banner
גלי אפל קסטל // צילום: דיור פלוס | Depositphotos
גלי אפל קסטל // צילום: דיור פלוס | Depositphotos

המדריך למשכיר דירה: אלו הם 7 צעדים שחובה לבצע

בימים אלה, בהם שוק השכירות הפך לג'ונגל של ממש, עם מחירי דירות מאמירים, דרישות דרקוניות, ומרוץ קשוח אחרי כל דירה שמתפנה, בנינו עבורכם את המדריך הטוב ביותר להשכרת דירה

גלי אפל קסטל 18.07.2022

מדי יום, אנו מחברים בין עשרות משכירים ושוכרים, בנסיון להתאים לכל אחד את הדירה המתאימה ביותר, או את השוכר המתאים ביותר. השוק עובר טלטלה ושינוי מהותי בימים אלה ולכן כל היערכות מראש, יכולה לחסוך לא מעט- הן בפן הכלכלי והן בהתרוצצויות אחרי הדירה המושלמת. 

1.יש לך שוכרים טובים? זכית!
השינויים במחירי השכירות זינקו לאחרונה כמעט בכל מקום, מה שגורם לבעלי בתים רבים להודיע לשוכרים על שינוי דרמטי בשכה"ד, גם במחיר פינויה של הדירה ע"י השוכרים הנוכחיים. במידה ואתה מרוצה מהשוכרים שלך, שווה להעלות במידתיות את שכה"ד (וכמובן- בהתאם לחוזה), ולשמור על שוכרים טובים לאורך זמן, במקום לצאת להרפתקאת שכירות חדשה מול שוכרים חדשים. 

2.משכיר מחדש? חשוב לבצע סקר שוק
במידה ואתה מחפש שוכרים בימים אלה, חשוב לבצע סקר שוק מראש, ולוודא כי מחיר השכירות הנדרש דומה למבוקש בשכונה או ברחוב. שים לב למשתנים דוגמת ממ"ד, חניה, מעלית, מרפסת וריהוט, שמשפיעים באופן ישיר על המחיר הנדרש. את סקר השוק מומלץ לבצע לא רק באתרי יד2 למיניהם, אלא גם באמצעות בדיקה במשרדי התיווך באזור, שיידעו לספק מידע רב על המחירים הנדרשים בסביבת הדירה ופוטנציאל ההשקעה שלה. 

3.הקפד לציין במודעת ההשכרה את כל הפרטים
אל תשמיט פרטים על גיל הדירה, סוג המיזוג שלה, מטראז' מדויק, עלויות נלוות (דוגמת ארנונה, מסי ועד בית), הקפד לציין האם יש או אין ממ"ד, ועד כמה קרובה הדירה  למוסדות ציבור דוגמת בתי ספר וגני ילדים, מצד אחד, וסמיכות לאתרי בניה מצד שני, במדיה ונדרש. הקפדה על כל הפרטים המדויקים תחסוך לך ולשוכרים הפוטנציאליים הרבה זמן מיותר. 

4.גילוי נאות והמשך ישיר לסעיף הקודם
אם הבניין שבו ממוקמת הדירה צפוי לצאת בקרוב להליך של התחדשות עירונית או שאתר בניה עומד להיות מוקם בסמוך אליו, אם יש בדירה בעיות חוזרות של נזילות או רטיבות- על כל אלה חשוב לעדכן את השוכרים הפוטנציאליים מבעוד מועד. דעו כי מדובר בעבירה על החוק להסתיר מידע חשוב מהשוכרים, במיוחד אם מדובר על מידע שעלול לשבש את איכות חייהם לאורך תקופת השכירות. 

5.הכר את השוכרים
חשוב להכיר את השוכרים כנדרש, לדעת איזה הרכב משפחתי ישתמש בדירה, מה מצמבם הכלכלי של השוכרים ולקבל חוות דעת עליהם מבעלי הדירה הנוכחיים שלהם. קיימות היום מערכות שמבטחות את שכה"ד, ואף מבצעות בדיקת רקע לשוכרים הפוטנציאליים, שניתן להשתמש גם בהן. העדיפו להשכיר למשפחות במידה ואתם מעוניינים בשוכרים לטווח ארוך, ולסטודנטים וצעירים במידה והדירה מתאימה לשותפים.
אל תמהרו לחתום על חוזה מבלי לבקש מהשוכרים כל פרט מידע רלוונטי, מסמכים (תלושי שכר, למשל), ועוד. אל תתפשרו בנקודה זו, שכן השקעה בשלב שלפני ההתקשרות יקל עליכם, בסבירות גבוהה, את ההתנהלות לאורך תקופת השכירות כולה. 

6.הקפד על חוזה שכירות שמותאם בדיוק לצרכים שלך
אל תסתפק בחוזה קיים מהאינטרנט אלא וודא שכל הסעיפים מותאמים באופן ישיר לנכס המושכר. אם יש התייחסות ספציפית לריהוט בדירה, הקפד שיהיה כלול בחוזה, כך גם כל חלוקת העלויות מבחינת נזקים בדירה ובלאי. בנוסף, הקפד לכלול סעיפים לאופציות להארכת החוזה, אם אתה מעוניין להשכיר לטווח ארוך יותר. 

7.בטחונות וערבים
הקפד על קבלת בטחון מהשוכר בצ'ק מיידי או בצק בנקאי. אחרת, במקרה והשוכר לא יוכל לעמוד בתחייבויותיו ותיתקל חלילה במקרה של צ'קים חוזרים- תישאר גם ללא הבטחונות, שכן לא תוכל לפדות גם את צ'ק הביטחון. על כן, נהוג היום לקבל את דמי הביטחון מראש, להפקיד אותם ולהקפיד להחזיר אותם במלואם לאחר שהשוכרים מפנים את הנכס בתום תקופת השכירות. ניתן לחתום כמובן גם על שטר עברות, אולם חשוב לזכור שכוחו מוגבל, ולא בטוח שיוכל לעזור במקרה של צקים חוזרים או חוסר יכולת לגבות את שכה"ד. 

*הכותבת, גלי אפל קסטל, היא מנכ"ל ובעלים של סוכנות הנדל"ן 'דיור פלוס' ברחובות

** המדריך כתוב בלשון זכר אך פונה לזכר ונקבה כאחד

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות