banner
הדמיית הפרויקט של קבוצת כתב בשכונת גיורא // תכנון: כנען שנהב אדריכלים
הדמיית הפרויקט של קבוצת כתב בשכונת גיורא // תכנון: כנען שנהב אדריכלים

האם הרשויות והיזמים ערוכים לבניית 10,000 יח"ד בפינוי בינוי?

מה המשמעות של אישור 10,000 יח"ד בפינוי בינוי? ראשי הערים מברכים, היזמים דרוכים ועורכי הדין מסבירים, כל התגובות להחלטת קבינט הדיור לאשר 7 מתחמי התחדשות עירונית ברחבי הארץ

תמונה: הדמיית הפרויקט של קבוצת כתב בשכונת גיורא // תכנון: כנען שנהב אדריכלים

הודעת משרד האוצר, לפיה אושרו אתמול בקבינט הדיור 7 מתחמי פינוי בינוי, הכוללים 10,000 יח"ד שיקודמו במסלול הותמ"ל, עוררה את ענף הנדל"ן, שנערך ליום שאחרי. ברשויות הגיבו בסיפוק. ראש עיריית לוד, עו״ד יאיר רביבו, אשר בשטח שיפוטו אושרו שני מתחמים במזרח העיר, התייחס להחלטה, ואמר ל"מגדילים": "הממשלה, הרשות המקומית, היזמים והתושבים משתפים פעולה כדי להרחיב את התחדשות השכונות הוותיקות לצד הוספת יחידות דיור, שיפור תשתיות והעלאת רמת איכות החיים. הנתונים הממשלתיים מראים כי לוד מגיעה להישגים בקנה מידה ארצי בהאצת תכניות התחדשות עירונית״.

יאיר רביבו // צילום: דוברות עיריית לוד
יאיר רביבו // צילום: דוברות עיריית לוד

מנכ״ל כלכלית לוד, עו״ד בן מיוסט הוסיף כי: ״זהו צעד נוסף בתכניות להפיכתה של לוד למרכז מגורים ותעסוקה ראשי בלב ישראל. לצד התכניות אנחנו משקיעים בקשר עם התושבים וזאת בהובלת ראש העיר ובאמצעות ׳המבואה’, מנהלת ההתחדשות העירונית של לוד. נמשיך לקדם מהלכים נוספים לטובת עתידה של העיר״.

אדריכל הראל ניר, HNA אדריכלים, התייחס לעיר לוד, ואמר כי: "סוף סוף החלטה אסטרטגית נכונה של קבינט הדיור, לא רק בעצם קידום 7 מתחמים בהיקף מרשים, אלא בעיקר במיקומים דוגמת מזרח לוד וקריית גת. יש חשיבות משנה בערי פריפריה לכך שהממשלה תסייע בפינוי בינוי וכן תשלב בנייה מרקמית ובנייה לגובה בשימושים מעורבים".

אדריכל הראל ניר // צילום סיון שחור
אדריכל הראל ניר // צילום סיון שחור

יעלה מקליס ראש העיר יהוד מונוסון, שבשטחה המוניציפאלי אושרו שלושה מתחמים, ברכה על ההחלטה: "החלטת הקבינט הינה בשורה לדיירים ולעיר. החלום לדירה בבניין חדש, עם מעלית ומחוזק נגד רעידות אדמה קרוב מתמיד. מדובר בשלב נוסף במימוש תוכנית ליבת העיר להתחדשות עירונית שהשכלנו לקדם לפני 3 שנים מתוך מחויבות חברתית לשפר את איכות החיים ואיכות הדיור בשכונות הללו ומתוך אחריות תכנונית מקיפה לחיזוק ופיתוח העיר".

ראש העיר יהוד-מונוסון יעלה מקליס // באדיבות דוברות עיריית יהוד-מונוסון
ראש העיר יהוד-מונוסון יעלה מקליס // באדיבות דוברות עיריית יהוד-מונוסון

שימי בונפיל, סגן ראש העיר ומחזיק תיק התחדשות עירונית, תומך גם הוא בהחלטה: "אני מברך על האישור היום. את ראש העיר יעלה מקליס שמובילה את הליכי ההתחדשות העירונית בנחישות ואת ענת לרנר מנהלת מינהלת התחדשות העירונית ובעיקר את הדיירים שכבר יודעים שאנחנו דואגים להם".

האדריכלית ענת לרנר, מנהלת המינהלת להתחדשות עירונית בעיר יהוד מונוסון, הוסיפה כי: "מינהלת ההתחדשות העירונית שלנו מוציאה לפועל 3 מתחמים נוספים של פינוי בינוי כחלק מתוכנית ליבת העיר. התוכנית שאושרה מורכבת ומשולבת בקרקע משלימה, נותנת תקווה לתושבים וממנה כולם יצאו מורווחים כולל העירייה שמרוויחה קרקע למטרות ציבור ופרויקט כלכלי ליזם".

בעיריית יהוד מונסון הוסיפו כי פיתוח העיר מתבצע בתהליכים של התחדשות עירונית בעיר הוותיקה ובשטחים החדשים במערב ובמזרח העיר, וציינו כי במסגרת תהליכים אלה עתידות לקום כ-4,500 יח"ד חדשות במקום הדירות הישנות: "המהפך ייעשה בשלב הראשון בשלושה מתחמים עיקריים שיצאו לפועל במקביל. הפרויקט הראשון מתחם מוהליבר, כבר הוכרז ע"י המדינה כמתחם לפינוי-בינוי, ואחד הפרויקטים הראשונים בארץ שטופלו בהליך תכנוני יעיל ומהיר בותמ"ל. במסגרתו יוקמו 1,332 יח"ד בבניינים חדישים במקום 336 הדירות הישנות הקיימות כיום. בפרויקט יוקצו דירות לדיור בר השגה וזוגות צעירים.

"ביצוע חלק מהפרויקטים של ההתחדשות העירונית בשכונות הוותיקות יעשה באמצעות הקצאה של 'קרקע משלימה' בגני יהודה ובמגשימים, שתהפוך את הפרויקטים לכדאיים מבחינה כלכלית. בגני יהודה ייבנו כ-4,100 יח"ד על שטח שמשתרע על כ-800 דונם, אשר סופח לשטח השיפוט של יהוד-מונוסון. בשטח זה ייבנו, בין השאר, מאות דירות קטנות לזוגות צעירים תושבי העיר וכן דירות המיועדות לשכירות ארוכת טווח. המתחם ממוקם ממערב לעיר ויכלול כ-90 דונם שיופנו לטובת תעסוקה ומסחר. המתחם ייהנה מנגישות לכבישים 4622 ו-461, וכן לקו הסגול של הרכבת הקלה שייבנה בסמוך. במתחם מגשימים צפויות להיבנות  כ-3,500 יח"ד על שטח של כ-900 דונם".

ומה אומרים היועצים המשפטיים? עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובניה, התחדשות עירונית ונדל"ן רואה בהחלטה הכרה בותמ"ל כגוף תכנוני: "נראה כי הניסיון לקדם כעת מתחמי פינוי בינוי על ידי הותמ"ל נובעת בין היתר כחלק מהמגמה לאחרונה ליתן לותמ"ל להמשיך ולתפקד כוועדת תכנון, בעיקר בנוגע לתכניות של התחדשות עירונית, בניגוד לשנים קודמות שהיא בעיקר קידמה תכניות בשטחים פתוחים בשולי הערים. נזכיר כי בעקבות ביקורת רבה שהועלתה לאחרונה, להפסיק פעילות הותמ"ל, נאמר על ידי מינהל התכנון כי יש כוונה בעתיד להמשיך את פעילותו אולם לקדם תכניות התחדשות עירונית ופחות ביחס לשטחים הפתוחים.  סמכות זו, לאשר מתחמי פינוי בינוי, הוקנתה לותמ"ל כחלק מתיקון לחוק התכנון והבניה שאישרה הכנסת לפני למעלה משנה. כמו כן, כידוע, הותמ"ל נוצרה מתוקף הוראת השעה לחוק, שהוארכה לאחרונה בשנה נוספת.

עו"ד צבי שוב // יחצ
עו"ד צבי שוב // יחצ

"ניתן לשאול האם נכון כי תכניות פינוי בינוי יתוכננו ישירות בגוף העל שמטרתו כאמור אישור תכניות בהליך מזורז, שכן קידום ותכנון מתחמים לפינוי בינוי הינו הליך מורכב יותר מאשר קידום תכניות "רגילות" שעד כה אושרו בותמ"ל, זאת בין היתר לאור מגורי דיירים רבים במקום, המורכבות של מצב סוציואקונומי, מחלוקות סביב התמורות, החתמת הדיירים ובפרט 'תסמונת הדייר הסרבן'. יתרה מכך, קידום תכנית למתחם שכבר קיים שנים רבות סבוך בהרבה".

עורך דין ישעיהו (שי) גבור, ממשרד עו"ד גבור מציין כי: "מדובר הלא בפינוי שיכונים ישנים ועם אלפי דיירים שמעולם לא חוו ייעוץ משפטי בניהול בניינים עם צד שלישי וכו', ועל כן מאוד חשוב שהיבטים אלה יוגדרו מראש, זאת מכיוון שמדובר בהחלט במהפך מבחינת אותם דיירים ועל מנת שיהיה חיובי, יהיה צורך בחברות ניהול בתים עם ייעוץ משפטי שוטף".

ישעיהו גבור // צילום: חן ליאופולד
ישעיהו גבור // צילום: חן ליאופולד

היזמים מקבלים בברכה אך בחשדנות המתבקשת את ההחלטה, שכן מניסיונם הרב, מכאן ועד יציאתו לפועל של הפרויקט, הדרך ארוכה ועיקר המסע מתבצע על גבם.

ניר שמול מנכ"ל ומבעלי החברה לפיתוח והתחדשות עירונית, רואה את היום שאחרי ומקווה כי הגופים השלטוניים יישארו בתמונה וימשיכו לדחוף לביצוע :"אני מברך על החלטת קבינט הדיור  להכריז על מספר מתחמים כמועדפים לדיור ואישור של  קרוב לעשרת אלפים דירות במסגר התחדשות עירונית אל השוק הזקוק כל כך לדירות חדשות בשל המצוקה בה הוא נמצא.  העובדה שהוחלט לקדם מתחמים אילו לפני שהוחלט מי יהיה שר השיכון או שר האוצר הבא ולפני שהוקמה ממשלה מעידה על כך שהמדינה עדיין רואה במחסור בהתחלות בניה כבעיה לאומית ומנתקת אותה משיקולים פוליטיים כאלה או אחרים.  אני מקווה שקידום תהליכי ההתחדשות העירונית ימשיכו בצורה שוטפת, זריזה ויעילה גם לאחר כינונה של ממשלה חדשה, גם אם לא יהיו חלק מתכנית חדשה שיזום שר האוצר הבא. כאמור תהליכי ההתחדשות העירונית במרכזי הערים ובפרט בשיטת פינוי בינוי לא פותרים רק את מצוקת הדיור של השכבות החלשות והבינוניות בארץ אלא גם מסייעות לרשויות המקומיות לאחות, לחבר ולחזק את הקהילות והשכונות החלשות וכך את העיר כולה ואם התהליך מתבצע בצורה ביראה ונכונה בסופו של דבר כול המעורבים מרוויחים".

ניר שמול, מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית // יח"צ
ניר שמול, מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית // יח"צ

ניב רום מנכל כנען 38, קבוצת כנען, מתריע מהאופן שבו ינוהלו הפרויקטים בפועל: " אנו מברכים על ההחלטה של קבינט הדיור לקדם עוד מתחמי פינוי בינוי במרכז הארץ ובאזורי ביקוש. יחד עם זאת, מצופה מהראשות להתחדשות עירונית להיות יותר מעורבת במה שקורה אחר כך. בקידום המתחמים עצמם ולשים לב שגורמים שונים הפועלים  כיזמים לא אחראיים, לא מציעים או חותמים עם דיירים על הסכמים ומבטיחים להם יותר ממה שהרשות המקומית מוכנה לתת מבחינת זכויות הבניה במתחם ומבחינת מה שהיא יכולה להתמודד איתו במסגרת התב"ע וכך לתקוע את המתחמים לעוד שנים רבות. רק בצורה אחראית ומסודרת מתחמים אלה גם יצאו אל הפועל".

ניב רום - שותף וסמנכל שיווק קבוצת כנען // צילום: הילה לוצקי
ניב רום – שותף וסמנכל שיווק קבוצת כנען // צילום: הילה לוצקי

היזם יהודה הרציג, הרציג נדל"ן, אומר כי מדובר בהודעה בכישלון תכנית מחיר למשתכן: "השאלה הנשאלת הינה כמובן למה נזכרו בכך רק עכשיו ולאחר שבמשך דקנציה שלמה התמקד כחלון במחיר למשתכן? האם אין בכך הודאה בכשלון התכנית. ומדוע לא דחף כחלון בקדנציה האחרונה גם תמא 38 במיוחד בפריפריה הסובלת מהזנחה רבה במרכזי הערים? אבל טוב מאוחר מידי מאשר אף פעם".

יהודה הרציג // יחצ
יהודה הרציג // יחצ

ומה לגבי העתיד הרחוק? אמיר רוזנבלום, עידן שני, יועץ לאחזקת וניהול מבנים, מסביר כי היה מוטב לערב את הגורמים המקצועיים בהחלטות: "שאלת המפתח תהיה איך יוכלו תושבים בערים חלשות יחסית, דוגמת לוד, קרית גת או שכונת גבעת אולגה, לעמוד באחזקה וניהול של מגדלים ורבי קומות? לכן טוב יעשה קבינט הדיור אם יתייעץ בטרם קידום התכנית עם מומחים לנושא, בבחינת סוף מעשה במחשבה תחילה".

לקבלת עדכונים וחדשות בוואטספ >>> לחצו כאן

בואו להגיב ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק הפורום הישראלי להתחדשות עירונית >>> להצטרפות

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות