banner
אביגדור ליברמן, שר האוצר // דוברות משרד האוצר
אביגדור ליברמן, שר האוצר // דוברות משרד האוצר

היעד הממשלתי החדש: 280,000 התחלות בנייה בתוך ארבע שנים

שרי הממשלה הציגו את תוכנית הדיור החדשה, ללא בשורות חדשות. בין היתר מדובר על שינויים ב"דירה בהנחה", התיקון לחוק המכר ותמרצים לבנייה באזורים כפריים. אלקין: "המדינה מוותרת על בין 12 ל-20 מיליארד שקלים מההכנסות על הקרקע בשנים הקרובות"

תוכנית הדיור הממשלתית הוצגה היום (12.6) במסיבת עיתונאים בהשתתפות שר האוצר, אביגדור ליברמן, שר הבינוי והשיכון זאב אלקין ושרת הפנים איילת שקד. במסגרת התוכנית החדשה, תורחב תוכנית "דירה בהנחה" והממשלה תפעל לצמצם את הרווח היזמי. לא מדובר בבשורה של ממש אלא ב"אריזה" משותפת למכלול צעדים שמקדמים השרים. גם המספרים לא זרים לנו וכבר נרשמו כיעדי ממשלה בשנים קודמות. כך למשל יעדי התוכנית לארבע השנים הקרובות עומדים על 280,000 התחלות בנייה, כ- 70,000 התחלות בכל שנה, לצד תכנון של  500,000 אלף יחידות דיור חדשות במוסדות התכנון, כ- 125,000 בכל שנה. עוד על פי היעדים שהוצגו, יפרסמו כ- 300,000 מכרזים ליחידות דיור בקרקעות מדינה, כ- 75,000 יחידות דיור בכל שנה ומכרזים בקרקעות מדינה (עסקאות) להקמת 180,000 יחידות דיור, כ- 45,000 בכל שנה. אז איך הממשלה מתכוונת לעמוד ביעדים?                         

עדכונים לתוכנית "דירה בהנחה"
כאמור לא משהו שלא שמענו עליו בעבר. בתור התחלה מדובר על הגדלת ההנחה וההיצע ב"דירה בהנחה", באמצעות העלאת גובה ההנחה לזוכים בדירות עד לגובה של 500 אלף שקל, בהצמדה לשומת דצמבר 2020. 

עוד מדובר על הרחבת מספר הדירות שיוגרלו במסגרת "דירה בהנחה" בכ-10,000 יחידות דיור באזור המרכז (גידול מ60%  ל80%) שיוקצו לזכאים מחוסרי דיור והעלאת אחוז בני המקום בהגרלות אלו מ-25% ל-35% בכל הארץ. באזור עדיפות ב' יעלה שיעור יחידות הדיור  שיוקצה לבני מקום מ-32%  ל-40% מכלל הדירות ויוגדל מתן הסבסוד לדירה בהנחה בפריפריה לפיתוח בעד 40,000 שקל נוספים. בשרים הצהירו כי: "הנושא יגיע לאישור קבינט הדיור הקרוב".

עוד בין הצעדים, מדובר על התיקון לחוק המכר, שכבר עבר בקריאה ראשונה, הכולל את  הצמדת מחיר הדירה לחלק הרלוונטי בלבד, ללא רכיב הקרקע וללא מרווחי הרווח של הקבלן. התיקון אושר על ידי מועצת רמ"י ויוחל בחוזים מול הקבלנים כבר במכרזים הקרובים ל"דירה בהנחה". החוק נמצא כעת בדיונים סוערים במיוחד בוועדת הכספים, כהכנה לקריאה שנייה ושלישית. עוד במסגרת תיקון החוק, שכר הטרחה של עורך הדין של היזם – ישולם על ידו בלבד. 

2,500 היתרים באזורים הכפריים
אולי אחת הבשורות היותר משמעותיות היא הרחבת מצאי הדירות באזורים הכפריים של המדינה על ידי קידום בנייה ברשויות מקומיות ומועצות אזוריות, באמצעות חתימת הסכמי גג במועצות אזוריות, למתן 2,500 היתרים לבניית יחידות דיור בכל מוצעה למשך 4 שנים. מדובר במודל תואם למודל הסכמי הגג שנחתם מול המגזר העירוני, ובמטרה להגדיל את ההיצע במרחב הכפרי. 

עוד מציעה התוכנית, כפי שאושר במועצת רמ"י בשבוע שעבר, מתן תקציב לבניית מוסדות ציבור לרשויות מקומיות בסך של 30,000 שקלים לכל יחידת דיור. "הרשויות המקומיות יקבלו מענק שייתן מענה לצרכים של הרשות המקומית בבניית מוסדות ציבור, הנובעים במישרין מהגדלת השיווקים", כך נמסר. מחצית מהסכום – סך של 15,000 שקלים יינתן בעת השיווק והמחצית השנייה תינתן לעת מתן היתרי הבנייה. 

בנוסף, התוכנית מתייחסת למעבר לשיטת בנייה מתועשת, כאשר תחילה, המדינה תתמוך בהקמת שני מפעלים לבנייה מודולרית בשטחי מדינת ישראל. כמו כן, תסובסד הקמת מבנים ראשונים בשינוע ממפעלים בחו"ל.

צעדים נוספים, שנועדו לקצר הליכים בירוקרטיים, מתייחסים להגדלת שכר בודקי תכניות והוספת עובדים חיצוניים באגפי ההנדסה ברשויות המקומיות לטובת האצת קצב מתן היתרי בניה, מתן סמכות מקבילה לרשויות המקומיות באופן שיוכלו לתכנן בינוי למגורים בשיעור של אלפי מ"ר (בהתאם לסוג הוועדה), ביטול וולונטריות ברישוי עצמי, פתיחת לוח 2 באופן שיאשרו תוספת של עשרת אלפי יח"ד בכל הארץ, וכן בניית מתחמי דיור מוגן בהיקפים גדולים ותיקון תקנות התכנון והבניה (אישור מטרה ציבורית) כדי ליצור תמריץ כלכלי לרשויות המקומיות לקדם דיור לשכירות בקרקע חומה. 

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "אנחנו ממשיכים להוביל מהלכים משמעותיים להתמודדות עם אתגרי הדיור במדינת ישראל. אני דוגל בגישת ז׳בוטינסקי והיא לאפשר את חמשת המ״מים שאחד מהם הוא דיור. התכנית שהצגנו היום היא מקיפה ומטפלת בכשלים בשוק הדיור בשלושת המישורים המרכזיים והם היצע, מחירי הקרקע והצמדה למדד תשומות הבניה ובירוקרטיה והליכי בנייה ארוכים. נמשיך לפעול בכדי להשפיע ולשדרג את רמת איכות חייהם של כל אזרחי המדינה".

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין: "הבטחנו להפוך כל אבן על מנת להביא פתרונות לזוגות הצעירים ולשמור על רוכשי הדירות אל מול הקבלנים ואנו עושים זאת. התוכנית הינה כוללת ולא פתרון קסם של צעד אחד. אנחנו מאמינים שהסל הזה, שמורכב מצעדים שכבר מבוצעים בימים אלה וצעדים חדשים שיצאו לדרך ממש בקרוב, יביא לייצוב שוק הנדלן בישראל.  זוהי תוכנית בה המדינה מוותרת על בין 12 ל-20 מיליארד שקלים מההכנסות על הקרקע בשנים הקרובות. התוכנית החשובה הזו הייתה מתבקשת והכרחית לנוכח המציאות הנוכחית. אני מודה לשר האוצר ולשרת הפנים על שיתוף הפעולה המלא בדרך לגיבוש התוכנית ועל שיתוף הפעולה עם כל משרדי הממשלה והגופים השונים. שיתוף הפעולה הזה בין כל השחקנים בתחום הדיור, הוא חסר תקדים והוא מבטיח שבאמצעים המשותפים נדע להביא ליישום התוכנית כולה".

באדיבות משרד האוצר
באדיבות משרד האוצר

שרת הפנים, איילת שקד: "אנחנו ממשיכים לעבוד בכל הכוח ולהילחם במשבר הדיור. תוכנית הדיור שהצגנו היום לאזרחי ישראל היא עוד שורה של צעדים חשובים שמתווספים לצעדים שכבר ננקטו בשנה האחרונה כדי לסייע בהתמודדות עם משבר הדיור. במסגרת התוכנית אנחנו מקדמים תמרוץ ברמה המיידית של כניסה ואיוש תקנים שלא היו מאויישים עד כה ויקדמו מתן היתרי בניה בצורה מהירה יותר על ידי הרשויות המקומיות, מבזרים סמכויות לשלטון המקומי על מנת שיוכלו לתכנן בהיקף גדול יותר, מייעלים תהליכים, פותחים חסמים ומסייעים בשיווק דירות להשכרה בהישג יד. שוק הדיור צמא ליחידות דיור נוספות ותכנון הדירות, שזו משימה שמוטלת על כתפיי – היא משימת העל שלי במשרד ולמרות אי היציבות הפוליטית אנחנו לא מורידים לרגע את הרגל מהגז".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות