banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

מעל עשור של דיונים ומתחם פינוי בינוי באחד משיכוני העוני ביפו עדיין תקוע

תכנית ההתחדשות בשיכוני חיסכון נמשכת מעל עשור, ועוד לא הופקדה. כעת מבקש היזם להאריך את תוקף ההודעה על הכנת התכנית בשנה נוספת

זיו גולדפישר 29.01.2024

הסיפור שאינו נגמר: למעלה מעשר שנים מתנהלים דיונים סביב תכנית התחדשות עירונית בשיכוני חיסכון שביפו, המציעה 506 יח"ד במודל ייחודי הכולל דירות להשכרה. אך למרות זאת התכנית לא עברה את הסף של הודעה על הכנת תכנית, ועוד לא הופקדה. דיונים בלתי פוסקים עם הדיירים, קשיים בהשגת הרוב הדרוש של הדיירים, שינוי במדיניות הדיור העירונית ובירוקרטיה בלתי פוסקת הביאו לעיכובים בתכנית. גם הצטרפותה של העירייה כיזמית התכנית לא זירזה את קידומה. השבוע צפוי להיערך בוועדה המקומית תל אביב דיון נוסף בתכנית, במטרה להאריך את תוקף ההודעה על הכנת התכנית לפחות עד ראשית 2025 – וכל זאת עוד לפני שהתכנית הופקדה.

תכנית "שיכוני חיסכון – יפו", שאותה יזמה חברת גולדן ארט, ביקשה לקדם התחדשות באחת מהשכונות הקשות ביותר ביפו. מדובר במתחם בו יש שבעה מבני שיכון אשר נבנו בשנות החמישים, בני 3 קומות. בכל בניין יש 18 יח"ד, ובסך הכל מדובר ב-126 יח"ד בשטח של 72 מ"ר כל אחת. התכנית הציעה להרוס את הבינוי הישן, ולבנות במקומו 506 יח"ד ב-9 מבנים חדשים בבינוי מרקמי של 6 וחצי קומות עד 9 קומות.

בשנת 2013 החלה הקליניקה לדיור, קהילה ומשפט שבפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ללוות את הפרויקט. הקליניקה ערכה אסיפת דיירים, ערכה סקר צרכים והציגה את היזם והתכנית האדריכלית לדיירים. 

בשנת 2017 הגישה החברה היזמית בקשה לפרסם הודעה לפי סעיפים 77-78 על הכנת תכנית והקפאת הבנייה במתחם. בישיבה שבה נדונה הבקשה הוחלט כי מכיוון שיזם פרטי אינו יכול לפרסם הודעה לפי סעיפים 77-78, הוועדה המקומית תצטרף כיזמית לתכנית. 

מיד לאחר פרסום ההודעה, סוכם נוסח ההסכם המשפטי הסופי שיחתם בין היזם לבין הדיירים המיוצגים על ידי משרד יגאל ארנון ושות'. לאחר שסוכמו פרטי ההסכם המשפטי, הכולל את היקף התמורות, הערבויות לדיירים והתמיכה בתחזוקת המתחם והתקיימו כנסי הסברה להצגת ההסכם הסופי בפני הדיירים – החלה ביולי 2018 החתמת הדיירים על ההסכמים. 

בשנת 2018 הוארך תוקף ההודעה על סעיפים 77-78 בשנה, וכך גם בשנת 2019. בשנת 2021 שוב הגישה החברה היזמית בקשה להארכת תוקף ההודעה. בדברי ההסבר לבקשה נכתב כי "מבוקש מהועדה הארכה לפרסום סעיפים 77 – 78 לשנתיים נוספות, בשל התחייבות היזם לתושבים/בעלים להפקדה בפועל הסכמה של 80 אחוז. בימים אלו היזם משלים את הדרישה ויפקיד בפועל את התכנית. בבדיקה שנעשתה לא נפתחו בקשות לתיקי מידע בתחום תכנית זו".

בדיון נמסר כי היזמים מבקשים להאריך את תוקף ההודעה לשנתיים: "יש ליזמים הסכם עם הדיירים שהם יגיעו לוועדה (המקומית) עם מינימום 80% הסכמות".

כעת שוב ביקשה החברה היזמית להאריך את תוקף ההודעה על הכנת תכנית, והבקשה תידון השבוע, כפי שנכתב בבקשה: "מבוקש להאריך את תוקף הפרסום ע"פ סעיף 78 בשנה נוספת מיום קבלת החלטת הועדה קרי ינואר 2025". עוד הוסבר כי קידום התכנית לוועדה התעכב שכן היזם נדרש ל-80 אחוז חתימות בעלים בהתאם להסכם של היזם עימם. 

ואם לא די בכך, עולה כי היזם נדרש לערוך שינויים ולהתאים את התכנית למדיניות הדיור העירונית שאושרה כך שיחידות הדיור בר ההשגה (דב"י) תצורפנה למבנה להשכרה לצמיתות בבעלות ובתפעול היזם. "מדובר במודל ייחודי וחדשני לשילוב יחידות דיור להשכרה לצמיתות, כולל הגדלת השטחים הציבוריים", נכתב, "בימים אלה המתכננים מעדכנים את מסמכי התכנית בהתאם. בנוסף יש לעדכן את הרובד החברתי בהתאם להנחיות העירייה של הנציגויות בליווי יועץ חברתי. לאחר הצגת התכנית לבעלי עניין תובא התכנית לוועדה לדיון להפקדה".

בחברת גולדן ארט סירבו להגיב.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות