banner
הדמיית פרויקט סקיי ביהוד // נועם מרכזיים מסחריים בע"מ // תכנון: משרד פדרו אדריכלים
הדמיית פרויקט סקיי ביהוד // נועם מרכזיים מסחריים בע"מ // תכנון: משרד פדרו אדריכלים

האם התרסק פרויקט מסחר ומשרדים ענק "סקיי סנטר" ביהוד מונסון?

הפרויקט הגרנדיוזי, שהיה צפוי להתאכלס בקיץ 2020 ולספק כ-2,000 מקומות עבודה, נתקע ולא התרומם. לאחרונה נקנסו מארגנות הפרויקט בכ-1.7 מיליון שקל בטענה להפרת חוק המכר. כעת, לדברי גורמים בעירייה, מנסה ראש העירייה להציל את הפרויקט. מהחברות לא נמסרה תגובה

כרמלה קופר 14.01.2021

בעיריית יהוד מונסון, המקדמת פרויקטים רבים בעיר, ביקשו לתת דחיפה גם לפרויקט ענק למסחר ומשרדים "סקיי סנטר" אלא שהפרויקט, שהיה צפוי להתחיל להתאכלס בקיץ 2019 ולסיים אכלוס בקיץ 2020, נתקע ולאחרונה נקנסו שתי החברות יוזמות הפרויקט, קבוצת גולדשטיין יזמות ונכסים (92) בע"מ ונעם מרכזים מסחריים בע"מ, בסכום של כ-1.7 מיליון שקל על ידי הממונה על חוק המכר. ל"מגדילים" נודע כי גורמים בעירייה פועלים כעת לנסות ולהציל את הפרויקט, אשר לדברי העירייה דאז, היה צפוי להניב לקופת העירייה כ-6 מיליון שקל ולספק תעסוקה לכ-2,000 עובדים. 

לדברי גורמים בעיריית יהוד מונוסון, "בעירייה מצרים על העיכוב בבנייה של הפרויקט ומקווים שהיזמים יפעלו בהקדם להסיר את החסמים כדי שהפרויקט יתקדם". עוד ציינו הגורמים כי: "ראש העיר נפגשה עם היזמים, והציעה את עזרת העירייה כדי לקדם את הפרויקט במסגרת סמכויותיה כדין. כמו כן, צפויה פגישת המשך עם מהנדס העיר". 

"פרויקט ראשון מסוגו שיביא לשינוי פניה של העיר כולה"
תחילתה של הפרשה ביוני 2018 עם פרסום הידיעה על יציאתו לדרך של מתחם סקיי סנטר באותו עת הצהיר מהנדס עיריית יהוד מונסון, איתן בן צבי, כי: "העיר יהוד-מונוסון נמצאת בעיצומו של הליך התחדשות מרתק המשנה את פניה הן באזורי המגורים במסגרת תכניות להתחדשות עירונית והן במתחמי התעסוקה, הבילוי והפנאי. מרכז "סקיי סנטר" הנבנה בימים אלה מהווה חלק משמעותי בשינוי אזור התעסוקה העירוני. בקרוב נוכל כולנו ליהנות ממתחם שוקק חיים, שיספק לתושבי העיר והאזור כולו בית חדש לבילוי, פנאי ומסחר". 

זאת ועוד, בכתבה שפורסמה באתר העירוני צוין כי: "קומפלקס העסקים והמסחר היוקרתי המתוכנן ברחוב אברהם גירון במרכז העסקים הראשי של העיר יהוד-מונוסון, מהווה חלק מתוכנית האב אותה מקדמת העירייה. הפרויקט, שקיבל לאחרונה את אישור הוועדה המקומית לתכנון ולבניה של יהוד-מונוסון, משלב טיילת ושטח ציבורי פתוח עם חללים עירוניים, שטחי מסחר ומגדל משרדים. המתחם ישתרע על פני 7.5 דונמים בשטח בנוי של כ- 36 אלף מ"ר. בסקיי סנטר נבנים שלושה מרתפי חניה, מרכול בקומת המרתף ובקומת הקרקע שטחי מסחר ובילוי. מעל קומת המסחר ייצמח בניין משרדים בן 10 קומות. הפרויקט אשר תוכנן ע"י משרד פרדו אדריכלים הינו ראשון מסוגו באיזור ויביא לשינוי פניה של העיר כולה". 

"החברות גבו כספים מרוכשי משרדים מבלי לספק להם בטוחות חוק מכר"
אלא שהפרויקט כאמור לא התרומם ובספטמבר 2020 פתח ממונה חוק המכר בהליך מנהלי מול החברות המארגנות – קבוצת גולדשטיין יזמות ונכסים (92) בע"מ ונעם מרכזים מסחריים בע"מ, "לאחר שעלה חשד כי החברות הפרו את הוראות סעיף 2 לחוק המכר, בכך שגבו כספים מרוכשי משרדים מבלי לספק להם בטוחות חוק מכר", כך לטענת משרד הבינוי והשיכון. 

בתוך כך, כאמור, נפתח ההליך המנהלי, שנמשך כארבעה חודשים והסתיים בתאריך 04/01/2021. "תוצאות ההליך המנהלי העלו כי החברות פעלו כמארגנות קבוצת רכישה והחשד התמקד במאפיינים היזמיים שלהם בפרויקט", אומרים במשרד הבינוי והשיכון, "בנוסף, נמצא כי במערך ההסכמים הכולל מול הרוכשים נקבע כי המארגנות יהיו הגורם היחיד בנציגות הקבוצה וכל הסמכויות הרלוונטיות לקידום הפרויקט ניתנו להן". כך לדוגמא, לטענת המשרד, חתמו החברות על הסכם קבלן מבצע, קבעו את גורמי המקצוע המלווים ואף קבעו מחיר מקסימום לחברי קבוצת הרוכשים. "נציין כי במסגרת ההליך המנהלי נעשו ניסיונות לתקן את הפרות החוק אך לצערנו החברות לא עמדו בכך", אומרים עוד במשרד, "לכן, ובהתאם לממצאים הוחלט במשרד הבינוי והשיכון להטיל על החברות עיצום כספי בסך 1.7 מיליון שקלים בגין הפרת חוק המכר. וכעת בכוונת הממונה לוודא כי המארגנות יתקנו בהקדם את כלל הפרות החוק".

בחברת נעם נענו לפניית "מגדילים" אולם בחרו שלא להתייחס לטענות. את תגובתה של חברת גולשטיין לא ניתן היה להשיג.

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות