banner
רפי בן שטרית // באדיבות דוברות עיריית בית שאן
רפי בן שטרית // באדיבות דוברות עיריית בית שאן

ראש עיריית בית שאן: לא הוצגה כל תוכנית להתחדשות עירונית

ראש עיריית בית שאן, רפאל בן שטרית, בפנייה לראש הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן: "למרות העובדה שלחיי התושבים נשקפת סכנה, למרות שרק השנה ספגה העיר מספר רעידות אדמה – לא הוצגו לנו כל תוכניות ממשלתיות להתחדשות עירונית בפריפריה"

תמונה: רפי בן שטרית // באדיבות דוברות עיריית בית שאן

האם הכותרות יותר חשובות לשר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, מאשר המעשים עצמם?  שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, מיהר לפרסם לאחרונה תוכנית להתחדשות עירונית באזורי סיכון בפריפריה אבל כותרות לחוד ומעשים לחוד. גלנט כלל לא טרח להציג תוכניות כלשהן לראשי הרשויות, אשר מהוות פקטור מכריע בקידום מעשי של התוכניות. טענות בנושא זה עלו ממספר ראשי רשויות, ביניהן ראש עיריית טבריה וראש מועצת עמק הירדן, שאמרו ל"מגדילים" דברים קשים ביותר לאחר רעידת האדמה האחרונה שפקדה את צפון הארץ לפני כשלושה חודשים. "אני רוצה תוצאות – לא לשמוע סיפורים", אמר ראש עיריית טבריה, יוסי בן דוד. עידן גרינבאום, ראש מועצת עמק הירדן, אמר דאז ל"מגדילים", כי: "המועצה האזורית עמק הירדן מורכבת ברוב מיישובים קיבוציים ותיקים מאד. לצערי הרב מאד ולמרות שניסיתי להעלות את הנושא בפני הגורמים  המתאימים, אין כל פתרון על השולחן ואפילו לא נעשית חשיבה בעניין. כנראה שמישהו חושב שכמו ב-100 שנים האחרונות בארץ ישראל אנחנו נסתדר לבד. חבל שכך הם פני הדברים". לכתבה

גם ראש עיריית בית שאן, רפאל בן שטרית, קרא לממשלה להתעורר לאחר רעידת האדמה אולם מאז חלפו כשלושה חודשים, במהלכם ביקש בן שטרית ליצור קשר ראש הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן ולקיים פגישה בנושא. היום, בצעד נוסף, הוא שיגר לו מכתב, ובו ציין כי: "האם לא ראוי שהעיר הראשונה בארץ שעמה תייצרו שיח ושיתופי פעולה בנושא תהיה בית שאן?", כך כתב הבוקר ראש עיריית בית שאן, רפאל בן שטרית, לראש הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן.  

חיים אביטן - יו"ר המנהלת להתחדשות עירונית // צילום: מיכל מסינג
חיים אביטן – יו"ר המנהלת להתחדשות עירונית // צילום: מיכל מסינג

בין הפרסומים השונים שגרמו להרמת גבה בקרב ראשי רשויות היו גם הצהרותיו של גלנט  בכנס ארגון קבלני ת"א-יפו-בת ים באילת >> (לכתבה) ובו אמר: "אנחנו עומדים להניח על שולחן הממשלה תוכנית להתחדשות עירונית במקומות המועדים לפורענות מבחינת רעידות אדמה ותקיפות אויב, בראש ובראשונה באזור השבר הסורי אפריקני הכולל יישובים כמו טבריה, בית שאן, מטולה, אילת וגם ראש פינה. מדובר על אלפי יחידות דיור במקומות האלה והסיכוי להצליח בכך, כשערכי הקרקע כל כך נמוכים, שואף לאפס".

אלא שבן שטרית טוען כי בפועל לא התקבל כל עידכון בנושא ולא התקיימה הפגישה המיוחלת אלא כי נודע לו מהדיווחים השונים, כי התוכנית מבקשת לתמרץ יזמים לבצע התחדשות עירונית בערים האמורות, באמצעות קרקע משלימה שתינתן להם באזורי הביקוש במרכז הארץ.

"אין צורך להכביר מילים באשר לעובדה שמדובר במשימה לאומית להצלת חיי אדם או כדברי השר עצמו: 'זה יפתור בעיה אקוטית שכן כל מאה שנה מתרחשת רעידת אדמה משמעותית וצריך להיערך. אין סיבה שאנשים יחיו בתנאים קשים במקומות מרוחקים שהמדינה בנתה לפני שישים שנה'", כתב בן שטרית, "נכון לעכשיו אני מודיע, מעדכן, מתריע ומבהיר כי בין הדיבורים לבין מעשים- לא קיים כל קשר. למרות העובדה שלחיי התושבים נשקפת סכנה, למרות שרק השנה ספגה העיר מספר רעידות אדמה, למרות דו"ח חמור שפרסם השנה מבקר המדינה בנושא- דבר לא נעשה בפועל ולא הוצגו לנו כל תוכניות כאמור. יש לציין כי למרות זאת הצלחנו לבצע חיזוק למספר מבנים למגורים אבל זו טיפת בים".

בן שטרית קרא לאביטן להגיע לבית שאן בדחיפות, "להציג לנו את התוכניות, לקדם אתנו שיח ושיתוף פעולה ליישומן- ולשים את תושבי בית שאן בראש סדר העדיפויות הלאומי להתחדשות עירונית באזורי סיכון בפריפריה. מצפה לתיאום פגישה דחופה בנושא", הוא חתם.

בלשכתו של אביטן ציינו כי המכתב התקבל רק היום ומסרו כי הוא יענה ישירות ותקבע פגישה בהקדם.

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות