banner
עינת קליש רותם // צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה | Depositphotos
עינת קליש // צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה | Depositphotos

מעקב חשיפת "מגדילים": דרמה בחיפה לאחר הפרסום – בוטלו היטלי ההשבחה בפינוי בינוי

לאחרונה חשף "מגדילים" את מסמך המדיניות להיטלי השבחה שהציעה ראש העיר חיפה, אשר ביקשה לחייב את היזמים בשיעור של כ-50% היטלי השבחה בפרויקטי פינוי בינוי בעיר אולם מועצת העיר הלעומתית ביטלה את ההחלטה. אביהו האן: "נזק גדול לעירנותנים ליזמי הנדל"ן עוד עשרות מיליונים לכיסם"

לפני כחודש נחשף ב"מגדילים" כי ראש העירייה, עינת קליש רותם, הציגה את מדיניותה לחיוב היטלי השבחה בגובה 50% על אלפי יח"ד בהתחדשות עירונית, זאת בניגוד להבטחות קודמות ועל אף שחלקן כבר אושרו בפטור מלא. היזמים רתחו, וטענו כי מדובר ב"הונאה" והדיירים חששו לעתיד הפרויקטים, והגיבו ב"צעקה צורמת עד כדי כאב בלתי נסבל".
כזכור, ברקע למסמך המדיניות החדש עומד חוק ההסדרים, שבמהותו נועד לקדם התחדשות עירונית ולפיכך מאפשר לרשויות המקומיות לקבוע את גובה היטלי ההשבחה עד לחודש מאי השנה, זאת לפי חלוקה לאזורים ובשיעורים של 0, 25 או 50 אחוז, אלא שכעת כל עירייה יכולה  לפעול כראות עיניה.
במסמך ההצעה המתוקן שהובא אמש (5.4) לאישור מועצת העיר, בוצע דרוג מחדש לאזורים, כאשר חלקם הופחתו מ-50% ל-25% ועל חלקם בוטל ההיטל אולם כאמור, חברי מועצת העיר הלעומתית של קליש רותם, "מועצת השינוי" המיוצגת על ידי כ- 17 חברי מועצה, הצליחו לסכל גם את המסמך המחודש, תוך שהם מציגים הצעה חלופית משלהם, לפיה יבוטל קליל היטל ההשבחה בעיר, למעט אזור הכרמל. 

אביהו האן // צילום: מירב בן שושן
אביהו האן // צילום: מירב בן שושן

אביהו האן, חבר הועדה לתכנון ובניה, שהתפטר לאחרונה מתפקידו כסגן ראש העיר, אמר ל"מגדילים" כי בכוונתו להתנגד להצעה המקורית אולם הוא סבור כי ההצעה החלופית שהוצגה על ידי ראש העיר היתה שקולה וכי ההצעה החלופית שהתקבלה היא בגדר בכייה לדורות. "היו אזורים שהיה צריך לטפל בהם והם אכן שונו בהצעה המחודשת אולם במקביל הוגשה הצעה אלטרנטיבית לאפס אחוז היטלי השבחה בכל העיר חוץ מהכרמל, והיא זאת שאושרה. התנגדתי להצעה הזאת, היא הרסנית לעיר ונותנת ליזמי הנדל"ן עוד עשרות מיליונים לכיסם במקום שיושקעו בעיר, במיוחד באזורים יקרים, אזורי ביקוש. עכשיו צריך לראות מאיפה מביאים את הכסף לפיתוח תשתיות בפרויקטים להתחדשות עירונית. זה נזק גדול לעיר. ראש העיר נכשלה כשלון חרוץ, וההחלטה תלווה אותנו 5 שנים עם השלכות למשך עשרות שנים – ילדינו וגם נכדינו יפגעו מזה. הרי חייב להיות מדרג, ברוממה צריך 0 היטלי השבחה?". 

חיים פייגלין // כפיר סיון
חיים פייגלין // כפיר סיון

חיים פייגלין, מנכ"ל ובעלים של חברת יזמות הנדל"ן צמח המרמן, ומי שמוביל אלפי דירות בפרויקטים להתחדשות עירונית ברחבי הארץ, בין היתר בשכונת בת גלים בחיפה שהיתה אמורה לספוג היטל השבחה בגובה 50%, אומר בעקבות ההחלטה כי: "אני מברך על החלטת מועצת העיר חיפה לפטור מהיטלי השבחה את כל הפרוייקטים בהתחדשות עירונית ברחבי העיר למעט ברכס הכרמל. לראשונה יש בהחלטה זו בשורה משמעותית לפיתוח העיר ולקידום ההתחדשות והבניה בעיר. אני קורא למשרד האוצר ולשאר משרדי הממשלה לתמוך בעיריית חיפה בצורה מרחיבה יותר כדי לאפשר את מימוש ההחלטה בהיקפים נרחבים. הגיע זמן שהפיתוח המואץ העובר על המדינה כולה יגיע סוף סוף גם לחיפה".

רן מלאך // שי פרנקו
רן מלאך // שי פרנקו

רן מלאך, מנכ"ל חברת בוני התיכון התחדשות עירונית, המקדמת 4 פרויקטים משמעותיים בעיר בהיקפים של אלפי יחידות דיור חדשות, אומר כי: "אמש קבלנו גושפנקא נוספת לחשיבות ההולכת וגדלה של התחדשות עירונית בסדר היום המקומי והלאומי.  החלטת עיריית חיפה, המצטרפת להחלטות עיריית קריית אונו ועיריית ירושלים, לפטור מהיטלי השבחה לפרויקטי פינוי  בינוי ברחבי העיר, מהווה אבן דרך חשובה מאוד בקידום מיזמי פינוי בינוי בעיר והסרת חסם מהותי. זו מגמה חיובית ומבורכת המאפשרת לנו, היזמים, להקטין את כמות יחידות הדיור המתבקשת ובהתאם להקטין את הצפיפות, בד-בבד עם הגברת הוודאות  ביחס להתכנות הפרויקט". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות