banner
אלדן דנינו // צילום: תומר שלום
אלדן דנינו // צילום: תומר שלום

40 הרוגים באתרי הבנייה בשנה החולפת

עם זאת, הקבלנים והיזמים, החלו להשכיל ולפעול בסוגיות הבטיחות, תוך שמרביתם פועלים לשפר את רמת הבטיחות // דעה

עו"ד אלדן דנינו 11.10.2022

אני רואה את השנה שחלפה, כשנת שיא מפוקפק במספר האסונות ובייחוד במספר הנפגעים, הכולל קרוב ל-40 הרוגים ולאלפי פצועים ונכים. כמעט ולא היה יום בו דיווחנו על תאונות קטלניות שיכלו להימנע בנקל, זאת על ידי הקפדה על כללי בטיחות אלמנטריים באתרי הבנייה.

חודש אוגוסט, לדוגמא, ייזכר לדיראון כ"אוגוסט השחור", בו התבשרנו כמעט מידי יום ביומו אודות תאונות עם נפגעים שכללו שמונה הרוגים ועוד עשרות פצועים.

מציאות כואבת זאת, המחישה את חוסר האונים המוחלט של משרד העבודה ומנהל הבטיחות, כשעשרות בודדים של מפקחי עבודה, אינם משתלטים על אלפי אתרי בנייה.

כמו כן, העובדה שיותר ויותר אתרי בנייה ממוקמים בלב ליבן של ערים צפופות, כולל פרויקטים של התחדשות עירונית, גורמת לסיכון מיותר לא רק של העובדים, אלא גם עוברים ושבים, כולל ילדים ובני נוער. ומה שלא פחות חמור, אל תוך הוואקום של העדר פיקוח אפקטיבי מטעם מנהל הבטיחות במשרד העבודה, נכנסו פקחי בניה חסרי מיומנות לחלוטין של העיריות והרשויות המקומיות, אשר במקום לפקח על נושאי הבטיחות החמורים באמת, מתעסקים רוב הזמן בנושאים טפלים דוגמת חריגה של כך וכך מטרים בגדר המקיפה את אתר הבנייה.

לא פחות חמורה מכך, הינה העובדה שהתאונות התכופות גרמו במהלך השנה האחרונה במיוחד לסגירת מאות אתרי בנייה לפרק זמן כזה או אחר ובדיעבד השפיעו באופן כזה או אחר על התקדמות פרויקטים והקטינו בעשרות אחוזים את קצב הבנייה ואת היצע הדיור בשוק.

ובכל זאת, ולמרות הכל, יש נקודת אור חשובה במהלך השנה שחלפה. ציבור הקבלנים והיזמים, החלו  להשכיל ולפעול בסוגיות הבטיחות, תוך שמרביתם עושים כל מה שידם משגת בכדי לשפר את רמת הבטיחות בחברות שברשותם.  

עוד השכילו ציבור הקבלנים והיזמים להפנים ולהבין, כי הם נותרים חשופים מבחינה משפטית פלילית, הן כחברה והן פרסונלית, במקרים של אירועי בטיחות, ודאי של פגיעות בנפש, גם ואם היא נגרמה כתוצאה ממחדל של אחד מקבלני המשנה באתר.

אין לי ספק שזוהי אבן דרך בהחלט חשובה לקראת השנה הבאה, ואלו שיבואו אחריה, אולם בהחלט לא מספקת: על מנת למנוע עד למינימום תאונות, יהיה צורך בשילוב של אכיפה אפקטיבית, הכוללת למשל, הטלת אחריות אישית על כל עובד ועובד באתר הבניה בעניין הפרת הוראות הבטיחות, תוך נקיטת סנקציות אישיות כנגד העובדים המפרים את הוראות הבטיחות וכן הנחלת תרבות בטיחות לכלל הגורמים.

על מנת להגיע אל היעד הזה, על הממשלה שתבחר למקם סוף סוף את נושא הבטיחות בראש סדר העדיפויות, כי הוא הפנים, לטוב ולרע, של כל ענף הבנייה שהינו הקטר המוביל של כלכלת מדינת ישראל!

*כותב המאמר הינו עורך-דין אלדן דנינו, מומחה לבטיחות בבניה ולאחריות תאגידית

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות