גוברין מריאן ושלו // צילום: רמי חכם
גוברין מריאן ושלו // צילום: רמי חכם

"ההסכמות שקיבלה ההסתדרות הן מינוריות וטריוויאליות"

כך אמר דני מריאן, היו"ר היוצא של איגוד המהנדסים, בעקבות ההסכמות בין ההסתדרות לאוצר בגין האיום בהשבתת המשק על רקע תאונות העבודה באתרי הבנייה: " לצערי זהו רק חלק קטן של המאמץ"

מגדילים 12.11.2018

תמונה: גוברין מריאן ושלו // צילום: רמי חכם

דני מריאן, יו"ר איגוד המהנדסים אשר מסיים את תפקידו לאחר 11 שנים, אמר הבוקר בכנס ה-9 למנהלי פרויקטים של איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות כי: "בשבוע שעבר הייתי נבוך לראות שנדרש איום בשביתה של ההסתדרות הכללית, זאת על רקע של 38 הרוגים באתרי הבנייה מתחילת השנה. תחת אקדחה השלוף של ההסתדרות התישבו סוף סוף סביב שולחן אחד משרד האוצר, משרד העבודה ומשרד השיכון על מנת לקבל שורה של החלטות, מינוריות וטריוויאליות לדעתי, שהיו צריכות להתקבל כבר מזמן. אני מברך על ההחלטות שהתקבלו, על הגברת הפיקוח, על אימוץ סוף סוף, אחרי 5 שנים, של תקן הפיגומים האירופי ועל כל שאר הצעדים המנהליים שיכנסו לתוקף בשנה שנתיים הקרובות. לצערי זהו רק חלק קטן של המאמץ הכולל שיש להשקיע על מנת למגר ולרסן את התופעה של הפגעות עובדים באתרי הבנייה. המאמץ צריך להיות מאמץ כולל, מאמץ של כל השותפים בענף: ממשלה, מחוקקים, רשויות מקומיות, יזמים וקבלנים. בטיחות זה לא רק עניין של חקיקה, תקנות ואכיפה בטיחות זה עניין של תרבות. תרבות הבטיחות צריכה להיות נחלתם של כל העוסקים בענף שהזכרתי לעיל וגם נחלתם של העובדים. על מנת ליצור תרבות של בטיחות צריך להציב אותה במקום הראשון במערכת השיקולים והקריטריונים בכל החלטה שמתקבלת בכל נושא".

אהוד נוף, יו"ר לשכת המהנדסים והאדריכלים והמקצועות הטכנולוגיים בישראל: "בתקופה האחרונה טיפלנו במספר נושאי חקיקה הנוגעים למעמדנו – סייענו להוריד מסדר היום את ההצעה לייבא מהנדסים מהודו שיורידו את הרמה בפרויקטים בארץ, וסייענו לשנות הצעת חוק לכניסה של מהנדסים ואדריכלים שיוכלו לבצע פה פרויקטים בעוד שאין להם היכרות עם התקנים והנהלים. הורדנו מסדר היום הצעת חקיקה פופוליסטית שהגיעה לוועת השרים, על סנקציות והתליית רישיון אוטומטית לכל מהנדס שהיה מעורב בתאונה שנהרג בה אדם – אנחנו פועלים רבות לשפר את הבטיחות באתרי הבנייה אבל לא יכול להיות שייתלו מהנדס בלי לבדוק מה קרה ואם אכן התאונה הייתה באחריותו".

חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר כי: "הפרויקטים שאנחנו בונים יחד אתכם צריכים את הכישרון והמאמץ שלנו אבל אסור שהם ישתו לנו או לעובדים שלנו את הדם. לצורך כך אנו צריכים להשקיע כל תקציב בחינוך, הדרכה, מנופים חדשים, פיגומים בטוחים יותר ובכל אמצעי שרק אפשר כדי שהעובדים שלנו ושלכם יחזרו הביתה בשלום. אנחנו צריכים להציב את חיי אדם לפני כל ערך אחר, ואחריו חדשנות  – החדשנות והבטיחות שלובות זו בזו, חדשנות תוביל ליותר בטיחות באתרים, אני קורא לכם לקדם ולאפשר ליזמים צעירים להטמיע טכנולוגיות באתרי הבנייה".

חיים פייגלין סגן נשיא התאחדות בוני הארץ // צילום כפיר סיון
חיים פייגלין סגן נשיא התאחדות בוני הארץ // צילום כפיר סיון

יגאל גוברין, יו"ר איגוד המהנדסים הנכנס, אמר כי: "האיגוד מחייב עשיה בלתי פוסקת, וישנם הרבה דברים על סדר היום שלנו שנצטרך לתעדף ביניהם כדי להתקדם. נידרש לטיפול בנושא מעמד המהנדס, נושאי רגולציה משמעותיים, נושא הבטיחות, נושא ההדרכה המקצועית. הייתי רוצה להרחיב את שורות האיגוד ולצרף עוד צעירים לפעילויות השוטפות. אני יודע שאין לי הרבה ימי חסד ונצטרך לטפל בדברים בדחיפות".

יגאל גוברין יור איגוד המהנדסים  הנכנס // יחצ
יגאל גוברין יור איגוד המהנדסים הנכנס // יחצ

יוסי שלו, יו"ר הכנס ומנכ"ל חברת ניהול הפרויקטים וקסמן גוברין גבע, פתח את הכנס באמרו "אנחנו נהנים להלקות את עצמנו שאנחנו תעשיית לואו-טק, אבל האמת היא שהענף צועד קדימה בצעדי ענק. אנחנו מחדשים וממציאים, וגם בכנס זה שתכננו לעשות בסימן 70 שנות עצמאותה של מדינת ישראל מצאנו את עצמנו עוסקים המון בחדשנות".

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות