banner
Depositphotos
Depositphotos

שהחיינו והגיענו ליום הזה: "הרוכשים יושבים על הגדר"

"הרוכשים כרגע על הגדר, אך הביקושים לדירות קיימים, וכשהם יתפרצו, אני צופה שגם נראה את המחירים עולים בהתאמה", משרד עוה"ד גינדי כספי ובכירים בענף עם פרשנות מלאה לירידה בביקושים לדירות חדשות

בשלושת החודשים יוני-אוגוסט 2022, הכמות המבוקשת של דירות חדשות עמדה על כ-13,620 דירות, ירידה של 24.2% בדירות חדשות שנמכרו וירידה של 20.6% בכמות המבוקשת של דירות חדשות, זאת לעומת הרבעון הקודם (מרץ- מאי 2022), כך עולה מנתוני הלמ"ס. בכירים בענף התייחסו לנתונים, בהם עו"ד שי אליאב, שותף מנהל במשרד עוה"ד גינדי כספי ושות', שאומר כי: "נתוני הלמ"ס לא מפתיעים, חוסר הוודאות בשוק והתעסקות התקשורת והפוליטיקאים בפתרונות לא אפשריים, מובילים את הרוכשים לשבת על הגדר, וזה כבר הפך מזמן לניגון חוזר. גם 5 מערכות בחירות בשלוש שנים, מדינה שמתפקדת תחת ממשלות מעבר, חוסר משילות, שרים שמתחלפים חדשים לבקרים וחוסר התעסקות נדרשת בבעיה בצורה עניינית – כל אלה מחזקים את חוסר אמון הציבור בפתרון בר קיימא למשבר הדיור בטווח הקצר. במקום זה המדינה מתעסקת בפתרונות מלאכותיים כמו העלאת הריבית, שבפועל רק תורמים לעליית המחירים, תוך התעלמות מהבעיה האמיתית.

עורך דין שי אליאב // צילום סם יצחקוב
עורך דין שי אליאב // צילום סם יצחקוב

אמנם הרוכשים כרגע על הגדר, אך הביקושים לדירות קיימים, וכשהם יתפרצו, אני צופה שגם נראה את המחירים עולים בהתאמה. במיוחד כל זמן שהמדינה ממשיכה לסחור בקרקעות בשיטת המרבה במחיר. לצערי כשהמדינה מתעסקת בפתרונות פלסטר קצרי מועד וממשיכה להתעלם מהצורך העיקרי והמרכזי שהוא להגדיל את ההיצע, הפתרון לא נראה בעתיד הנראה לעין".

ישראל יעקב // צילום: איגור פינקלשטיין
ישראל יעקב // צילום: איגור פינקלשטיין

שמאי המקרקעין ישראל יעקב המתמחה בליווי פרויקטים: "כצפוי, הבחירות יחד עם חוק המכר גרמו להרבה מאוד ישראלים לשבת על הגדר בציפייה שמשהו יקרה. בנוסף החשש מעליית הריבית שבסוף הסתברה כנכונה גם היא גרמה לרוכשי דירות לחשב מסלול מחדש. הביקוש לדירות לא ירד. ההתעניינות ברכישת דירות נשארה אבל הזמן שלוקח לרכוש דירה התארך. אני מעריך שלאחר שאבק הבחירות ישקע אנו נראה עלייה מחודשת במכירות דירות כפי שהיה בסבבים הקודמים. עם זאת, ביישובים רבים לא בהכרח שיהיה מספיק מלאי. צריך לזכור כי רוב הדירות שהלמ"ס מדווחת כ'התחלות בנייה' כבר מכורות".

רוני מזרחי // עזרא לוי
רוני מזרחי // עזרא לוי

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת מזרחי ובניו: "הירידה במכירת דירות נובעת ממלאי מצומצם של 15 אלף דירות בלבד באיזור הביקוש. לכן מחירי הדיור לא יירדו ואף יעלו ובמיוחד בערי לווין בגוש דן שבהן המחירים אטרקטיביים ביחס לתל אביב. הבעיה הייתה ונותרה העדר היצע ואת זאת צריך לפתור!"

צאלה רוזנבלום עמור // חצ
צאלה רוזנבלום עמור // חצ

צאלה רוזנבלום עמור, משנה למנכ"ל חברת מ.אביב: "העובדה שלמרות העלאות הריבית הרצופות ולמרות הקשחת תנאי המשכנתאות ולמרות הירידה במכירות, מחירי הדיור ממשיכים לעלות, מעידה על כך שיש צורך לטפל בשוק הדיור באופן דיפרנציאלי מהמאבק באינפלציה ולא להשית שלא לצורך קשיים מיותרים על נוטלי המשכנתאות. הנוסחה הנכונה: לשנות לאלתר את תנאי מכרזי רמ"י, כך שההצעה הנמוכה ביותר ולא הגבוהה ביותר תזכה!"

אייל בהרי // מאיר דקל
אייל בהרי // מאיר דקל

אייל בהרי, מנכ"ל קבוצת צים בהרי: "בפועל המצב בשוק הדיור לא השתנה וכל עוד לא ייושמו מנופי צמיחה אפקטיביים דוגמת הגברת שיווק קרקע ומינוף התחדשות עירונית, המצב יישאר על כנו. המחירים ימשיכו להיות גבוהים והביקושים יחזרו בהדרגה לרמה שהייתה אשתקד!"

איציק סימון // צילום: דני שביט
איציק סימון // צילום: דני שביט

איציק סימון, בעלי סוכנות הביטוח המתמחה בענף הנדל"ן: "לדאבוני שוק הדיור זקוק ל"אבא". ממש לא מובן מדוע אף אחת מהמפלגות הרצות לבחירות, לא חרטה על דגלה את פתרון משבר הדיור כנושא מרכזי ובמיוחד ההערכות לרעידת אדמה גדולה שמן הסתם תגיע.. מדובר בבעיה לאומית אסטרטגית מהמעלה הראשונה שיש לפתור ובמיוחד לטובת דור העתיד של המדינה!"

טלי שרון // צילום: מיכל בנדק
טלי שרון // צילום: מיכל בנדק

טלי שרון, סמנכ"לית השיווק והמכירות בקבוצת רם אדרת: "נתוני הלמ"ס שמראים על ירידה של 7% בכמות הדירות החדשות שנמכרו מטעים, כיוון שמדובר בנתון שכולל את כל מלאי הדירות החדשות, לרבות דירות שיצאו במסגרת תוכניות דירה בהנחה: מחיר מופחת, מחיר מטרה ומחיר למשתכן. קצב המכירות של דירות לזכאי משרד השיכון גבוה בהרבה מקצב המכירות של הדירות בשוק החופשי, ולכן יחס הביקוש היצע בשוק החופשי נותר כפי שהוא, וזאת גם הסיבה להמשך עליית המחירים, כפי שראינו בנתונים שפורסמו בשבוע שעבר. התוכניות הממשלתיות והעלאת הריבית נותנות מענה בעיקר לזוגות הצעירים המבקשים לרכוש דירה, אך לא למשפרי הדיור ולמשקיעים, והביקושים מצידם ממשיכים להיות גבוהים".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות