banner
הדמיית הפרויקט: evolve media
הדמיית הפרויקט: evolve media

פרויקט פורץ דרך בהתחדשות עירונית בבאר שבע

החברות אפריקה התחדשות עירונית, ב.ס.ר ואלקטרה בנייה נבחרו לקדם תוכנית להתחדשות עירונית בשכונה ד' בבאר שבע. אסף סימון, מנכ"ל אפריקה התחדשות עירונית: "רוביק דנילוביץ' חי ופועל על פי חזונו של בן גוריון"

מירב דוסטר 07.07.2022

"היוזמה באה מתוך השטח, ועדי הבתים של ששת מבני השיכון התארגנו ויצאו למכרז, כאשר משרד יהב – בראשות עוה"ד ארנון יהב  הוא זה שהוביל את המכרז", מספר אסף סימון, מנכ"ל אפריקה התחדשות עירונית מבית אפריקה ישראל מגורים, על הדרך שעשה הפרויקט עד לבחירת היזמים. מי שזכה לפני למעלה משלוש שנים במכרז הן החברות אפריקה התחדשות עירונית, ב.ס.ר ואלקטרה בנייה. "צברנו מהר חתימות והתחלנו לעבוד על תכנון עם אדריכלית הפרויקט – ענבל פלד מפלד אדריכלים. כשהגענו לוועדה המקומית ולמחלקה להתחדשות עירונית לפני כשלוש שנים, היינו בודדים משום שאין הרבה פרויקטים של התחדשות עירונית בבאר שבע". 

אחרי חלופות רבות שהוצגו לעירייה ומפגשים עם כל אנשי המקצוע בעירייה, בראשות מהנדסת העיר, אדר' תמר פוריה ומחזיק תיק התכנון והבניה, טל אל על, לרבות פגישות עם ראש העיר, רוביק דנילוביץ', אותו מכנה סימון כ"מי שחי ופועל על פי חזונו של בן גוריון", נבחרה במשותף חלופה לבינוי הכוללת  5 מגדלים בשילוב בנייה מרקמי מגוון הכוללים 820 יחידות דיור חדשות, בנוסף ל-20,000 מ"ר משרדים הכוללים חדרי רופאים ומעבדות מחקר, 5000 מ"ר שטחי מסחר, בית ספר של 12 כיתות שישולב במתחם וישרת את תושבי האזור, מועדוני דיירים ורחוב פעיל במקום 136 היחידות הקיימות – זאת כחלק מהחלטת העירייה להקדיש את עיקר הפעילות בשנים הקרובות לחידוש והרחבת השכונות הוותיקות, בניגוד לעשורים האחרונים שבהם הצמיחה והפיתוח בבאר שבע התרכזו והתפשטו כלפי חוץ. 

פרויקטים מתקדמים במקום שבו יש שיתופי פעולה
"הדור החדש של היזמים והרשויות המקומיות, הגיע לידי הבנה כי על ידי עבודה משותפת והכרה הדדית בצורך שיש בשותפים הן מהסקטור הפרטי והן הציבורי, ניתן להגיע לפתרון אלגנטי ומוצלח, כפי שאנו עדים בפרויקט זה", מעיד סימון על התהליך.  לדבריו, זהו פרויקט פורץ דרך אשר צפוי לחבר את היתרונות המשמעותיים של הסביבה, ביניהם יחידת המחקר של בית החולים והאוניברסיטה יחד עם קהילת הסייבר. בנוסף לכך, גם תמהיל הדירות מגוון ומציע דירות גדולות ומרווחות, במטרה להחזיר לעיר את המשפחות הצעירות, לצד מתן פתרונות דיור לסטודנטים ואוכלוסיות מגוונות. "הפרויקט אושר בפה אחד בוועדה המקומית, עניין נדיר למדי, והתקבלה החלטה שהפרויקט נכנס לותמ"ל, וכתוצאה מזה יקודם בלוחות זמנים קצרים ומדודים". 

איך יוצרים שיתוף פעולה בין שלושה שחקנים דומיננטיים במגרש?
"כל אחת מהחברות חזקה בתחומה. החברות השכילו להביא כל אחת את הערכים הנוספים שלה לשולחן, כך שאנחנו גם נהנים בדרך וגם נוצרה חברות בין הגופים שתוביל לשיתופי פעולה במכרזים ומתחמים נוספים".

אסף סימון // צילום: ניב קנטור | הדמיית הפרויקט: evolve media
אסף סימון // צילום: ניב קנטור | הדמיית הפרויקט: evolve media

עם אלו אתגרים נאלצתם להתמודד בפרוייקט?
"האתגר המשמעותי היה שינוי בתפיסה. כדי לייצר פרויקט כלכלי בבאר שבע, על פי ערכי הקרקע הקיימים, יש להגיע לצפיפות גבוהה. בזכות השינוי בתפיסה ושיתוף הפעולה הציבורי והפרטי הגענו להליך של קרקע משלימה והקצאת חלל בבניין נפרד שישרת את כל התושבים בסביבה". סימון מוסיף כי שלושת החברות הקימו קרן מלגות בגובה של מאות אלפי שקלים לטובת הילדים שחיים במתחם, על מנת לייצר להם אופק אקדמי ותעסוקה עתידית. 

פרויקט רגר שממוקם ברוחב יעקב אבינו בשכונה ד' בבאר שבע, בהובלת שלושת היזמיות נבחר מבין אלפי פרויקטים ברחבי העולם, להופיע בתערוכה של הפורום העירוני העולמי (WUF) שהתקיימה בסוף יוני בקטוביץ' שבפולין. מדובר באירוע בינלאומי בנושא אורבניזם, המאורגן ומנוהל על ידי תוכנית ההתיישבות האנושית של האו"ם. 

סימון הוסיף כי הוא: "גאה בבחירת הפרויקט להיות מודל השראה בקרב בכירים בענף הבנייה והחדשנות האורבנית העולמית. הפרויקט מתכתב באופן ישיר עם מהות הפורום שבגללה הוא נוסד מלכתחילה – למצוא פתרון בשנים הבאות לנושא העיור ההולך וגדל. הבחירה בפרויקט, מבין אלפי פרויקטים שונים בכל העולם, מעידה על העוצמה החדשנית והתכנונית הקיימת בו". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות