banner
רוני מזרחי // עזרא לוי
רוני מזרחי // עזרא לוי

מקרה בוחן רמת גן: לא ניתן לשלול מאזרחים התמגנות

לא במקרה הבליט בית המשפט העליון בהחלטתו את המסר שאסור בשום פנים ואופן לשלול מתושבי מדינת ישראל את הזכות למגן את עצמם באמצעות ממ"דים וכי אין בידי ראשי ערים את הסמכות והרשות לשלול זכות בסיסית זו // דעה

רוני מזרחי 19.07.2021

פסק הדין של בית המשפט העליון שחייב את עירית רמת גן להמשיך עם תכנית תמ"א 38, זאת למרות החלטת ראש העיר, כרמל שאמה הכהן, להפסיק אותה עם הכנסו לתפקידו ב-2018 הינה לטעמי החלטה היסטורית חשובה ביותר בשוק הדיור בכלל וההתחדשות העירונית בפרט, כמו גם בכל הקשור לזכות הקנין ובטחון האזרח ובעיקר במדינה כמו שלנו הנמצאת באזור רעידת אדמה, המוקפת במדינות אויב. 

לפרוטוקול, כרמל שאמה לא היה ראש העיר היחידי שתקע מקלות בגלגלי התמ"א 38. כמותו היום ועודם לא מעט ראשי ערים ומעוצות מקומיות. הסיבות לכך שונות, חלקן קשורות לרצון לקדם פינוי בינוי בשינוי מרקם מהיסוד, חלקן קשורות להעדר תקציבים לתשתיות ציבור משלימות הנדרשות בעקבות התמ"א וסיבות נוספות וחלקן מתוך צרות עין בכיסו של היזם, האזרח, התושב.

אולם, וזה אולם גדול, העיר רמת גן המתפוררת שרוב בתיה נבנו לפני כ- 60/70/80 שנה שהייתה במהלך העשור שחלף "בירת התמ"א" הבלתי מעורערת ומשכה אחריה ערים רבות נוספות, הפכה שלא בטובתה במהלך השנתיים וחצי האחרונות לסמל להתנגדות ממש אידיאולוגית של עשרות ראשי ערים ורשויות לתמ"א, התנגדות שלטעמי לא היה לה שום בסיס סביר, לא כלכלי, ובוודאי לא מבחינת האינטרס של התושבים.

לא במקרה הבליט בית המשפט העליון בהחלטתו את המסר שאסור בשום פנים ואופן לשלול מתושבי מדינת ישראל את הזכות לא רק להרחיב ולחדש את הבניין בו הם מתגוררים, אלא גם ובעיקר למגן את עצמם באמצעות ממ"דים או התקפת טילים אפשרית וכן מול רעידת אדמה. על כן הדגיש בית המשפט שאין בידי ראשי ערים או רשויות את הסמכות והרשות לשלול זכות בסיסית זו מתושבי העיר.

אוסיף ואומר כי בנוסף לפסק הדין הנכון והצודק של בית המשפט העליון, אין זכות לכל ראש רשות לשלול מתושב המתגורר במקומו את זכות הקנין, כלומר לשפר את איכות המגורים ואיכות החיים  והבטחון האישי למשפחה בבניין הישן והמתפורר בו הוא מתגורר מקדמת דנא. מבחינה זו אין ספק שראש עירית רמת גן, וכמוהו גם ראשי רשויות נוספים, חטאו בכך שלא לקחו בחשבון זכות קנין בסיסית זו.

מעבר לכך, ברור אם שאמה וראשי רשויות נוספים היו מעודדים במהלך השנים האחרונות את התמ"א 38, זאת במקום לחסום אותה, אזי היו לנו "על המדף" בשוק הדיור עוד אלפים רבים, אם לא רבבות נוספות של יחידות דיור שהרי זאת מטרתה של התמ"א !!! הגנה מרעידות אדמה וטילים. וברור לכולנו שהיצע משמעותי מוגדל שכזה היה ממתן ואולי אף בולם את עליית מחירי הדיור שלה עדים כולנו במהלך השנה האחרונה במיוחד.

לדידי קיימת חשיבות לא מבוטלת גם ל"טיימינג" של החלטה חשובה, שלא לאמר דרמטית, זו של בית המשפט העליון. העובדה שהתקבלה ממש ימים ספורים לאחר ששלושת השרים הבכירים המטפלים בשוק  הדיור, שרי האוצר, השיכון ובמיוחד שרת הפנים, הכריזו על כוונתם להמשיך את תמ"א 38 לפחות עד סוף 2024 ואולי אף לשדרג ולשפר את הזכויות בתכנית ליזמים ולדיירים, דוגמת תוספת זכויות בנייה לעוד קומה מסחרית ואולי אף תוספת מטראז' מוגדלת לדיירים, מלמדת כי אנחנו ניצבים כולנו בפני עידן חדש בשוק הדיור וזה כולל כמובן את שלילת האפשרות של ראשי ערים לחסום את התכנית הטובה.
זה הזמן לחשוב על ממ"ד בשטח של 18-20 מ"ר נטו למשפחה.

אני מצפה ומאמין ששאמה יכיר בטעותו האסטרטגית, טעות שבצדק קוממה עליו לא רק מאות קבלנים ויזמים, אלא גם רבים וטובים מתושבי עירו הוותיקים, שלא הבינו את קשיות העורף שלו ועקשנותו הבלי מוסברת ללכת ממש בכוח כנגד האינטרסים המובהקים של עירו. החלטה זו, מן הסתם, תהיה גם תמרור אזהרה אדום מהבהב לעוד עשרות רבות של ראשי ערים ומועצות מקומיות.

ועוד מילה אחת: ראינו במיאמי פלורידה מה קורה לבניינים ישנים !!!

*כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות