banner
פינוי בינוי בתל אביב | עורכת הדין ענת בירן // צילום: בני אדם
עורכת הדין ענת בירן // צילום: בני אדם

תושבים יוצאים למאבק בתוכנית להרחבת בי"ח איכילוב

תושבי רחוב בארי ושיכון הקצינים בתל אביב הגישו התנגדות לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה את התנגדותם לתוכנית: "יש לדחות את התכנית הן לאור הפגיעה האנושה של התכנית באיכות חייהם והן לאור פגמים רבים ומהותיים שנפלו בתהליכי הפקדתה"

תמונה: עורכת הדין ענת בירן // צילום: בני אדם

מכתב ההתנגדות שהגישו עשרות מתושבי רחוב בארי ושיכון הקצינים בתל אביב לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, באמצעות עוה"ד ענת בירן ומור אגיב קשרי, עולה כי מדובר בתכנית להקמת מגדל בן כ-30 קומות, המתנשא לגובה של 130 מ' שהם כ-40 קומות "רגילות", הכולל 60,700 מ"ר מעל הקרקע ללא הגבלת תכסית בשטח של כ- 9 דונם בלבד. "תכנית החלה על קרקע המסומנת למבנים ומוסדות ציבור, בסדר גודל כזה, מחייבת עריכת פרוגרמה תכנונית המציגה את הצורך בזכויות הבנייה שמקנה התכנית והשימושים שהתכנית מקנה. תכנית תא/2451/ה שאושרה על שטח של כ-60 דונם אישרה תוספת זכויות בניה בהיקף של כ- 200 אחוז בלבד בעוד בענייננו תוספת זכויות הבניה היא עצומה ובלתי סבירה", נכתב בכתב ההתנגדות.  

תשריט תוכנית המיתאר 5000, מתוך כתב ההגנה
תשריט תוכנית המיתאר 5000, מתוך כתב ההגנה

עוד טוענים התושבים כי התוכנית תפגע באיכות חייהם, כי בתהליך הפקדת התוכנית נפלו פגמים רבים ומהותיים וכי היקף זכויות הבניה הוא בלתי סביר באופן קיצוני ולא הוצגה לגביו כל הצדקה תכנונית ואף אין כל קביעה כי זכויות הבניה ישמשו את בית החולים:  "התכנית המופקדת פוגעת פגיעה דרמטית בבתי המתנגדים. פגיעה זאת באה לידי ביטוי, בין היתר, בהחשכה מוחלטת של חלק מבתי המתנגדים, בעומסי תנועה בלתי נסבלים, מצוקת חניה קשה ובעיות בטיחותיות תנועתיות כמו גם חשש לחשיפה לחומרים מסוכנים ופגיעה קרדינאלית בפרטיותם. המתנגדים יטענו, כי יש לדחות את התכנית הן לאור הפגיעה האנושה של התכנית באיכות חייהם והן לאור פגמים רבים ומהותיים שנפלו בתהליכי הפקדתה . פגמים שמובילים לכך שהחלטת ההפקדה בטלה מעקירה או לחילופין כי יש לבטלה", נכתב בכתב ההתנגדות.

ההתנגדות מתייחסת גם להחלטת הוועדה המחוזית להפקיד את התוכנית: "החלטת הוועדה המחוזית על הפקדת התכנית מיום 27.11.2017 הסתמכה על מסד תכנוני שגוי – לפיו התכנית המופקדת תואמת לתכנית המתאר תא/5000 שאושרה. כפי שיפורט להלן בהרחבה, התכנית המופקדת אינה תואמת את תכנית המתאר ולכן החלטת הוועדה המחוזית על הפקדת התכנית בטלה מעיקרה או שיש לבטלה".

עוד נטען כי התוכנית החדשה מהווה זלזול מוחלט בכל שנקבע וסוכם במהלך שלושה עשורים בהם קודמו ואושרו תכניות שונות במתחם בית החולים: "בתוכניות הקודמות, בהסכם פשרה עם דיירי הסביבה נשמר עקרון חשוב לפיו יש לתכנן את בית החולים עם מינימום פגיעה בתושבי הסביבה. אולם התוכנית שהוגשה מתעלמת מהתושבים שגרים בסמוך למתחם ורומסת ברגל גסה את זכויותיהם. התכנית מבקשת להוסיף בשטח מצומצם בתוך בית החולים בצמידות ממש לבתי המתנגדים מגדל חוסם אור ואויר המתנשא לגובה של 130 מטר שהם 40 קומות רגילות (המוצגות בתוכנית כ- 25 קומות) עתיר זכויות בניה ושימושים. וזאת בניגוד לשימוש המותר והקיים כיום לבית ספר לאחיות במבנה בן 7 קומות בלבד המרוחק מבתי המתנגדים.

"בנוסף, בניגוד מוחלט לתכניות קודמות במתחם בית החולים בתכנית המופקדת לא נקבע, כי השימוש העיקרי הוא לבית החולים  זאת אומרת שהתוכנית מעניקה זכויות בנייה כחבילה מבלי לפרט ולהסביר את הזכויות המבוקשות והנחוצות לכל שימוש ושימוש. כך שיכול להיווצר מצב שבו מגדל האשפוז ישמש רובו בפועל לתיירות מרפא, מרפאות פרטיות וכיו"ב שאינם משמשים את בית החולים איכילוב ואינם נוגעים כלל לטענות על מחסור בחדרי אשפוז.

עוד טוענים השכנים כי התכנון במתחם נעשה בשיטת ה"סלמי" כך שכל פעם נערכת תכנית נקודתית המוסיפה אלפי מ"ר וזאת ללא ראייה כוללת של תכנונו הסופי של המתחם. זאת מבלי לקחת בחשבון שמדובר בבית חולים המצוי המרכז עיר, מוקף משלושה כיוונים בבתי מוגרים, והתפתחותו צריכה לקחת בחשבון גם את זכויותיהם של תושבי הבניינים הסמוכים לאיכות חיים נאותה.

"בנוסף טוענים השכנים כי בתוכנית עצמה נפלו הרבה פגמים, בין היתר, התכנית הוגשה על ידי גורם שאינו מוסמך להגישה – מרכז הבריאות על שם סוראסקי אינו יכול להיות מגיש התכנית. התכנית לא נחתמה על ידי בעל בעלת העניין בקרקע – מדינת ישראל.

החלטת הוועדה המחוזית על הפקדת תכנית התקבלה על סמך מסד נתונים שגוי. לא נערכה בדיקה פרוגרמתית ולא הוצג הצורך הציבורי שחיוני לממשו במסגרת התכנית המופקדת ועוד.. כמו כן לעמדת התושבים התוכנית סותרת את תכנית המתאר של תל אביב תא/5000 גם מבחינת גובה המבנה המבוקש וגם מבחינת זכויות הבנייה מבלי שהוועדה המחוזית נתנה את דעתה על כך".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות