banner
שלומי הייזלר, אילת שקד ודלית זילבר // יוני קלברמן
שלומי הייזלר, אילת שקד ודלית זילבר // יוני קלברמן

עכשיו זה סופי – תמ"א 38 נשארת בתוקף לשנה נוספת

ההכרעה התקבלה: בהמלצת שרת הפנים איילת שקד, אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה להאריך את תמ"א 38 עד לאוקטובר 2023. במקביל מקדמת השרה את הצעת החוק לחלופה. שקד: "זהו צו השעה"

המועצה הארצית אישרה היום ברוב גדול את הארכת תוקפה של תוכנית המתאר לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38). 

כזכור, בשנת 2019 החליטה המועצה הארצית על ביטול תמ"א 38 בחודש אוקטובר 2022 אולם עם כניסתה של איילת שקד לתפקיד שרת הפנים, היא החלה לקדם חלופה לתמ"א. לפני כחודשיים נתקלה שקד בקשיים להעביר את החלופה החדשה במועד, עד תום מושב החורף של הכנסת ובסופו של יום הוצא הפרק הקנייני מהצעת החוק החדשה, והיא אושרה בוועדת הפנים בתחילה אמרו במשרד הפנים כי במידה והצעת החוק לא תאושר במועד, ימליץ מטה התכנון הלאומי בפני הוועדה הארצית לתכנון ובנייה שלא להאריך את תמ"א 38, אולם לפני כחודש הודיעה שקד כי היא תמליץ להאריך את התמ"א ובמקביל תפעל לאשר את הצעת החוק החלופית בכנסת בחודש מאי השנה. כאמור, ההמלצה הובאה היום לוועדה הארצית אשר אישרה את הארכת התמ"א. 

צילום: דוברות הכנסת
צילום: דוברות הכנסת

היום אומרים במשרד הפנים כי: "בד בבד, החליטה שרת הפנים על קידום חלופה לתוכנית אשר קודמה במוסדות התכנון ואושרה בקריאה ראשונה בכנסת וסיימה את הליך ההכנה לקריאה שניה ושלישית. החלופה נותנת פתרון לבעיות העיקריות של תמ"א 38 ואף מביאה בשורה של ממש כאשר היא צפויה להכביר לראשונה הוראה הקובעת שהתוכנית תשמש גם היתר הבנייה, ובכך תחסוך למעשה את כל שלב הוצאת ההיתר". 

באשר להחלטת המועצה הארצית, נמסר: "המועצה לאחר ששמעה על הליך החקיקה המתקדם והצפי הקרוב לסיום הליכי החקיקה והתקנות הנוגעות לחלופה, ולאחר שבחנה את מכלול השיקולים הנוגעים לעניין ובכלל זה הצורך ברציפות תכנונית, זאת במיוחד על רקע משבר הדיור הקיים, החליטה על הארכת בת שנה לתוקפה של התוכנית, כך שזו תישאר בתוקף עד לחודש אוקטובר 2023". 

שרת הפנים איילת שקד, מסרה כי: "מברכת את המועצה הארצית שאישרה כעת ברוב גדול הארכה של שנה לתמ"א 38 עד להשלמת חקיקת "חלופת שקד". החלופה החדשה לתמ"א תאושר בקרוב בכנסת ובשנה הקרובה ניתן יהיה להשתמש בתמ״א 38 או בחלופה במקביל כדי לייצר ודאות לשוק. מדובר בצו השעה! חייבים להמשיך כל העת בבנייה ובהתחדשות עירונית". 

יו"ר מטה התכנון הלאומי, עו"ד שלומי הייזלר, מסר כי: "הארכת תוקף התוכנית היא הכרחית בעת הזאת ותאפשר את השלמת החקיקה מבלי להקפיא את השוק בתקופה של משבר דיור. עם פתיחת מושב הקיץ בכנסת בכוונתו להמשיך בקידום החלופה, אישור הארכת התוכנית מאפשר את השלמת החקיקה וההסדרים הנלווים בצורה מיטיבית מבלי ליצור "הקפאה" בשוק ההתחדשות העירונית הבניינית". 

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אמר במהלך הדיון כי:  "רעידת אדמה תקרה כאן, זה רק עניין של זמן.  הבניינים האלו שנבנו בשנות החמישים – שם עלולים עשרות אלפים למות, בניינים שלמים שיקרסו. תמ"א 38 כבר הצילה חיים של 500 אלף איש ועכשיו רוצים לעצור אותה? ראינו את הנתונים: כמה המדינה הוציאה על למגן ללא הצלחה וכמה לעומת זאת התמ"א הוסיפה לביטחון – 500 אלף אנשים היא הצילה. לבוא ולהגיד שאם נבטל 20% מההיצע זה לא ישפיע על מחירי הדיור – זה שטות גמורה. כל כלכלן יגיד את זה. היא לא מושלמת, אבל אסור שיהיה ואקום. אתם צריכים כאן היום לקבל החלטה שאסור לייצר ואקום ולכן כל עוד החלופה לא עובדת – תמ"א 38 תחייה בלי לקצר את זמנה". 

אמנון מרחב, מנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אמר בדיון כי: "יש לכם כלי שהוכח שהוא מציל חיים ואין כרגע חלופה אחרת, יש למישהו זכות לבטל את זה?! מי חותם על איוולת כזאת? כשתהיה המצאה יותר טובה תדונו אם לבטל את הקיימת. מה תגידו לציבור כשיתחילו פה שוב טילים?  בנוסף, כשהתוכנית מייצרת כל כך הרבה יחידות דיור איך בכלל אפשר לבטל אותה?! אנחנו לגמרי התבלבלנו –  הדיון פה היה צריך להיות איך משחררים 125 אלף יחד שפורסם השבוע שתקועות ללא היתרי בנייה. צריך להאריך מיידית את תמ"א 38 כמו שגם אמרו משרדי הממשלה והרשות להתחדשות עירונית בכמה שיותר זמן, להתחיל לדאוג לחיי האזרחים ולמחירי הדיור במדינה". 

יהודה כתב יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז ת"א והמרכז, התייחס להחלטה ואמר כי:
"שוק הדיור בישראל נמצא בחוסר וודאות משווע. תכוניות הפעולה של השרים בענף שלנו משתנות חדשות לבקרים וגורמות לכאוס מוחלט. הארכת התמ"א מתבקשת וחשובה בכדי להוביל לוודאות מסוימת בשוק, שתעזור לצנן במעט את עליות המחירים. במקביל להחלטה צריך להתחיל לשלב את חלופת שקד עם ההארכה הנוכחית ברגע שהיא תעבור בכנסת. לוקח זמן לשוק ללמוד וליישם תוכניות חדשות, לכן מניסיון העבר קידום התוכנית במקביל תעזור לוועדות התכנון, ראשי הרשויות, היזמים והדיירים להבין כיצד להטמיע בצורה מושכלת ונכונה את החלופה. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמו לאבד שנים יקרות בקידום ותכנון פרויקטים של תמ"א 38. זהו צו השעה".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות