banner
אדיר קינן // צילום: ליאת מנדל
אדיר קינן // צילום: ליאת מנדל

אדיר קינן הוא היזם שעומד מאחורי פרויקט בינוי פינוי בינוי ראשון מסוגו בפריפריה

בעולם ההתחדשות העירונית, עבור מרבית היזמים, הפריפריה החברתית והגיאוגרפית נשארה מאחור. "כל מקום שיש בו התחדשות עירונית פר אסקסלנס, שאף יזם גדול לא מוכן להיכנס אליו – שם אנחנו פועלים", אומר אדיר קינן, בעל חברת כח נדל"ן // ראיון מיוחד

מירב דוסטר 25.08.2022

אדיר קינן, מנכ"ל כח נדל"ן, נולד בלוד, ולמרות שאת רוב חייו הבוגרים העביר בשוהם, בשנים האחרונות בחר לחזור ולהתיישב ברמת אלישיב שבלוד. "במקומות כאלה התחדשות עירונית היא לא רק סיסמה של רווח משדרוג הדירה, אלא חיבור אמיתי להתחדשות עירונית וקהילתית. לילדים במקומות האלה ניתנת הזדמנות לאופק והתפתחות אישית. ברמת אלישיב היה כאוס ופשיעה חברתית, תנופת הבנייה במקום והגרעין התורני האיכותי שהגיע לכאן בעקבותיה, הרים אותה ושינה סדרי עולם. יש כאן קהילתיות רחבה, היום לוד זה כבר לא מותג שלילי". 

פרויקט בינוי פינוי בינוי הראשון מסוגו בישראל
פרויקט הדגל של כח נדל"ן הוא פרויקט כצנלסון לוד פרויקט מסוג בינוי־פינוי־בינוי הראשון מסוגו בישראל הכולל קרקע משלימה צמודת דופן, פתרון ייחודי שאפשר את קידומו של הפרויקט באזור פריפריה שנחשב לא ריווחי מספיק עבור יזמים. במסגרת המיזם יהרסו 2 בנייני שיכון בני 24 יח"ד ויבנו 3 בניינים בני 10-17 קומות הכוללים 130 דירות. המתחם יכלול גם 300 מ"ר שטחי מסחר, 300 מ"ר שטחי תעסוקה ועוד 120 מ"ר שטחים עבור מבני ציבור.

הדמיית הפרויקט // רוזיו אדריכלים
הדמיית הפרויקט // רוזיו אדריכלים

תפיסת העולם של קינן מעצבת את ההחלטות שלו כמנכ"ל חברת כח נדל"ן ששמה לה למטרה, לא כסיסמא ריקה אלא כהלכה למעשה, לפעול בכל הכח לקידום התחדשות עירונית בפריפריה. "בעלי הדירות הם שותפים לכל דבר ועניין, התפיסה הזו מקצרת הליכים. אני מדבר איתם על הכול כדי להבין מה חשוב להם, והם לרוב כבר עברו כברת דרך ומבינים מהר מאוד שההצעה שאני שם על השולחן היא הטובה ביותר שקיבלו. אך מעבר לתמורות הגבוהות שאנו מציעים, יש בחברה מלווים חברתיים שהתפקיד שלהם הוא לטפל בפן הרגשי של האנשים האלו שעושים את העסקה הגדולה בחייהם, וזו מעמסה רגשית גדולה עבורם".

קינן מספר שחלק מהלו"ז היומי שלו הוא לפגוש פנים מול פנים את בעלי הדירות, בעיקר אלו שמהססים לגבי המהלך. "בפרויקט כצנלסון ברמת אלישיב בלוד, אחד הדיירים שהתחיל כמוביל ושכנע את שאר בעלי הדירות, הגיע לנקודה שבה החליט פתאום לא לחתום. הוא נכנס לחרדה והרגיש שהעסקה הזו גדולה עליו. עצרתי את הכול ובאתי אליו לשבת איתו, יכולתי לתבוע אותו אבל אמרתי לו תגיד לי מה אתה רוצה ואני אעזור לך להשיג את זה, בסוף הפגישה הוא חתם", אומר קינן. 

עם הדיירים אני מדבר על רגשות, לא על תמורות
הסצנריו הזה אינו נדיר. לקינן יש הרבה אנקדוטות על דיירים שחששו לחתום, אך לאחר ששוחחו איתו, הפחד השתחרר והם נעתרו לעסקה. "אני יכול בקלות להפעיל נגדם הליכים, לשלוח מכתבים מעו"ד או לתבוע, אבל זו לא דרכי. אני מבין שעל הכף מונח כל מפעל חייהם, ויש המון חששות סביב הפרויקט. המלווים החברתיים והשיחות שאני מקיים איתם, לא רק פותרים את הסוגיה אלא גם מקצרים את ההליכים. בסופו של דבר טיפול בפן הרגשי חוסך כסף וזמן. אני בעצמי מגיע לשתות איתם קפה כי אלו החלקים שאני הכי אוהב בתפקיד שלי, בסוף, חוץ מהתמורות והפרויקט אנחנו מדברים גם על רגשות, הם רוצים תחושת ביטחון שאני חלק מכל הדבר הזה, ואני נהנה מהמפגש יותר מהם". 

ההתנהלות של קינן מלווה אותו גם בתקשורת השוטפת מול הרשויות המקומיות. "אני שם הכול על השולחן ומערב אותם, בסופו של יום זה מקצר הליכים כי כשהם מאמינים בפרויקט, זה יתקדם מהר יותר. לראייה, בפרויקט כצנלסון, אם בדרך כלל אישור וועדה מחוזית אורך כ-6-7 שנים, אני סיימתי את ההליך הזה בשלוש וחצי שנים, משום שקידמתי הכול במקביל. מה שחשוב וטוב לדיירים ולרשות המקומית, בין אם מדובר במקומות חנייה או תחבורה טובה – טוב גם לי. אני דן על הכול בפתיחות ובהסכמה, ולא מפתיע אותם עם המצגת רגע לפני הדיון". 

איך האג'נדה שלך משפיעה על תכנון הפרויקט?
"בשני אופנים, הדיירים באזורים הפריפריאליים הם לרוב משפחות מרובות ילדים ולכן ברמת התכנון יש חשיבות גדולה לחללי המטבח והסלון, שמהווים את הלב של הבית, לגבי אנשי הגיל השלישי אנו מבקשים לשמוע את רצונם בתכנון ואנשי המקצוע מחברים את זה למשהו פרקטי. שנית, אם הנורמה הרווחת הנוגעת לדמי אחזקה היא סבסוד מצד היזם, אני נותן 100% דמי ניהול ל-10 שנים, ולמעשה, מהרגע שאני נכנס לתמונה אני אחראי לכל, גם אם זה אומר שיש לשלם על אחזקת הבניין או הגינון או שקיים חוב לחשמל שיש לפרוע אותו. אני מגיע לפרויקט רק אחרי שערכתי את כל הבדיקות האדריכליות ושקיימת וודאות תכנונית ושיתוף פעולה של הרשות המקומית. ל. במקומות שהעיר איתנו ונעשו בדיקות תכנוניות. אני לא מוכר פנטזיות, לא לעצמי ובטח שלא לדיירים. היום יש חברות שמנסות לשדר קהילתיות אך מי שרוצה לגעת בזה באמת שיבוא לפריפריה חברתית".  

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות