banner
פתח תקווה // יח"צ
פתח תקווה // יח"צ

אושרה החלופה לתמ"א 38 בפתח תקווה עם אפשרות לתוספת של עם 11,000

הוחרגו אזורים של מתחמי פינוי בינוי ובתחום תחנות המטרו, שבמרחבו מוקדמות תוכניות עם תוספת של כ- 14,000 יח"ד

 

לפני כחודש פורסם ב"מגדילים" כי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מרכז צפויה לדון בתוכנית חלופית לתמ"א 38 בפתח תקווה. השבוע אושרה התוכנית להפקדה, עם פוטנציאל לתוספת 11,000 דירות בחיזוק מבנים. התוכנית מקודמת מכוח סעיף 23 לתמ"א 38, וקובעת את התנאים להתחדשות בניינית בעיר. 

כיום מופו כ-2,500 מבנים הזקוקים לחיזוק בהם כ-35 אלף יחידות דיור. בהתאם, הפוטנציאל המלא של יחידות דיור שניתן לממש מתוכנית זו, במידה וכל המבנים יתחדשו, מקיף עשרות אלפי יחידות דיור. במינהל התכנון מציינים כי: "התוכנית משתרעת על חלק ניכר ממרחב העיר פתח תקווה וחלה על מבנים הטעונים חיזוק מפני רעידות אדמה, והיא מתווה תהליך מבוקר ומאפשרת התחדשות הדרגתית של המרקם הבנוי בעיר במנגנון של חיזוק ותוספות בניה או במנגנון של הריסה ובנייה מחדש.  כמו כן, התוכנית קובעת מנגנונים לתוספת חזית פעילה הכוללת מסחר או שטחי ציבור ברחובות ראשיים בעיר וכן צירי מעבר חדשים להולכי רגל באמצעות מנגנוני זיקת הנאה לציבור". עוד מציינים במינהל כי ניתנה העדפה למתחמי התחדשות במסלול פינוי בינוי ואשר סמוכים למטרו: "הוחרגו אזורים בעיר שלא יתחדשו מכוחה של התוכנית ובהם אזורים בהם מאושרת או מקודמת תוכנית מתחמית להתחדשות, שטחי תעסוקה, שטחי ציבור, אזורים מסוימים בתחום תוכנית המתאר הארצית למרחב תחנות המטרו (תמ"א 70) ועוד". בהקשר זה, אמש פורסם ב"מגדילים" כי הוועדה המחוזית מרכז צפויה לדון השבוע בבקשה של העירייה לפרסם הודעה לפי סעיפים 77-78 על הכנת תכנית התחדשות במתחם מטרו ארלוזורוב בעיר מדובר באחת מתוך שלוש תכניות התחדשות מסיביות סביב תחנת המטרו המתוכננות בעיר, בהיקף של 14,000 יח"ד. 

ארבעת המיקומים הקובעים לחלופה לתמ"א 38 של פתח תקווה במסלולי חיזוק למיניהם, תוספות הבנייה אחידות בכל העיר: 2 קומות טיפוסיות מורחבות, קומת גג חלקית וסגירה חלקית של קומת קרקע מפולשת. עם זאת, במנגנון של הריסה ובנייה מחדש, יש הבדלים בהיקפי זכויות הבנייה. כאמור, התכנית מבחינה בין ארבעה סוגים של מיקומי פרויקטים ברחבי העיר:

רחוב ראשי – מטרופוליני, שהוא  רחוב ראשי מוטה מתע"ן (רכבת קלה/מטרו), ובו תותר התחדשות בניינית מועצמת ומעורבת שימושים, עם חזית פעילה בסביבה המצויה בתהליכי התחדשות אינטנסיביים. ברחובות אלה, יינתנו זכויות בנייה של עד 11 קומות, בתכסית של 50 אחוז קומה טיפוסית, ו-70 אחוז קומת מסד.
רחוב ראשי – עירוני שהוא רחוב ראשי עם אפשרות לשילוב חזית פעילה, בצירי הרחובות הראשיים. ברחובות אלה, ניתן לבנות עד 10 קומות בתכסית של 50 אחוז במגרש בודד ו-55 אחוז בבנייה משותפת במגרשים צמודים.
רחבי העיר ב': התחדשות במרקמי המגורים הוותיקים בייעוד מגורים ב'. ברחובות אלה גובה הבנייה המקסימלי הוא 8-10 קומות, בתכסית של 45 אחוז במגרש בודד ו-50 אחוז בבנייה במגרשים צמודים.
רחבי העיר ג' – התחדשות במרקמי המגורים הוותיקים בייעוד מגורים ג'. ברחובות אלה גובה הבנייה הוא 7-9 קומות. גם כאן, בתכסית של 45 אחוז במגרש בודד ו-50 אחוז בבנייה במגרשים צמודים.

עו"ד מיכה גדרון // יחצ
עו"ד מיכה גדרון // יחצ

יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, עו"ד מיכה גדרון: "במחוז מקודמות שבע תוכניות להתחדשות בניינית שיחליפו את תמ"א 38. תוכנית זו הינה התוכנית השנייה שמגיעה לדיון בוועדה. מדובר בתוכנית שתיתן מענה  למבנים טעוני חיזוק מפני רעידות אדמה שלא נכללים בתוכניות מתחמיות להתחדשות עירונית".

מתכננת מחוז מרכז במינהל התכנון, טלילה הראל: "מדובר בתוכנית משמעותית להתחדשות עירונית בפתח תקווה, תוכנית המשפרת את אפשרויות ההתחדשות הבניינית לעומת תמ"א 38, על ידי התאמת הוראות הבינוי לאופי העירוני, מתן אפשרות להקצאה לשטחי ציבור, קביעת חזיתות פעילות והקמת צירי מעבר חדשים לטובת שיפור הנגישות עבור הולך הרגל". 

גורי נדלר // צילום: רוני כנעני | Depositphotos
גורי נדלר // צילום: רוני כנעני | Depositphotos

מנהל אגף בכיר תכנון ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית, גורי נדלר: "תוכנית ההתחדשות הבניינית החדשה, מחליפת תמ"א 38, לעיר פתח תקווה, שנעשתה בשיתוף פעולה עם העירייה, תוכננה בהתאם לצרכים הספציפיים של העיר ולוקחת בחשבון גם את הצורך בחידוש התשתיות הישנות בשכונות והתאמתם לגידול באוכלוסייה. התוכנית תאפשר לאלפי מבנים בעיר להתחדש, להתחזק בפני רעידות אדמה להוסיף ממ"דים במקביל לשיפור התשתיות הישנות בעיר ולפיתוח שטחי ציבור. בנוסף התוכנית כוללת מנגנונים להעדפה של תהליכי הריסה ובניה ופינוי פינוי על פני חיזוק המבנים הקיימים במטרה לאפשר לוועדה המקומית לעודד מסלול זה. זו התוכנית השישית, בנוסף לתוכניות ברמלה, נהריה, אשדוד, רעננה ויבנה ביוזמת הרשות להתחדשות שמגיעה לאישור להפקדה ומקודמות תוכניות דומות ב 12 ערים נוספות". 

התוכנית נערכה על ידי מזור פירשט אדריכלים ומתכנני ערים.

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות