banner
הדמיה באדיבות V5 אדריכלים
הדמיה באדיבות V5 אדריכלים

אדריכלים על משך הוצאת היתר הבנייה: "להפריט את הרישוי"

"הרשויות המקומיות רואות את חובתן כשמירה על איכות הדיור ולכן הן מדקדקות בבקרה על בקשות להיתר למרות שהחוק לא דורש זאת ואין לכך כל סיבה מעשית" – אדריכלים מסבירים איפה נתקעים הליכי הרישוי ואיך אפשר לקצר אותם

"הכי פשוט להטיל אחריות להיתר בניה על הקבלן, שנעזר בבעלי המקצוע בשטח, בהם אדריכלים ומהנדסים. כדי לוודא שהתוכניות יעלו על הקרקע כפי שהובאו בתכניות, יוטלו סנקציות חמורות על סטיה מהן כך שיווצר מצב שלא יהיה כדאי ושווה לסטות. 

אדריכל איתי ליננברג // צילום: יחצ
אדריכל איתי ליננברג // צילום: יחצ

צורת עבודה כזו יכולה לפשט וקצר את הזמנים, אך במצב של היום, אני כאדריכל אינני רוצה לקחת אחריות על בניה כזו. תכניות התב"ע לעיר סבוכות ולא מובנות. תיק המידע שמתקבל לתכנון הוא מסובך, וכולל יותר מדי משתנים שנשארים בתחום האפור", כך אומר אדריכל איתי ליננברג "רוזן-ליננברג אדריכלים", "בנוסף, כל כמה חודשים נכנסים שינויים חדשים לתב"ע שקשה מאוד  לעקוב אחריהם, לדוגמה תכנית הרבעים של תל אביב שהיא תכנית נהדרת,  נעשים בה שינויים ותוספות אחת לתקופה, שמשפיעים על התכנון שבוצע. יש לציין, כי גם שינויים מינוריים בנושאים של איחוד חלקות או חומרי גמר יכולים להפיל תוכניות שלמות הנמצאות בעבודה. עודף האינפורמציה והרצון לחדש ולעדכן, מקפיאים את המערכת ואת אלו חשוב לשנות בהקדם". 

אדריכל בני פרי V5 אדריכלים // סאם יעקובסון
אדריכל בני פרי V5 אדריכלים // סאם יעקובסון

האדריכל ובונה הערים בני פרי מ"v5 אדריכלים", אומר כי: "כיום רואות הרשויות המקומיות את חובתן כשמירה על איכות הבניה ואיכות הדיור ולכן הן מדקדקות בבקרה על בקשות להיתר למרות שהחוק לא דורש זאת ואין לכך כל סיבה מעשית. תפקידן של הרשויות הוא להסדיר את הבניה ברמת התכנון העירוני. עליהן לבדוק שהנפח הבנוי תואם את התוכניות וההנחיות. יש מספר פרמטרים מצומצם אותם יש לבדוק: קווי בנין, תכסית, מספר קומות, מפלסים, ומספר דירות. כמו כן יש לבחון את המפגש של הנפח הבנוי עם הקרקע ועם התת-קרקע. יש לעשות זאת בקיצור וביעילות על פי רשימת תיוג. אם ינהגו כך יתקצר משך הטיפול בכל בקשה להיתר בעשרות אחוזים. במקום בדיקה שאורכת עשרות שעות אפשר יהיה להסתפק בבדיקה שנמשכת דקות ספורות". 

"לפני שבכלל ניתן להתחיל לתכנן על הקרקע, הרשות המקומית צריכה לעבוד על תכנית פיתוח ובינוי ולהכין את כל התשתיות של השכונה הכוללות ביוב, מים, חשמל, מים וכו'. כשזה לעצמו פרויקט מאוד ארוך שמנוהל על ידי הרשויות עצמן ויכול לקחת שנים רבות", אומר האדריכל איל אפל, "היה יעיל אילו הרשויות היו מוציאות את השלב הזה מתחומן, מוציאות מכרזים לתכנון וביצוע ומקדמות את הכנת התשתיות בצורה מהירה ומסודרת. שלב שני, שגם הוא ארוך ומסורבל, מגיע לאחר שכבר יש תוכניות פיתוח ובינוי למגרש. כל תהליך היתר הבניה הוא מאוד סבוך וגם הרפורמה האחרונה שנעשתה "רישוי מקוון", הפכה את הוצאת ההיתר ליותר סבוכה ויותר ארוכה. הדרישות להוצאת היתר בניה הן הולכות ומצטברות, יש יותר דרישות, תקנות וחוקים ונראה שמדובר על סאגה שאינה נגמרת עד שנהפכת לבלתי אפשרית".

אדריכל אייל אפל // שירעד ניסים
אדריכל אייל אפל // שירעד ניסים

"בתכנון בתים בכלל ובניינים בפרט", אומר אפל, "ישנן תקנות של חניות, נגישות, בניה ירוקה, שטחים פתוחים, כיבוי אש וחלחול ולכל תחנה שאתה מגיע, אתה צריך לקבל אישור מחדש. אין אחידות בארץ, החוקים שונים מרשות לרשות ולכן כמעט בלתי אפשרי להגיע לתוכנית שמקובלת על כולם. זה לוקח המון זמן, המון כיתות רגליים ושינוי תוכניות בגלל דרישה של רשות זו אחרת". עוד מוסיף אפל כי, "ועדות התכנון והבניה ברשויות הן ועדות מאוד עמוסות, יש להן המון עבודה ומעט מאוד כוח אדם ובנוסף, הן אינן מנוהלות בצורה נכונה. מי שמגיש היום בקשה להיתר בניה לבניין של 20 קומות, עובר את אותו מסלול של האזרח הפרטי שמגיש בקשה לסגירת מרפסת. בשל כך נוצר מצב בו הרשויות מקדישות 90% מהזמן על 10% אחוז מנפח העבודה והבניינים הגדולים והפרויקטים שמשנים את פני העיר ומוסיפים יחידות דיור, נדחקים הצידה. כדי לשחרר את המערכת מעבודות מינוריות שלא משפיעות על התכנון העירוני, אני מציע להפריט את העניין כפי שנעשה בזמנו עם הטסטים לרכב. רישוי לדברים קטנים בידיים פרטיות עם בקרה של הרשות, וועדות התכנון יתעסקו בבניה ציבורית, בניה לגובה ולרוחב בניה שמשפיעה על הציבור, כך ירד מהם העומס". 

עוד מציע אפל: "ישנם בישראל אדריכלים ומהנדסים ותיקים עם הרבה מאוד ניסיון שצריך לתת להם מנדט, בדיוק כמו המנדט שקיבלו רואי החשבון עם עריכת הדוח השנתי, לא יכול להיות שכל היתר בניה יבדקו 40 פקידים שונים. צריך להטיל יותר סמכות לאדריכלים ומהנדסים על מנת להקל באופן מידי בהליכי הרישוי." 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות