banner
עוד צבי שוב ואוהד עיני // צילום כפיר סיון
עוד צבי שוב ואוהד עיני // צילום כפיר סיון

בכירי השמאים: "מחיר למשתכן" נחלה כישלון חרוץ

בכירי השמאים בארץ והיזמים דנו בתוצאות תכנית "מחיר למשתכן" במסגרת יום עיון מקצועי לענף הנדל"ן. אוהד עיני, השמאי הממשלתי הראשי: "זה בסדר שגם היזמים מרוויחים כל עוד יינתן פתרון לבעיית הדיור"

"תפקידנו לקבוע את מחיר השוק וההנחה שניתנת היא ממחיר השוק על הקרקע והיא ניתנת מצד הממשלה בגובה של 120 אלף שקלים ובשילוב עם היזמים זה מגיע ל 350 אלף שקל. זה בסדר שגם היזמים מרוויחים כל עוד יינתן פתרון לבעיית הדיור", כך אמר אוהד עיני, השמאי הממשלתי הראשי על תכנית "מחיר למשתכן", ביום העיון המקצועי של ענף הנדל"ן לתכנון ובנייה, יוזמת משרד עו"ד צבי שוב. חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אמר כי:  "התרגלנו לראות מחירים שעולים עד שנכנסה התוכנית, ועכשיו כבר שנתיים השוק יציב וזה נראה לנו טבעי. לכן התועלת אפילו הפסיכולוגית כבר כדאית. הממשלה מתכוונת לטוב אבל  יש לתוכנית פגמים. נכון היה לחשוב מלכתחילה על תימהול של דירות למשתכן ולשוק חופשי ברמת פרויקט או שכונה".

יור לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי // צילום מרסלו
יור לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי // צילום מרסלו

"דינו של ילד בקרית שמונה ובדימונה כמו של ילד מהמרכז"

מנכ"ל משרד השיכון לשעבר ומועמד תנועת גשר לכנסת, חגי רזניק התייחס להתחדשות העירונית בפריפריה ואמר כי: "אין שום סיבה שלא תהיה כדאיות בהתחדשות עירונית בפריפריה. דינו של ילד בקרית שמונה ובדימונה כמו של ילד מהמרכז. אנחנו יכולים לייצר זרזים משמעותיים ליזמים, דרך תוכנית מתאר בהתחדשות עירונית. בסופו של דבר העתיד האורבאני ופוטנציאל הבניה של ישראל נמצא בהתחדשות עירונית ויש לה ערכי חברתיים משמעותיים. אלא שהיום  תב"ע מקומית מקודמת בין חמש לעשרה שנים ובינתיים זכויות הדיירים נשחקות. הפתרון הוא בגיבוש תוכנית מתאר ארצית ולהגן על זכויות הדיירים. זו פעולה לא מורכבת ובכוונתי להילחם עליה גם כפוליטיקאי, כי אם נשרטט את הזכויות והצרכים, נתגבר על קשיי התכנון, והדיירים יוכלו לייצר מוביליות חברתית".

חגי רזניק מנכל משרד הבינוי והשיכון לשעבר ומועמד תנועת גשר לכנסת // צילום: כפיר סיון
חגי רזניק מנכל משרד הבינוי והשיכון לשעבר ומועמד תנועת גשר לכנסת // צילום: כפיר סיון

"שר האוצר עשה את כל הטעויות האפשרויות"

השמאי אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים לשעבר התייחס לתכנית מחיר למשתכן, ואמר כי: "אחרי ארבע שנים שהתוכנית בשטח אפשר לומר שהיא כשלה כישלון חרוץ ועלתה מיליארדים. להגיד שהשוק נעצר בגללה זה לא נכון, השוק היה נעצר בכל מקרה כיוון שמחירי הדירות לא יכולים לעלות עד אין סוף.

אוהד דנוס // יחצ
אוהד דנוס // יחצ

"במונחי עלות תועלת הציון שלי על כוונות הממשלה היא תכנית 'עובר' אבל בדרך עשה שר האוצר את כל הטעויות האפשרויות. ההנחות לא שם, מדד תשומות הבניה והוצאות משכנתא, ריבית ושכר דירה שוחקים את ההנחה והזכאים מפסידים. עדיין אין למדינה מספיק קרקעות באזורי ביקוש ומה שיש לה היא לא  הצליחה לשחרר ובנוסף רק עכשיו התעוררו הפוליטיקאים להכריז שיטפלו במחירי השכירות. יכולנו להיות כבר היום עם טיפול ממשלתי בנושא השכירות .מחירי השכירות משתוללים לכאורה המשקיעים יצאו מהשוק והמשוואה היתה אמורה להיות מאוזנת, אך עשרות אלפים של שוכרים שמצטרפים לשוק מדי חודש, וחוסר טיפול של הממשלה בנושא, מביאים לעליית דמי השכירות וזה הפספוס הכי גדול של הממשלה הקיימת".

"היזמים נמצאים עם גרזן על הצוואר"

דורית סדן, סמנכ"ל השיווק של שיכון ובינוי, אמרה כי: "אנחנו לא נכנסים למרכזים של התוכנית כי ראינו שזה לא כלכלי לנו. לצערי חלק גדול מהמכרזים היו במאסות מטורפות במקומות שכיום יש דירות כבר לקראת אכלוס אך זכאי מחיר למשתכן לא קונים. התוכנית באה לעזור לצעירים לממש אפשרות לקנות דירה בישראל אבל באזור הקריות הציפו באלפי יחידות בלי חשיבה, העיקר לשחרר 2500 יח"ד במחיר למשתכן.

דורית סדן // צילום: רמי זרנגר
דורית סדן // צילום: רמי זרנגר

"בפועל, הדירות לא נמכרות היזמים נמצאים עם גרזן על הצוואר. הציבור מממן דרך תשלומי המיסים את עלותה של התוכנית. לצד זאת באזורים קרובים יותר למרכז ושהתחבורה והתשתיות שם טובות כמו אור עקיבא, דירות נמכרות לצעירים גם לא במחיר למשתכן. כל עוד המיקום של יחידות הדיור נגיש תחבורתית למטרופולינים הן תיזכנה לביקושים".

דן פרנס, מקרסו נדל"ן אמר כי: "יש הנחה במשתכן ביחס למחירי שוק על דירות חדשות אך לתוכנית יש תופעת לוואי . התוכנית לא עונה על הבעיה של יוקר הדירות . יש כמות מצומצמת של זכאים שרכשו דירות במסגרת התוכנית באזור המרכז ונהנו מהנחות אך לא מעבר לזה. זוהי התערבות גסה בשוק החופשי שיצרו תופעות לוואי בעייתיות, האטה במכירות שגרמה גם להאטה בהתחלות הבניה וזה ישפיע עלינו לרעה גם בשנים הבאות.   מי שרכש במסגרת התוכנית בפריפריה לא בהכרח עשה עסקה טובה והוא יבין זאת כשיקבל את הדירה ויחשב את כל הוצאות המימון".

פאנל בכירי ענף הנדלן בכנס עוד על נדלן של משרד עוד צבי שוב // כפיר סיון
פאנל בכירי ענף הנדלן בכנס עוד על נדלן של משרד עוד צבי שוב // כפיר סיון

אפרת טולקובסקי, המנהלת הכללית של מכון גזית גלוב לחקר נדל"ן, התייחסה גם היא לתוכנית, ואמרה כי: "אני לא מאוהדי התוכנית אבל כן יאמר לזכות שר האוצר שהוא עשה מהלך של שבירת הלוגיקה של מיקסום שווי קרקע. אבל, זה כמו להיכנס למכירת חיסול בחנות יוקרה. אני כלכלנית ולא חושבת במושגי אובדן הכנסה למדינה . מה שמטריד אותי זה שההנחות שונות באזורים שונים של המדינה ומי שמקבל את ההנחה הוא לא מי שצריך לקבל אותה. האוצר התעצל להגדיר זכאות בצורה מסודרת וראויה יותר".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות