banner
depositphotos
depositphotos

היזם הבטיח להכשיר בנייה לא חוקית בפרויקט המיועד לתמ"א 38

ועדת ערר צמצמה את יח"ד שאושרו ומתחה ביקורת על ההליך: "במסגרת הליכי שכנוע בעלי הזכויות לחתום על ההסכמות, מסר מבקש ההיתר לעוררים שבפנינו, כי כל התוספות ה"לא חוקיות" יוכשרו"

אילוסטרציה // depositphotos

ועדת הערר המחוזית בירושלים קיבלה לאחרונה ערר שהגישו בעלי דירות בבניין המיועד לעבור פרויקט התחדשות עירונית, צמצמה את מספר יחידות הדיור שאושרו והחזירה את הדיון לוועדה המקומית. הוועדה מתחה ביקורת על הבטחת היזם להכשיר בנייה לא חוקית.   

הגישו בקשה לתוספת 36 יח"ד בבניין עם 57 יח"ד
המדובר בבקשה להיתר בנייה לחיזוק מבנה קיים ותוספות בניה, בהתאם לתמ"א 38 ולתכנית 10038, ברחוב סורוצקין בשכונת רוממה בירושלים. בבניין 57 יחידות דיור קיימות בשש כניסות. חמש קומות המגורים בנויות מעל מפלס הקרקע ושתי קומות מחסנים בנויות מתחת למפלס הרחוב. בקומת המרתף העליונה קיימת חניה תת קרקעית מתחת לחצר משותפת.

במסגרת הבקשה להיתר ולצד חיזוק המבנה והרחבות הדירות הקיימות, מבוקשת תוספת שתי קומות וקומה חלקית נוספת. בקומות החדשות מתבקשת תוספת 36 יחידות דיור.

בעלי הדירות שהגישו את הבקשה טענו כי מדובר "בתוספת יחידות דיור שהן בתצורת הדירות הקיימות ובהתאם לקומה טיפוסית", ובמעמד הדיון הודגש שהבקשה אינה כוללת "ניסיון לציפוף" הקומות הנוספות. מנגד, בעלי הדירות בבניין שהגישו את הערר טענו בין היתר כי נכון לאפשר תוספת של שתי קומות בלבד, תוך הפחתת מספר יחידות הדיור הנוספות, וזאת נוכח הצפיפות הקיימת ממילא במקרקעין.

ההחלטה: מספר הדירות יצומצם ל-30
בהחלטת ועדת הערר נאמר: "נקדים ונאמר כי יש לדחות את טענתה העקרונית של העוררת באשר לתוספת יחידות הדיור החורגת לכאורה מהוראת תמ"א 35. ההוראות אליהן מפנה העוררת אינן מתייחסות לתוספת דירות במסגרת פרוייקט להתחדשות עירונית, או בחיזוק מבנה לפי תכנית 10038. אף שגם בפרוייקטים מעין אלה נדרשת בחינת הצפיפות הראויה, הרי שבחינת הצפיפות צריכה להתבצע בהתחשב במכלול נסיבות המבנה והאזור.

בנסיבות המקרה דנן, כאשר מדובר בבקשה שנבחנת משך שנים (כבר החל משנת 2014), בהתחשב בגודל המבנה, בערכי הקרקע באזור ובחשיבות חיזוק מספר רב של דירות – וכאשר אין בנמצא מסגרת תכנונית המאפשרת הפרשת חלק מהבינוי לטובת הציבור – לא מצאנו לנכון לעצור את קידום הבקשה מטעם זה.

"לצד זאת ובמצב שנוצר באזור, בוודאי שאין מקום לציפוף נוסף, אף מעבר לציפוף המקובל בקומה טיפוסית במבנה הקיים. המשמעות היא כי אנו מאשרים תוספת יחידות דיור המבוססת על שתיים וחצי קומות טיפוסיות, בהתחשב במספר היחידות בבניין הקיים.

כנגזרת מקביעה זו יש לצמצם את מספר יחידות הדיור החדשות שאושרו מ-36 יח"ד ל-30 יח"ד, שהרי במצב הקיים 12 יח"ד בקומה הטיפוסית (קומות א' עד ד'). במצב זה, והמשמעות של תוספת 2.5 קומות, בהתחשב במספר יחידות הדיור הקיימות בכל קומה, היא תוספת 30 יח"ד חדשות.

"נוסיף כי עיון בבקשת ההיתר, כפי שאושרה, מעלה שבקומה החלקית הנוספת (שגודלה מחצית משטח קומה טיפוסית), מבוקשות 12 יחידות דיור, וזאת מעבר לציפוף המקובל. מכל מקום ובהתחשב בקושי הקיים באזור בהיבט מוסדות הציבור, איננו סבורים שניתן לאשר ציפוף מעבר למספר יחידות הדיור בקומה טיפוסית.

לסיכום חלק זה, איננו מקבלים את טענת העוררים שלפיה אין לאשר את הבינוי בקומה החלקית הנוספת, ואולם אנו מקבלים את הטענה בחלקה, בהיבט מספר יחידות הדיור, ומאשרים בקומה זו 6 יחידות בלבד. המשמעות היא כי מספר יחידות הדיור הכולל בבניין, לאחר התוספות, יהיה 87 יח"ד (57 קיימות ו-30 חדשות)".

היזם הבטיח שהבנייה הבלתי חוקית תוכשר
עוד נאמר בהחלטה: "איננו יכולים להתעלם ממסמך שהוגש על-ידי העוררים וממנו עולה שבמסגרת הליכי שכנוע בעלי הזכויות לחתום על ההסכמות, מסר מבקש ההיתר לעוררים שבפנינו, כי כל התוספות ה"לא חוקיות" יוכשרו.

בנסיבות אלה אין כל אפשרות להמשך קידום הבקשה ללא בחינת הנושא באופן יסודי על-ידי הוועדה המקומית ונראה שאין מנוס הגשת דו"ח מחלקת הפיקוח של הוועדה המקומית. בהתאם לדו"ח זה יוכלו מבקשי ההיתר לסמן את כלל יחידות הדיור ללא היתר להריסה. ביצוע סימון זה בפועל והסרת עבירות הבניה, יהיה תנאי להנפקת היתר הבנייה. כמובן שאין בכך כדי לייתר את הצורך באכיפת החוק בהיבט הכללי. ללא קשר לבקשה שבפנינו, מן הראוי שגורמי האכיפה בוועדה המקומית ייתנו דעתם להיקף עבירות הבנייה בבניין. להשלמת התמונה יצויין כי אנו דוחים את טענת העוררים שלפיה החלטת הועדה המקומית מחייבת פרסום מחודש. במעמד הדיון בפנינו התברר שהשינויים שנובעים מהחלטת הוועדה המקומית הם שינויים מקובלים בעת הדיון בבקשה מעין זו, לרבות ביטול רכיבים בבקשה שלא ניתן לאשר".

כאמור ועדת הערר החליטה לקבל את הערר בחלקו ולהחזיר את הדיון לוועדה המקומית להשלמת ההליכים בפניה בכפוף לקביעות שפורטו בהחלטה זו.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות