banner
פינוי בינוי במזכרת בתיה // הדמיה: בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים
פינוי בינוי במזכרת בתיה // הדמיה: בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים

נדחה הערר של מזכרת בתיה נגד מתחם פינוי בינוי אליהו, הכולל מעל לאלף דירות חדשות

המועצה היתה שותפה לתכנית הענק אולם הגישה ערר, זאת לאחר שהיא כבר אושרה. ועדת הערר: "מדובר בתכנית איכותית וראויה"

זיו גולדפישר 15.11.2023

אור ירוק לתכנית התחדשות מתחם אליהו במזכרת בתיה: ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבניה דחתה את הערר שהגישה המועצה המקומית נגד התכנית. הוועדה קבעה כי מדובר בתוכנית ראויה ביותר, ודחו את טענות המועצה שלפיהן התכנית תגרום לפגיעה באיכות חיי התושבים. בכך יוצאות אל הדרך כ-1,196 דירות חדשות שמציעה התכנית, במקומן של 318 דירות קיימות. 

התכנית, שאושרה לפני כעשרה חודשים, קודמה בשיתוף המועצה המקומית. המועצה המקומית אף לא הגישה התנגדות לתכנית במהלך הפקדתה. רק לאחר אישור התכנית, הגישה המועצה ערר נגד ההחלטה לאשרה.  המועצה המקומית הגישה ערר שהופנה כנגד הוועדה המחוזית, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית והוועדה המקומית זמורה (הוועדה המרחבית שבה כלולה מזכרת בתיה). 

בערר מתחה המועצה ביקורת על התכנית, וטענה כי השיקולים שעמדו בבסיס התכנית הם כלכליים בלבד. המועצה דרשה, בין השאר, להפחית את היקף הבינוי בפרויקט, וטענה כי היא הסתייגה מגובה המבנים ומספר היח"ד שמציעה, אך נאלצה לתמוך בבינוי המוצע לנוכח התחשיבים הכלכליים שהוצגו וההסבר שצפיפות זו מחויבת על מנת לקיים כדאיות כלכלית. המועצה הוסיפה כי נוכח עליית המחירים ביישוב, ניתן היה לקיים את חידוש המתחם בכדאיות כלכלית גם בצפיפות נמוכה יותר. המועצה טענה עוד כי לתכנית יש השפעות סביבתיות שיפגעו בתושבים.

חברי הוועדה, בראשותו של נציג משרד המשפטים מורן בראון, דחו כאמור את טענות המועצה. "השיקול הכלכלי, שכבודו במקומו אכן מונח, ודאי אינו חזות הכל בהליך התכנון ואיננו כזה אף בסיטואציה של תכנית להתחדשות עירונית", נכתב. "משכך לא ניתן לקבל את הלך הטיעון העקרוני של העוררת שמהותו מתן משקל יתר לשיקול הכלכלי של התכנית, אם לא משקל מכריע. העוררת רואה ביחס ישר את כמות יחידות הדיור שיינתנו בתכנית אל מול שיעור הרווח והמכפיל, אך במקרה דנן קיימים שיקולים תכנוניים רחבים יותר הנוגעים ליכולתה של הקרקע לשאת כמות של כ- 1,200 יחידות דיור". 

עוד כתבו חברי הוועדה כי התכנית, בהיקף ובסדר הגודל שאושרו, אכן ממצה את הקרקע בצורה מיטבית, ונותנת את מכלול המענה התכנוני הפרוגרמטי (צרכי הציבור), התחבורתי, הסביבתי והעירוני. "משכך, בהינתן הצורך בציפוף, אישור תכנית עם כמות נמוכה משמעותית של יחידות דיור כפי שמבקשת המועצה, אינו יכול להתקבל", נכתב. על רקע זה, חברי הוועדה קבעו כי "מבחינת השיקול התכנוני, שהוא העיקרי כאן, אנו סבורים שהתכנית כפי שהוצגה לנו היא תכנית ראויה ביותר".

חברי הוועדה ביקרו את התנהלות המועצה המקומית, שהחליטה להגיש ערר על אף היותה חלק מהיוזמים שלה, וכתבו כי "לא רק שהמועצה לא התנגדה לתכנית, אלא שכפי שהבהיר ראש המועצה, המועצה הייתה חלק מגיבוש התכנית ולכן גם לא סברה שיש להתנגד לתכנית זו".

בהתייחסה לטענות המועצה כי התכנית תגרום לעומסי תנועה, נכתב בהחלטה כי "למעט האמירה הכללית והרצון ל'טיוב התכנון' לא צורפה לערר כל חוות-דעת נוספת בנושא התחבורה הסותרת את ממצאי הבדיקות המקצועיות הקיימות".

חברי הוועדה סיימו את החלטתם בקביעה כי "מדובר בתכנית איכותית וראויה אשר מאזנת כראוי בין הצורך של להביא להתחדשות עירונית, בדרך של פינוי ובינוי מחדש של כלל המבנים הכלולים בשטח התכנית, ובין מדיניות התכנון העדכנית; תוך ביצוע התאמה לצרכי ואופי היישוב. אנו סבורים אפוא שאין מקום להורות על שינוי התכנית או השבתה לבחינה נוספת".

תכנית ההתחדשות במתחם אליהו, ששטחה כ-53 דונמים, ממוקמת בלבו של היישוב. במרכז המתחם עוברות שדרות אליהו – אחת השדרות המרכזיות ביישוב אשר היוותה את הדרך ההיסטורית של היישוב והתפתחותו. בשטח התכנית יש 12 מבני H ו- 8 מבני רכבת בני 4-3 קומות, בהם ישנם 318 יח"ד המיועדות להריסה. במקומן, התכנית מציעה כאמור בנייה של 1,196 יח"ד במבנים מרקמיים, אשר כוללות זכויות למגורים בהיקף של כ-96,280 מ"ר. שטח דירה ממוצעת הינו כ-95 מ"ר.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות