banner
אילוסטרציה // מגדילים
אילוסטרציה // מגדילים

בעקבות המלחמה: המדריך לתוספת ממ"ד ללא היתר

מי יכול להוסיף ממ"ד ללא היתר, מה השלבים הנדרשים וכמה זה יעלה? המדריך לבעלי הדירות

התאחדות האדריכלים 06.11.2023

הממ"דים (מרחב מוגן דירתי) מוכיחים שוב ושוב את יעילותם בעת מלחמה בכל רחבי הארץ, אבל למרות שישראל ספגה בשנים האחרונות עשרות אלפי טילים בכל רחבי הארץ, עדיין למאות אלפי משפחות אין ממ"ד. 

בתחילת המערכה הנוכחית, פעלו בממשלה ובמנהל התכנון על מנת להקל על מי שמעוניין להוסיף ממ"ד לביתו, ובשבוע שעבר פורסמה הוראת שעה המאפשרת פטור מהיתר בניה לצורך הקמת ממ"ד, כתוספת ליחידת דיור צמודת קרקע או ליחידת דיור בבניה נמוכה עד שתי קומות (ללא הגבלה למספר יחידות הדיור בכל קומה)  התיקון יעמוד בתוקף לשנה מיום אישורו. 

בהתאחדות האדריכלים החליטו לקחת חלק במאמץ ההסברה ובהנגשת המידע לציבור הרחב לטובת יצירת הליך מהיר ויעיל שיענה על צורך בהרחבת המיגון. 

אזרחים שיפנו להתאחדות יקבלו שאלון שמטרתו לבחון את התאמתם לתוספת המרחב המוגן ללא היתר, השאלונים ינותחו על ידי אדריכלים מתנדבים, ובמידה ונמצאה התאמה והאזרח ירצה להתקדם עם הפרויקט התאחדות האדריכלים תפרסם רשימת אדריכלים מומלצים ומורשים בעלי ניסיון בהגשת אישורים למרחבים מוגנים, מחולקים לפי אזורים בארץ שיגישו עבורם את הבקשה תמורת מחיר הוגן.

האדריכליות מור פרבשטיין וסטפני אלקובי המנהלות פרויקט הסברה והנגשה של הוראת השעה לציבור מטעם התאחדות האדריכלים מסבירות, כי הוספת הממ"ד בהתאם לתיקון כרוכה במספר שלבים:

 1. השלב הראשון – הוא ביצוע בדיקת התאמה ראשונית, בדיקה האם הנכס עומד בקריטריונים לקבלת פטור מהיתר בהתאם להוראת השעה. התאחדות האדריכלים מציעה לאזרחים לפנות אליה לייעוץ ראשוני ללא תשלום ובמידה ונמצאה התאמה והאזרח ירצה להתקדם עם הפרויקט תוצג לו רשימת אדריכלים מומלצים ומורשים בעלי ניסיון בהגשת אישורים למרחבים מוגנים, מחולקים לפי אזורים בארץ אליהם הוא יוכל לפנות. עוד בשלב הראשון על האזרח לבדוק האם הוא יכול לממן את הוספת הממ"ד כאשר העלות נעה בין 150,000 ל – 220,000 ₪.
 2. בשלב השני – על האזרח למנות עורך לבקשה – אדריכל מורשה ובעל ניסיון, ולמנות  מהנדס מבנים מורשה
 3. השלב השלישי – הגשת בקשה לפיקוד העורף בהתאם להנחיות פיקוד העורף ( מבוצעת על ידי בעלי המקצוע ) 
 4. שלב רביעי – בדיקת הבקשה על ידי פיקוד העורף תוך 14 ימים קלנדריים והודעה האם הבקשה אושרה או נדחתה
 5. שלב חמישי – בחירת קבלן לביצוע הממ"ד, על מנת לאתר קבלן מתאים , ניתן לקבל מספר המלצות מהאדריכל או האדריכלית או ממהנדס המבנים , חשוב לבדוק שמדובר בקבלן רשום  ובעל ניסיון מוכח בתחום ולקבל מספר הצעות מחיר מהקבלנים המומלצים כי מדובר בהוצאה גבוהה ופערי המחירים יכולים להיות גבוהים
 6. שלב שישי- סיום העבודה ודיווח ( תוך 45 ימים ) לפיקוד העורף ולוועדה המקומית והעברת המסמכים הנדרשים המסמכים כוללים את פרטי הפרויקט והבעלים של הנכס, אישור פיקוד העורף, אישור מהנדס בדבר יציבות הממ״ד והמבנה המקורי, אישור האדריכל עורך הבקשה, וכן אישור על הבדיקות שנעשו כמו חוזק הבטונים, אטימות, תקינות הדלת, החלון ומערכת הסינון וכדו. תמונות של הממ״ד ומפת עדות המציגה את סימון גבולות המגרש וקווי הבניין של הבניין המקורי ושל הממ״ד החדש

מי לא יכול להוסיף ממ"ד באמצעות ההליך המהיר
בהתאחדות האדריכלים מסבירים כי הוראת השעה כולל מספר סייגים לתוספת ממ"ד ללא היתר. 

 • את הבקשה יכול להגיש רק מי שהוא בעל הנכס.
 • ההוראה חלה רק על יחידת דיור צמודת קרקע או יחידת דיור בבניה נמוכה עד שתי קומות ללא הגבלה למספר יחידות הדיור בכל קומה 
 • ההוראה חלה רק דירות שאין בהן מרחב מוגן דירתי  ( הזכאות קיימת גם אם יש מקלט או מרחב מוגן קומתי  – ממ"ק ). 
 • אם הקמת הממ"ד מחייבת הקלה או שימוש חורג , המסלול לא חל עליה,  בהתאחדות מסבירים כי הקלה נדרשת לדוגמא כאשר הממ"ד עלול לצאת מקווי הבניין. 
 • בנוסף, אם הבניין הוא בתחום מגרש, מתחם או בניין המיועדים לשימור לפי תוכנית מאושרת הוא גם לא מתאים למסלול , וכך גם לגבי מבנים הנמצאים בסמוך לחוף ( עד 300 מ"ר ) ומחייבים אישור של הוועדה לשימור חופים  (הוולחוף )
 • ההוראה לא תחול גם במקרה שבו תוספת הממ"ד מחייבת לחזק את הבניין כולו בפני רעידות אדמה לפי תקן 413 
 • עוד חשוב לציין כי הליך הפטור מהיתר אינו פוטר מהחובה לעמוד בכל ההוראות החלות על המקום ועל המבנה כמו הנחיות מרחביות של הרשות המקומית וכדו…
ארנה אנג'ל // צילום: רונית ולפר | depositphotos
ארנה אנג'ל // צילום: רונית ולפר | depositphotos

הוספת ממ"ד לעשירים בלבד?
אדריכלית ארנה אנג'ל, יו"ר התאחדות האדריכלים, מציינת כי ההתאחדות נרתמת לעזרת הציבור, למרות הבעייתיות הרבה שיש בהוראת השעה. לדבריה, הוספת מיגון לאזרחים הוא צו השעה אולם הדרך שבה התקבלה ההחלטה וקיצורי הדרך שנעשו מבטאים את המשבר , אי ההקשבה וההתעלמות של הפוליטיקאים מאנשי המקצוע. ההחלטה התקבלה מתוך הפחדים המובנים, וללא חשיבה ארוכת טווח, תוך מתן סמכות לפיקוד העורף לאשר תוספת למבנים תוך 14 יום ( ספק רב עם יעמדו בכך ) ותוך התעלמות מאפשרות להיווצרותם של סכסוכי שכנים. כל זאת עוד מבלי לדבר על כך שעלותו של ממ"ד שנעה בין 180,000 ל – 220,000 ₪ כך שמדובר בהטבה לעשירים בלבד בלי מנגנוני סיוע מהמדינה, החשש הוא שמי שיעשה שימוש בתיקון הוא בעלי וילות שינצלו את התיקון להרחיב את הבית שלהם ולהעלות את ערכו בעוד שאוכלוסיות חלשות בפריפריה, היכן שסכנת הטילים הכי מוחשית לא יוכלו לממן את הקמת הממ"ד.

מאור אוחנה // צילום: אדיר אסרף
מאור אוחנה // צילום: אדיר אסרף

איך ניתן לממן את הממ"ד ?
מאור אוחנה, מנכ"ל רשת דרכנו לייעוץ משכנתאות, מציין כי עלות של תוספת ממ"ד יכולה להגיע עד 200,000 ₪ ועל מנת לממן את הפרויקט יש אפשרות לקחת משכנתא נוספת על הבית הקיים. כמו במקרה של שיפוץ או הרחבת הנכס יש להציג לבנק אישורים מהגורמים המוניציפליים וממהנדס שאכן מדובר בתוספת מאושרת לבית קיים. תוספת הממ"ד משביחה את הנכס ומעלה את ערכו ולכן ניתן להגדיל את ההלוואה גם אם המשכנתא הקיימת נלקחה בשיעור מקסימלי. עבור סכום של כ- 200,000 ₪ ההחזר החודשי למשכנתא ממוצעת ל – 30 שנה יעמוד על כ- 1200 ₪ לחודש. 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות