banner
רוני מזרחי // צילום: מנחם עוז | Depositphotos
רוני מזרחי // צילום: מנחם עוז | Depositphotos

בימים אלה הסתיים המנדט של תמ"א 38 – לאן נעלמו מקבלי ההחלטות?

רוני מזרחי: "היה די זמן במהלך שני עשורים אלה לכל מקבלי ההחלטות למנף את התמ"א, להעביר לעיריות והרשויות המקומיות תקציבים"

רוני מזרחי 09.11.2023

כל ילד במדינת ישראל יודע שתמ"א 38, הפרויקט הלאומי שנועד למגן מאות אלפי בניינים ומיליוני דירות כנגד רעידות אדמה וטילים, נכשל כישלון חרוץ.

מאז הוחלט עליו, לפני כמעט שני עשורים, רק רבבות בודדות של בניינים עברו התחדשות עירונית. המלחמה האחרונה בעזה הוכיחה בפעם המי יודע כמה, שרוב הבניינים בארץ, ובמיוחד אלה הממוקמים בקווי העימות, אינם מוגנים כלל.

לטעמי זהו מחדל לאומי. היה די זמן במהלך שני עשורים אלה לכל מקבלי ההחלטות למנף את התמ"א, להעביר לעיריות והרשויות המקומיות תקציבים שהיו חסרים במקרים רבים לתשתיות משלימות, לגשר על הפער הבלתי סביר בין ארנונה למגורים לבין ארנונה לעסקים וכמובן, ליצור אצלנו הקבלנים והיזמים, כדאיות לכל פרויקט ופרויקט.

העובדה שבכל שני וחמישי קם פקיד ממשלתי והכריז על הפסקה כללית של התמ"א או לחלופין לקצוב את ימיה לכך וכך שנים או על מתווה "מהפכני" כזה או אחר, רק יצר אצלנו אווירה של כאוס ואי וודאות ובמהלך השנים האחרונות אף הקטין(!) באופן משמעותי את מספר הפרויקטים זאת לאחר שב-2019 הסתמנה דווקא עלייה בהם.

למשל, האם מישהו מהקוראים את המאמר הנוכחי מודעים לכך שבפועל בימים אלה הסתיים המנדט של תמ"א 38 ואיש, אבל איש ממקבלי ההחלטות לא חשב להאריך אותו? ומדובר, כפי שכולנו יודעים, בימים מאוד גורליים לשלומה של מדינת ישראל.

על כן מקבלי ההחלטות חייבים כאן ועכשיו להכריז על הארכת תוקף התכנית לפחות למשך 10 השנים הבאות, זאת על מנת להעניק לה וודאות וגם כמובן על מנת להגדיל באופן ניכר את אחוז הבניינים שברשותם ממ"דים וקבלת היתר בהליך מזורז וקצר.

ואם בממ"דים עסקינן: הצענו זה מכבר בלשכת הקבלנים תכנית מהפכנית שבמסגרת הוראת שעה תגדיל באופן מידי את הממ"דים ל-18-20 מ"ר לפחות, זאת כולל שרותים וחדר רחצה. 

הצעתנו התבססה על הניסיון של רבבות משפחות בעוטף עזה ובכלל שנאלצו יחד עם ילדיהן לבלות שעות על גבי שעות בממ"דים. לרבות תושבי גוש דן הנאלצים משפחה שלמה זוג הורים ועוד 2-4 ילדים לשהות לילה שלם בממ"ד.

כך ניתן יהיה להפוך את המרחב הדירתי המוגן למעין חדר שינה משפחתי, שבו הילדים יוכלו לשחק ברווחה, ההורים יקבלו אף הם הרבה יותר "ספייס", שלא לדבר על העובדה שחדר השרותים והרחצה יהיה זמין ונגיש כל אותן שעות, מה שכמובן ישפיע משמעותית על כל בני המשפחה.

כמו כן, ידוע וברור כי אנו מוקפים אויבים מסביב לרבות חיזבאללה, חותים, אירנים וכאשר תהיה מלחמה איתם היא תהיה הרבה יותר מסוכנת ואגרסיבית ומשפחות שלמות ישהו וישנו שבועות שלמים בממ"דים.

כך או אחרת, זוהי לטעמי משימה שהיא הרבה יותר מנדל"נית, אלא משימה לאומית ראשונה במעלה ובל נשכח, כמובן, כי לצד איומי הטילים שאותם כולנו חווים, קיים גם תרחיש אימים נוסף בפתח, רעידת אדמה גדולה המתרחשת אצלנו מידי כ-100 שנה והאחרונה שבהן הייתה בשנת 1927, כלומר לפני 96 שנה. ודי לחכימא ברמיזא.

*כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות