banner
אמיר רוזנבלום // יח"צ | Depositphotos
אמיר רוזנבלום // יח"צ | Depositphotos

כמיליון ישראלים עם מוגבלויות מתקשים להגיע למרחב המוגן בבניין המגורים

חברות אחזקת מבנים בשיתוף פיקוד העורף גיבשו הנחיות לוועדי הבניינים. אמיר רוזנבלום: "החלטנו לחרוג מהפעילות הנדל"נית ולייצר ארגז כלים"

אמיר רוזנבלום 09.11.2023

הפעם, לשם שינוי, לא אכתוב על הצלת שוק הנדל"ן לא על התחדשות עירונית ולא על משקיעים, אלא לכמיליון אזרחים ישראלים, אולי אף יותר, שמוצאים את עצמם בקשיים בזמן התקפות טילים ואזעקות.

ובכן, בשיתוף דסק אנשים במוגבלויות ברשות דני ותמי מפיקוד העורף ועשרות חברות מובילות לניהול ואחזקת מבנים בכל רחבי הארץ, יצרנו שיח בכלל חברות הניהול ותחזוקה במטרתו לסייע לקשישים, נכים ובעלי מוגבלויות בעת הזאת. היעד שלנו – לבדוק כמה כאלה ישנם בכל מגדל/מבנה ולעמוד לרשותם בכל עזרה שמתאפשרת בעתות אלו

בדיקת הנתונים שערכנו הדהימה אפילו אותנו. מסתבר כי בישראל חיים כ-1.1 מיליון קשישים מעל גיל 65 וכ-700 אלף מעל גיל 75. כ-50 אחוזים מהם בקירוב מוגבלים פיזית או נפשית באופן כזה או אחר, כלומר כחצי מיליון בני אדם. בד בבד, ועל פי נתוני משרד המשפטים, כ-1.6 מיליון ישראלים הינם נכים, פיזית או נפשית, כמחצית מהם באופן חמור.

כלומר, אם נשקלל את הנתונים, גם אם נהיה "בית שמאי", נמצא כי לפחות מיליון ישראלים נתקלים בקושי כזה או אחר בעת אזעקות וריצה לממ"ד במקרה הטוב, או במקרה הפחות טוב לחדר המדרגות, למקלט או לחדר פנימי מוגן יחסית בתוך הדירה. 

עובדה זו, ועל פי נתוני פיקוד העורף, אכן גרמה במהלך החודש האחרון למספר גבוה במיוחד של קשישים ונכים שנפגעו, בין אם על ידי פגיעה של טיל או רסיסי טיל ובין אם על ידי התנהלות לא נכונה של ריצה לממ"ד או מרחב מוגן אחר, שגרמה למאות מהם להיפגע, לעיתים אף קשות. 

זהו אכן מספר בלתי נתפס, ועל כן החלטנו במשותף עם פיקוד העורף, לחרוג מהפעילות הנדל"נית השוטפת שלנו ולייצר במשותף "ארגז כלים" ייחודי לטובת אותן אוכלוסיות מוחלשות. ארגז הכלים הזה יועבר גם באמצעות פיקוד העורף, גם באמצעות הפעילות השוטפת שלנו באלפי בניינים ומוסדות וגם באמצעות הסברה לציבור הכללי איך לסייע לקשישים ולנכים.

להלן מספר דגשים שאותם נעביר:
בכל בניין בו מתגוררים קשישים או נכים, תתבצע בדיקה מראש היכן הם ממוקמים, מהם הצרכים ואיך ניתן לצמצם את הסיכון בעת אזעקה.

פעולה זו תעשה בשיתוף פעולה הדוק עם שכנים שיוכלו בעת חירום לסייע ככל יכולתם לאוכלוסייה המוגבלת.

היכן שיש ממ"ד, הוא ייערך באופן מיטבי לקלוט את אותה אוכלוסייה למשל, העתקה זמנית של חדר השינה לממ"ד, כולל כיסא הגלגלים  ויתר מתקני העזר, תרופות הנדרשות, מרשמים וכו'.

כמו כן וידוא שהדרך לממ"ד, או לחלופין חדר פנימי מוגן אחר, תהיה פנויה מכל מכשול אפשרי שגם מאט את התנועה בעת אזעקה וגם עלול לגרום במקרים רבים לתאונה, קל וחומר לאוכלוסייה מוגבלת.

היכן שאין ממ"ד בדירה, ייבדק חדר פנימי אחר ללא קירות חיצוניים שהינו מוגן יחסית או לחלופין תיבדק האפשרות של הקשיש או הנכה להגיע בזמן לחדר המדרגות.

יהודק הקשר האישי עם הקשישים והנכים, הן באמצעות מוקד החירום של פיקוד העורך והן באמצעות מוקד שכל חברת ניהול מקיימת/שירותי השמירה והלובי במבנה, עם אפשרות 24/7 להתייעץ עימנו ו/או לקבל סיוע בזמן אמת.

אדגיש כי אלה רק חלק מהפעולות שבהן אנו מתכוונים לנקוט. אמנם לא נוכל להגיע ל-100 אחוזי הצלחה מול אוכלוסייה כה גדולה, אולם אין לי ספק כי ההיענות העצומה שהייתה במפגש ונכונות חברות הניהול ובשיתוף הדוק עם פיקוד העורך, יצמצם למינימום האפשרי את הפגיעה באותן אוכלוסיות שהינן כה יקרות לכולנו!

*כותב המאמר אמיר רוזנבלום הוא יועץ ניהול ואחזקת מבנים ונכסי משקיעים ובעלי עידן ש.נ.י 

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות