banner
עיצוב ואדריכלות: מרינה רכטר רובינשטיין // צילום: עמית גושר

יצירת מקסימום חלל לבית – איך עושים את זה נכון?

כולם רוצים לשדרג ולחדש והשיפוצים עולים מדרגה. איך פותחים את החלל בלי להרוס, האם הקירות נחוצים ולמה המטבח יכול להיות בכל מקום – סקירה וטיפים לבעלי הדירות

בעידן שאין כמעט נכסים בשוק, והלקוחות  מתעקשים לשדרג ולהשתדרג, המוצא שעומד לרשותם הוא שיפוץ בית מגוריהם. שיפוץ שיתאים לצרכים החדשים שלהם.  לא בכדי שוק השיפוצים פורח, וימשיך לפרוח בחודשי האביב והקיץ הקרובים.  התכנון החדש מצריך חשיבה מעמיקה ומדויקת על מנת לנצל במקסימום את החללים. מסדרונות, פינות, עליות גג, מרתפים וכו.  

ינון בן דוד בעלים של משרד אדריכלות ועיצוב פנים // צילום: נתנאל ישראל
ינון בן דוד בעלים של משרד אדריכלות ועיצוב פנים // צילום: נתנאל ישראל

"לפתוח כמה שיותר בלי להרוס"
"בבואנו לתכנן בית קיים, אני בוחן את החלוקות הקיימות. מתבונן היטב בחלוקות הקיימות, לעתים יש קירות שלא בהכרח צריך כך שאפשר להיפתר מהם ובכך לפתוח את החלל באותו מטראז'", אומר ינון בן דוד, בעלים של משרד לאדריכלות ועיצוב הבית, "ההסתכלות היא לפתוח כמה שיותר בלי להרוס, ולתת לחלל לזרום. בימים אלה אנו משפצים שני בתים ישנים בשרון בני 3 קומות וביטול הקירות שאינם רלוונטיים מאווררים משמעותית את החלל". 

מטבח מתאים בכל מקום
היבט נוסף, חשוב לא פחות הוא בחינת מיקום הפונקציות בבית ושינוי שלהם. בחינת מיקום המטבח, הסלון, עם אופציה להחליף ביניהם. לדבריו, היום המטבחים נכנסים כמעט לכל נישה ויכולים לשבת בחללים שונים, בצורה של שני טורים , "ר",או "ח" והרבה פעמים אם נשנה בין הפונקציות נעשה סדר בחלל ונפתח אותו.
עוד מסביר בן דוד, "הכנסת אור לחלל היא קריטית. בדר"כ הסלון יותר גדול ועבורו תכנון נכון מאפשר שתהיינה יותר אפשרויות בפתיחת חלונות בהתאם לכיוון השמש והאוויר – ובכך נקבע את מיקום הסלון בהתאם, כך שכמה שיותר תאורה טבעית תחדור לבית. לעומת זאת, במטבח יש צורך בקירות והוא קטן יותר. החשיבה היא – איך להאיר בצורה טובה יותר את הבית. בית אפל הוא בית שלא נעים לגור בו". 

תכנון ואדריכלות ינון בן דוד // צילום: שי אפשטיין
תכנון ואדריכלות ינון בן דוד // צילום: שי אפשטיין

תזרמו
"הזרימה במסדרונות גם היא חשובה בתכנון המחודש של הבית. חשוב להקפיד על חיבור טוב בין החלל הציבורי לבין הפרטי. לעתים גם מיקום דלת יכול לשנות את המטראז' ולהרחיב את השטחים בבית. מבחינת אחסון חשוב שאלו יהיו כמה שיותר סמויים, באמצעות מחיצות נגרות אווריריות, שמספקות לאור לחדור ואינן חוסמות אותו. נגרות היא פתרון נפלא לסידור ותכנון מחודש של החללים", מסביר בן דוד.
דוגמא נוספת, היא סגירת מרפסות והפיכתן למרפסות שמש, אופציה נפלאה שבזכותה החדר מקבל משמעות חדשה ויכול לשמש את המשפחה כחדר משפחה או פינת אוכל.
"אלמנט נוסף הוא מיקום המדרגות בבית. מיקום נכון יכול לפתוח משמעותית את החלל. אם מצמידים את המדרגות לקיר, כך פותחים את כל הכניסה של החלל הציבורי. פתרון נוסף כאשר החלל גבוה, הוא באמצעות גלריה, אותה ניתן לתכנן באמצעות קורות פלדה ולייצר חדר באותו חלל קיים עם רצפת עץ ומעקה", מסביר בן דוד. 

אדריכלית מרינה רכטר-רובינשטיין // צילום: טל איילון
אדריכלית מרינה רכטר-רובינשטיין // צילום: טל איילון

עם הפנים לעולם השיפוצים
"הגדלת השטחים הלא מנוצלים דורשים שיפוץ רציני לרוב. בעידן שאין כמעט היצע אנשים פונים לכיוון שיפוצים ולרוב גם עושים שיפוצים מסיביים", אומרת אדריכלית מרינה רכטר- רובינשטיין, הבעלים של Rema אדריכלות, "לדוגמא בדירות תל אביביות ישנות, התכנון הוא כזה שכל החדרים נפרדים, כולל  מטבח וסלון. ברגע שפותחים את החדרים מקבלים תחושה של אווריריות ומרווח, ואפשר אפילו למצוא חצי חדר נוסף לרווחת בני המשפחה. עוד דרך להרוויח מקום היא לבטל את האמבטיה לטובת מקלחון ובכך להרוויח מקום נוסף".

איך להרחיב את החלל?
"תכנון מחדש לרוב יהיה עם חלל ציבורי רחב הכולל מטבח סלון תחת מקשה אחת. החיבור ביניהם מרווח את החלל. אופציה נוספת נפלאה להגדלת החלל  היא בבחירה נכונה של רהיטים. במקום למקם שולחן בפינת האוכל שהשימוש בו אינו תדיר,  אפשר להחליף לקונסולה קטנה שנפתחת בעת הצורך,  עם כיסאות שניתנים לאחסון בקלות ונערמים אחד על השני", אומרת רכטר- רובינשטיין. 

תכנון ועיצוב אד' מרינה רכטר, ReMa אדריכלים // צילום: בריאן שולמן
תכנון ועיצוב אד' מרינה רכטר, ReMa אדריכלים // צילום: בריאן שולמן

ועוד מילה על מרפסות…
בהתייחסה לסגירת מרפסות מסבירה האדריכלית, כי "יש פה עניין של רישוי, וצריך לברר מה הם התנאים וזהו הליך בירוקרטי, עם סיכוי גדול שלא יאושר. אולם מי שגר בבית פרטי או בדירת גן, או פנטהאוז, המלצתי היא לבדוק האם יש  אחוזי בניה נוספים  שלא נוצלו וההתנהלות נעשית מול הרשויות . אולם זו אופציה בהחלט טובה, שמאפשרת להוסיף קומה, ולהוסיף שטח לבית. חשוב לבדוק את הנושא מול הרשויות כשניגשים לשיפוץ ובד"כ זו עבודה של האדריכל מול הרשויות הרלוונטיות ", מסכמת רכטר – רובינשטיין.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות