banner
ראש העיר בסיור בשטח // צילום אלדד עובדיה
ראש העיר בסיור בשטח // צילום אלדד עובדיה

סיקור מיוחד מאשקלון: ההתחדשות העירונית מגיעה לשיאה

לצד אלפי דירות שנמצאות לפני אישור להתחדשות עירונית בותמ"ל ובוועדה המחוזית, ראש העיר גם הבטיח כי 25% מקרקעות מכרזי המדינה ישמשו כקרקע משלימה לפרויקטים, ומזהיר: "תתייעצו עם המינהלת להתחדשות עירונית לפני כל חתימה"

החוסן של אחת מהערים החזקות במדינה שוב ניצח ואשקלון חזרה במהירות לשגרה: במהלך מבצע "עלות השחר" חטפה אשקלון, כרגיל, מטחי טילים לעבר אוכלוסייה וספגה פגיעות ברכוש, אלא שבעיר הזאת מתורגלים היטב, בשגרה ובחירום, להסתכל תמיד קדימה ולשמור על החוסן. כחלק מזה ובמקביל למענה בשעת חירום, מקדם ראש העיר, תומר גלאם, את ההתחדשות העירונית כל העת וכזכור, מדובר בעיר הראשונה שהובילה מהלך להסבת קרקע למחיר למשתכן לקרקע משלימה להתחדשות עירונית. בנוסף, גלאם הביא להחלטת רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) לקבלת קרקע משלימה בהיקף של 25% מכל יח"ד שבהסכם הגג, מדובר בכ-8,000 דירות בקרקע משלימה, כאשר המינהלת להתחדשות עירונית ומינהל ההנדסה עובדים להרחבתן.

תומר גלאם // צילום: ראובן קפוצינסקי
תומר גלאם // צילום: ראובן קפוצינסקי

ראש העיר, תומר גלאם, מציין כי: "אני מודה לתושבי אשקלון על חוסנם גם בסבב הנוכחי, הוכחנו שאנחנו חברה חזקה בחירום, כמו גם בשגרה והעירייה נמצאת עם התושבים כל העת ונותנת מענה 24/7. במקביל, תאוצת ההתחדשות העירונית נמשכת, כאשר בהסכם הגג לעיר הבטחנו כי 25% מקרקעות מכרזי המדינה ישמשו כקרקע משלימה לפרויקטים להתחדשות עירונית. אני מפציר בתושבים לא למהר לחתום ליזמים על רקע המבצע הנוכחי, תתייעצו עם המינהלת להתחדשות עירונית לפני כל חתימה". עוד הוא אמר כי: "קיימת החלטת ממשלה למיגון בעיר אשקלון, בהיקף של 320 מיליון שקל וזה נמצא כרגע אצל משרדי הממשלה. שוחחתי עם ראש הממשלה בנושא כדי להאיץ את יישום התוכנית כבר עכשיו".  

גדעון קינג, ראש מינהלת ההתחדשות העירונית בעיר, אומר כי: "ככל הקשור לעשייה שמובילים ראש העיר, מינהל ההנדסה בעירייה והמינהלת להתחדשות עירונית, בשיתוף הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אנחנו מקדמים כ- 40 מתחמים, רובם בפינוי בינוי וחלקם בתמ"א 38, בהיקפים של כ-25 אלף דירות חדשות סך הכל. המכפיל בעיר גבוה, על מנת לעודד ולייצר ודאות כלכלית ליזמים, לצד פטור מלא מהיטלי השבחה, כחלק ממדיניות ראש העיר".

גדעון קינג // באדיבות העירייה
גדעון קינג // באדיבות העירייה

נכון להיום נמצאות שתי תוכניות בותמ"ל ושתיים בוועדה המחוזית  לתכנון ובנייה דרום, מתוכן בצפי לאישור עד סוף 2022 שתי תוכניות – 950 יח"ד במתחם בנימין שנמצא בדיון להפקדה בותמ"ל בעוד כשבועיים וברחוב שפירא, שם מדובר על 210 יח"ד חדשות, תוכנית שנמצאת בוועדה המחוזית לקראת סיום דיון בהתנגדויות.   

האם סבב הלחימה הנוכחי מעודד את התושבים להתאגד?
"עד היום הקמנו עשרות נציגויות תושבים ורואים את ההשפעה של זה, איפה שיש נציגות מסודרת מקיימים מכרזים לעורכי דין ויזמים – בהם הגדולים ביותר כבר כאן בעיר, מה שלא היה בעבר. זו התקדמות והבעת אמון. 

"באשר למבצע, מצד אחד זה מאוד מתמרץ את התושבים להתגייס ולקדם פרויקטים ומצד שני יש תופעות של ניצול לרעה מצד מחתימים, שמנצלים את התקופה לקרוא לדייר לחתום. 

כל סבב כזה מקדם ומעביר את הפוקוס להתחדשות אבל יחד עם זאת מאכערים מפעילים לחץ על התושבים וזו תופעה פסולה". 

מה על סדר יומכם עם החזרה לשגרה?
"לקדם כמה שיותר תוכניות, ממשיכים בשגרת התכנון ועושים כל מאמץ להכניס תוכניות לותמ"ל. יש עוד שתי תוכניות שמחכות להיכנס לדיון, הכוללות מתחם של 240 יח"ד קיימות להריסה, שבמקומן ייבנו כ-1800 דירות חדשות ועוד תוכנית הכוללת כ- 160 להריסה ובניית כ-800 דירות חדשות". 

נתונים עדכניים על ההתחדשות העירונית באשקלון
בנובמבר 2021 אושרה להפקדה לראשונה תוכנית התחדשות עירונית יוזמת העירייה, בוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל). מדובר במתחם פינוי בינוי "אהוד התחיה", בשכונת גבעת ציון שבדרום מזרח אשקלון, הכוללת הקמת 1,030 יחידות דיור הכוללות מיגון וממ"דים, החסרים כיום בשכונה ובמתחם עצמו, הכולל 114 יחידות דיור ב-14 מבני שיכון בני 2-4 קומות. התב"ע (תוכנית בניין עיר) אושרה סופית ביוני 2022.

הדמיית מתחם התחיה אשקלון // תכנון: HQ אדריכלים
הדמיית מתחם התחיה אשקלון // תכנון: HQ אדריכלים

שנה קודם לכן, הובילה עיריית אשקלון מהלך ראשון מסוגו בארץ וקבעה תקדים באשר לקרקע משלימה לפרויקט פינוי בינוי הכולל 277 יח"ד חדשות במתחם אלי כהן רבין, תוך שהיא מתבססת על הוראות סעיף 5.6.17 (3) בהחלטת מועצת מקרקעי ישראל, לפיו כל יחידת דיור שתתווסף לתוכנית חדשה כתוצאה משינויי ייעוד או מתוספת זכויות, תיחשבנה כמגרש השלמה לטובת תוכניות התחדשות עירונית, זאת בנוסף לכמות יח"ד שנקבעה בהסכם הגג של העיר. בכך, אשקלון הפכה לעיר הראשונה בארץ שביטלה מכרז "מחיר למשתכן" לטובת קרקע משלימה. התוכנית נמצאת כרגע בדיונים לפני הפקדה בוועדה המחוזית. 

בנוסף, אשקלון נכנסה לפיילוט של הרשויות המקומיות לקרקע משלימה, לפיו הכנסות המדינה משיווק הקרקע המשלימה ישמשו את הרשות להתחדשות עירונית לסבסוד פרויקטים.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות