banner
נחמה בוגין // צילום: פוטו מרסלו
נחמה בוגין // צילום: פוטו מרסלו

נחמה בוגין פועלת להסדרת תקן 21 לקביעת הרווח היזמי

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין על המצב הנוכחי: "או שהיזם עוזב את הפרויקט או יותר גרוע – הוא ממשיך עם הפרויקט ומתאבד עליו"

 

נחמה בוגין, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חתמה את הוועידה השנתית של הלשכה באילת, כשהיא מעלה לסדר היום את נושא הסדרת מעמד השמאי. לדבריה, "שמאי מקרקעין הוא הגורם החשוב ביותר בענף הנדל"ן. הוא הגורם היחיד שרואה את הנדל"ן מכל הכיוונים שלו, רואה את הנכס מכל הכיוונים שלו: תכנוני, כלכלי, משפטי, פיזי, ומה שמעסיק אותי זה שלא יהיה אחד בעולם שלא ידע ששמאי מקרקעין צריך להיות בכל מקום שבו יש תהליכי נדל"ן". 

בנוגע להשגת גבול המקצוע, בוגין נשאלה כיצד היא כיו"ר מתכוונת להילחם בנושא, והשיבה: "בסופו של דבר הגורם היחיד שמוסמך וגם יודע איך לקבוע שווי של מקרקעין, זה אנחנו שמאי המקרקעין. ההתערבות הלפעמים בוטה של בתי משפט גם היא במידה מסוימת פוגעת ביכולת שלנו לתת באמת את השירות הנכון והמתבקש ושאנחנו חייבים לתת אותו לציבור. לשמחתי הממונה על הסדרת מקצועות במשרד המשפטים מטפל גם במקצוע שלנו וגם במתווכים וכנראה שהרבה מאוד שיחות איתו על מה שקורה כאן יצרו עכשיו תהליך של תקנות חדשות, תקנות אתיקה שמתווכים יחויבו בהן והתקנות האלה באופן מאוד מאוד ברור מטפלות גם בהשגת הגבול, התקנות האלה אוסרות על מתווכים לבצע שום פעולה שיוחדה לשמאי מקרקעין. ברגע שלקוח הקצה מבין שהוא חייב לפנות לשמאי מקרקעין שיודע לבדוק את מה שצריך לבדוק והוא לא יכול או כדאי לו לסמוך, שלא לדבר על בכלל לוותר על בדיקה, אבל לא לסמוך על גורם שהוא לא מקצועי כי קורים פה כל כך הרבה אסונות ואנשים שחושבים שהם קנו דירה ובסוף מתברר שקנו מחסן, יש באמת הרבה מאוד מקרים מאוד קשים של אנשים שלא טרחו לבדוק את הדברים כמו שצריך".

תקן 21: היזם עוזב או יותר גרוע מכך

בנושא ההתחדשות העירונית, בוגין ציינה כי: "תקן 21 – אותה חו"ד שמאית שמתלווה לפרויקטים למעשה מה שקורה היום שמאי הפרויקט מגיש חו"ד על פי תקן 21, שמאי הועדה המקומית שאמור לנהל איתו דיון מעיר כמה הערות, הוא לא חייב להסכים לכל זה בסדר, אבל שם זה נתקע. מה שקורה אח"כ זה אחד מהשניים. או שהיזם עוזב את הפרויקט כי הוא מרגיש שאין לו עם מי לדבר, או יותר גרוע הוא ממשיך עם הפרויקט ומתאבד עליו כי עדיין לא סיכמו מכסת בניה מספיקה. אנחנו בעיצומו של התהליך להסדרת תקן 21 – בזמן שיהיה גורם שלישי מכריע בסוגיה הזו". 

ועדות השגות של רמ"י – שערוריה

בוגין התייחסה עוד לוועדות ההשגות של רמ"י, ואמרה כי: "מה שקורה שם באמת בגדר שערורייה. יש כאן תהליך מאוד בעייתי ועדות ההשגות בעצם מונו מכוח החלטות של מועצת רמ"י, כלומר, הגוף שעליו מערערים הוא זה שקובע את סמכויות הועדה והמבנה שלה. את זה אני עושה בשת"פ מלא עם מנכ"ל רמ"י. המטרה לייצר חקיקה לגוף חיצוני לגמרי במעמד שיפוטי רחב סמכויות שיוכל לפתור את כל הסוגייה הזו בבת אחת. כאשר יצא הדבר אל הפועל, המון פרויקטים שתקועים היום שנים בדיונים האלה יוכלו להתקדם ולספק לשוק את מה שהוא צריך".

על התחזית להמשך פעילות שוק הדיור, אמרה בוגין כי העסקאות ימשיכו לעלות: "בינואר האחרון ראינו התגברות מאוד גדולה של כמות העסקאות וזה רק ילך ויגדל. בתור מי שמכירה את השוק עשרות שנים. התרגלנו לסביבת ריבית גבוהה או שהרוכשים מעריכים אולי באופטימיות מוגזמת שהריבית הולכת לרדת וראינו את המדד האחרון שעמד בתחזית ואולי לכן הם ככה חוזרים ומסתערים על השוק. בשנים האחרונות התרגלנו לסביבת ריבית אפס, רק לפני 10 שנים או קצת יותר מזה היו ריביות הרבה יותר גבוהות ממה שהן היום. השוק בסוף מסתגל ומי שצריך להתאים את הפעילות שלו, מי שגם נוהג בחכמה בימים טובים יודע גם לעבור את הימים היותר קשים וכן בסופו של דבר השוק הישראלי, וזה מוכח לאורך עשרות שנים, מתאים את עצמו בצורה מאוד יפה לשינויים. אנחנו כבר רואים התחלה של חזרה לעליות מחירים". 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות