banner
שיכונים ישנים בשכונת גבעת המורה // באדיבות המינהלת להתחדשות עירונית עפולה
שיכונים ישנים בשכונת גבעת המורה // באדיבות המינהלת להתחדשות עירונית עפולה

הרשות הממשלתית ועיריית עפולה דוחפות שתי תוכניות ענק להתחדשות עירונית

בעירייה מזהירים כי יזם שייבחר לא מכרז דיירים לא יוכל לקדם את התוכניות במימון ממשלתי: "נסייע לדיירים בבחירת עורך דין והליך המכרז"

בשבוע הבא תקיים הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית אירוע הסברה ראשון מסוגו לתושבי גבעת המורה בעפולה, המתגוררים במתחמים המיועדים לעבור תהליך של פינוי בינוי.   

בעפולה לא קודמו עד כה תוכניות התחדשות עירונית, בין היתר בשל העדר כדאיות כלכלית ליזמים אולם כעת נפתחה בעיר מינהלת להתחדשות עירונית ולצד זאת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בראשותו של אלעזר במברגר, הכלילה את העיר בתוכנית ארצית להתחדשות עירונית בפריפריה, שתזכה למענקי מימון. 

מדובר 6 מתחמים עם 71 בניינים קיימים הכוללים כאלף דירות, שבמקומן מוצעות 2,324 דירות תוספתיות. בשני המתחמים ממוקמים בגבעת המורה,   ברחובות שינבוים והרוגי מלכות. 

הבשורה מגיעה כחודשיים בלבד אחרי שברשות הממשלתית הכריזו על תחילתו של תכנון מפורט של עשרות מתחמים בהליך מואץ, בשמונה ערים בסיכון לרעידות אדמה. בהתאם לניתוח הכלכלי שביצעה הרשות ביחס למתחמים שנבחרו, סבסוד כלל המתחמים שאותרו יהיה כרוך בתקציב של כ-10 מיליארד שקל, בתכנית רב שנתית, שתובא לדיון בממשלה. הליך האיתור בוצע בכל הערים המוגדרות כבעלות סיכון סייסמי גבוה, בשל מיקומן לאורך קו השבר הסורי אפריקני – קריית שמונה, חצור הגלילית, צפת, טבריה, בית שאן, עפולה, מגדל העמק ואילת.

"התכניות יתוו את הדרך להריסת מבני השיכון הישנים והקמת בניינים חדשים במקומם, ממוגנים מפני רעידות אדמה וכוללים ממ"ד בכל בית, מעליות מונגשות, לובי וכמובן שדרוג של התשתיות והשטחים הציבוריים בשכונה", אומרים בעיריית עפולה, "כל זאת בהתאם לחזון העירייה לפתח את העיר ולחדש שכונות וותיקות, תוך שמירה על איכות חיים גבוה ובנייה המתאימה לאופי של העיר". 

תהליך התכנון של שני המתחמים ימומן על ידי המדינה, ויתבצע על ידי צוות תכנון מטעם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בשיתוף הרשות המקומית, המורכב מאדריכלים, שמאים, יועצים חברתיים, יועצי תנועה, סביבה, תשתיות, מודדים ועוד. במקביל לתהליך התכנון, יועצים חברתיים והמינהלת להתחדשות עירונית של עפולה יסייעו לבעלי הדירות לבחור עורך דין שייצג אותם: "בסיוע עורך הדין, יבחרו הדיירים במכרז יזמים את היזם הכשיר ביותר בעיניהם להוצאת הפרויקט לפועל מבין לפחות 3 יזמים שונים. לאחר בחינה ואישור התכניות על ידי מוסדות התכנון, היזם שייבחר יוכל להתמודד על קבלת סיוע ממשלתי משמעותי מצד המדינה, מימון אשר נחוץ למימוש פרויקטים מסוג זה בעפולה", מסבירים בעירייה. 

שיכונים ישנים בשכונת גבעת המורה // באדיבות המינהלת להתחדשות עירונית עפולה
שיכונים ישנים בשכונת גבעת המורה // באדיבות המינהלת להתחדשות עירונית עפולה

מהמנהלת להתחדשות עירונית נמסר כי: "חשוב להבין שבעלי דירות יכולים לבחור בכל יזם, אך יזם שלא נבחר בתחרות בין יזמים לא יוכל ליהנות מהמימון הממשלתי. במקרה כזה – עלולה להיווצר בעיה ביכולת להוציא את הפרויקט אל הפועל". 

שי עם שלם, יועץ חברתי במינהלת להתחדשות עירונית בעפולה, אמר: "אמנם מדובר בתהליך של כמה שנים, אך הסבלנות משתלמת. תכנון איכותי והקפדה על תהליך תקני והוגן עבור בעלי הדירות הם כלי מפתח במיוחד בעיר כמו עפולה, שטרם נהנתה מתהליכי התחדשות עירונית". 

עוד בהודעת המינהל נמסרה אזהרה לציבור שלא לחתום על הסכמים: "לפני שמתייעצים עם מינהלת ההתחדשות העירונית. פונים אליכם יזמים? מנסים להחתים אתכם על עסקת התחדשות עירונית? פנו למינהלת העירונית". 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות