שום דבר טוב לשוק הדיור ולרוכשים. הוא ירבה קושי וכשלים, וכנראה שגם התדיינויות בין רוכשי הדירות לקבלנים בבתי המשפט. אני מקווה שבקדנציה הבאה תתקנו את העיוותים". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות