banner
אילוסטרציה // מגדילים
אילוסטרציה // מגדילים

מה זה כונס נכסים – כל המידע העדכני על התפקיד

בתחום המקרקעין, למונח "כונס נכסים" יש משקל חשוב מאוד לאלה השוקלים לרכוש דירה. תפקיד מרכזי זה, המוטל לרוב על כונס נכסים במצבים משפטיים מורכבים, חיוני בשוק הנדל"ן בפרט ובעולם המשפט בכלל וההתנהלות מולו יכולה להיות כרוכה בהשלכות רבות, השונות במהותן מאלו הקשורות לרכישת דירה מאדם פרטי. כדי לעשות זאת בהצלחה, חשוב להבין את משמעותו של התפקיד, את האחריות שלו וכיצד הדבר יכול להשפיע בפועל על רכישת דירה. אם אתם מתלבטים באשר לאפשרות של רכישת דירה מכונס נכסים ותוהים איך זה עובד ובמה מדובר, המאמר הזה הוא בדיוק בשבילכם.

מה זה כונס נכסים?

כונס נכסים הוא אדם שמונה על ידי בית המשפט לנהל ולפקח על נכסים של אנשים פרטיים או עסקים שנקלעו למצוקה כלכלית, סכסוכים משפטיים או חדלות פירעון. תפקידו העיקרי של כונס הנכסים הוא לשמור על ערכם של נכסים אלה תוך כדי פתרון בעיות פיננסיות או משפטיות שעלולות להשפיע על כך. כונסי הנכסים הם בדרך כלל אנשי מקצוע מורשים, עורכי דין, שמונו על ידי ראש ההוצאה לפועל והם עובדים יחד עם שמאי כדי לקבוע את ערך הנכס ובהמשך למכור אותו כמה שיותר מהר כדי לפצות את הנושים. 

אחריותו של כונס נכסים היא רבת פנים. היא כוללת קבלת אחריות על הנכס או הנכסים, ניהול התפעול השוטף שלהם ונקיטת פעולות חשובות כדי לשמור על ערכם. על כונסי הנכסים מוטלת משימה עיקרית והיא למכור את הנכס לשם סגירת החובות, ובכך ליצור איזון בין הגנה על האינטרסים של הנושים ובעלי העניין תוך מיקסום ערך הנכס או הנכסים שבפיקוחם. תפקיד זה מסייע בפתרון עניינים משפטיים ופיננסיים מורכבים, מה שהופך את כונסי הנכסים לשחקנים חיוניים בשוק הנדל"ן ובנוף העסקי הרחב יותר בישראל.

באילו מקרים ממנים כונס נכסים?

בישראל, מינוי כונס נכסים מתעורר בדרך כלל במצבים שונים הכרוכים במצוקה כלכלית, בחובות או במחלוקות משפטיות. תרחיש נפוץ אחד הוא כאשר אדם אינו עומד בחוב גדול, כגון משכנתא, והנושה (הגוף המלווה) מבקש להחזיר את הכספים באמצעות מכירת רכושו של החייב. במקרים כאלה רשאי הבנק או המוסד המלווה לפתוח בהליכים משפטיים, שיובילו למינוי כונס נכסים. משימתו העיקרית של כונס הנכסים היא להשתלט על הרכוש המוחרם, להעריך את ערכו ולהקל על מכירתו כדי להחזיר את החוב.

סיבה נוספת שבה מתמנה כונס נכסים היא במקרים של חדלות פירעון עסקית או של פשיטת רגל. כאשר חברה מתמודדת עם סערה פיננסית ומתקשה לעמוד בהתחייבויותיה כלפי הנושים, רשאי בית המשפט להתערב באמצעות מינוי כונס נכסים. לאחר מכן, כונס הנכסים מקבל על עצמו את השליטה על נכסי החברה ופועל למקסם את ערכם ואת חלוקת התמורה בין הנושים בצורה הוגנת ככל האפשר. 

למעשה, כונס נכסים הוא בעל תפקיד מכריע בניהול ובפתרון עניינים פיננסיים ומשפטיים מורכבים, בתוך הבטחת שימוש יעיל בנכסים לסיפוק חובות והתחייבויות לשמירה על עקרונות ההגינות והצדק במערכת המשפט בישראל. מכיוון שמדובר במכירה של נכס, יש לו גם משמעות בענף הנדל"ן וכן כאשר מתלבטים בקנייה של דירה.

קניית דירה מכונס נכסים – כל השלבים

התשובה לשאלה איך לקנות דירה תלויה בלא מעט פרמטרים, שכן קניית דירה היא הליך מורכב מאוד, והוא מושפע ממצבים רבים ומגוונים בחיים. כאשר מדובר בקנייה של דירה מכונס נכסים, הדבר שונה במהותו מקניית דירה מאדם פרטי או מקבלן, ולכן חשוב להבין זאת מראש כדי להיערך בהתאם ולדעת גם מהן ההשלכות של כל הליך. רכישת דירה מכונס נכסים כרוכה במספר שלבים עיקריים שנועדו להבטיח שקיפות והגינות. הינה השלבים:

המתנה למינוי כונס נכסים מטעם בית משפט

המתנה למינוי כונס נכסים על ידי בית משפט היא השלב הראשון והיא עשויה לקחת זמן ולהיות מלווה בחוסר ודאות אצל המעורבים בהליכים משפטיים הקשורים לנכס עצמו. במקרים שבהם חייב לא עמד בהתחייבויותיו הכספיות, רשאים הנושים לעתור לבית המשפט בבקשה למנות כונס נכסים לניהול נכס או נכסי החייב ובסופו של דבר להיות אחראיים על מכירתו לצורך פירעון החוב. במהלך תקופת המתנה זו, בעלי עניין, לרבות נושים וחייבים, חווים פעמים רבות חרדה וציפייה כשהם ממתינים להחלטת בית המשפט. תפקידו של בית המשפט במקרים כאלה הוא להעריך היטב את נסיבות המקרה, לבחון את הצורך בכונס נכסים ולמנות איש מקצוע מוסמך למלא תפקיד מכריע זה. שלב זה מדגיש את חשיבות ההליכים המשפטיים תוך הקפדה על הליך הוגן ואת משמעותם של כונסי נכסים מוסמכים בשמירה על האינטרסים של כל הצדדים המעורבים בעניין.

תפיסת חזקה בנכס

החזקה בנכס היא השלב הבא ואחד מתפקידיו של כונס הנכסים. לאחר מינויו על ידי בית המשפט, ניתנת לכונס הנכסים סמכות חוקית להיות האחראי על הנכס. האחריות העיקרית של כונס הנכסים היא להגן על הנכס ולשמר אותו, ולוודא שהוא לא יאבד מערכו במהלך תהליך המכירה. 

מעבר לכך, תפקידו של כונס הנכסים בעת שהוא תופס את החזקה על הנכס היא לבצע הערכת מצבו הכולל של הנכס. הוא רשאי לבצע את כל הבדיקות הנדרשות בעזרתו של שמאי מוסמך כדי לקבוע את ערכו הנוכחי ואת כל התיקונים או השיפורים הדרושים. הערכה זו מסייעת בקביעת מחיר מבוקש ריאלי ופיתוח אסטרטגיה שיווקית למכירת הנכס. לאורך תהליך זה, על כונס הנכסים לציית להנחיות משפטיות מחמירות ולשמור תיעוד מפורט של פעולותיו כדי להבטיח שקיפות ואחריות במהלך כל תהליך הכינוס.

פרסום הנכס העומד למכירה

פרסום הנכס למכירה הוא שלב מכריע בתהליך מכירת הנכס באמצעות כונס נכסים. לאחר שכונס הנכסים השתלט על הנכס והעריך את מצבו, עליו ליצור אסטרטגיה שיווקית למשיכת קונים פוטנציאליים. זה כרוך בדרך כלל בפרסום הנכס באתרי נדל"ן שונים, בעיתונים מקומיים ובפלטפורמות מדיה חברתית. תמונות איכותיות ותיאורים מפורטים של הנכס חיוניים כדי להפוך אותו למושך לקונים פוטנציאליים. הכונס עשוי גם לעבוד עם סוכני נדל"ן או מתווכים כדי למקסם את החשיפה של הנכס.

נוסף לשיטות הפרסום המסורתיות, כונסי הנכסים ממנפים לרוב את רשת הקשרים שלהם בענף הנדל"ן כדי לזהות קונים פוטנציאליים. הם עשויים לפנות למשקיעים, ליזמים או לאנשים שהביעו עניין בנכסים דומים בעבר. מכרזים יכולים להיות גם שיטה מעשית למכירת נכסים בבעלות כונס נכסים במהירות. מטרת הפרסום היא לייצר עניין בנכס, למשוך הצעות תחרותיות, ובסופו של דבר להבטיח מכירה שתסייע בהסדרת החוב ובמילוי התחייבויותיו החוקיות של כונס הנכסים.

הצגת הנכס לגורמים המעוניינים

הצגת הנכס לפני מתעניינים היא שלב מכריע בתהליך מכירת נכס בכינוס נכסים. אחד מתפקידיו של כונס הנכסים היא למשוך קונים פוטנציאליים ולייצר עניין בנכס. כדי להשיג זאת, הוא עשוי, כאמור, לשתף פעולה עם סוכני נדל"ן, אנשי שיווק ופלטפורמות רישום נכסים כדי לחשוף את הנכס לכמה שיותר קונים. תיאור הנכס הנעשה בצורה הנכונה, תוך הדגשת המאפיינים העיקריים שלו והיתרונות הפוטנציאליים שלו יכול לסייע מאוד בשלב זה. צילומים באיכות גבוהה, ובמקרים מסוימים, סיורים וירטואליים או סרטונים עוזרים להציג את מצב הנכס והם משמשים אמצעי לתצוגה מלאה ומקיפה לקונים פוטנציאליים.

נוסף לכך, אפשר לארגן בתים פתוחים כדי לאפשר למעוניינים לחקור פיזית את הנכס. במהלך ימים אלה, הכונס או סוכן הנדל"ן יכולים לענות על שאלות, להתייחס לחששות ולהדגיש את יתרונותיו הייחודיים של הנכס. שקיפות היא חיונית באינטראקציות אלו, שכן הכונס מתבקש לספק מידע רב על מצב הנכס וכל נושא משפטי הרלוונטי להליך זה. על ידי הצגת הנכס במקצועיות ובכנות, כונס הנכסים שואף למשוך קונים רציניים שמוכנים להציע הצעות תחרותיות, מה שיכול להוביל להליך מהיר ויעיל יותר.

התמחרות

התמחור הוא היבט קריטי במכירת נכס בכינוס נכסים, שכן הוא משפיע ישירות על הצלחת המכירה ועל היכולת לכסות את חובותיו של החייב. כונס הנכסים, לרוב בשיתוף עם שמאי מוסמך, קובע את שווי השוק הריאלי של הנכס. הערכת שווי זו מביאה בחשבון גורמים שונים כגון מיקום הנכס, מצבו, גודלו, מאפייניו השונים ועניין השעבוד המשפטי. המטרה היא לקבוע מחיר מבוקש תחרותי אך ריאלי שימשוך קונים פוטנציאליים תוך הקפדה על עמידה בהתחייבויותיו של החייב.

ברגע שהנכס מתומחר, הוא בדרך כלל רשום למכירה, ולקונים פוטנציאליים יש הזדמנות להציע הצעות. כונס הנכסים מעריך הצעות אלו לאור שווי הנכס והחוב העומד לפניו. אסטרטגיית התמחור עשויה לכלול משא ומתן מסוים עם קונים פוטנציאליים כדי להגיע להסכם שיועיל לשני הצדדים. בסופו של דבר, השגת מחיר הוגן ותחרותי חיונית כדי למקסם את תמורת המכירה ולהבטיח לנושי החייב פיצוי הולם. מדובר בהליך המצריך את האיזון העדין שבין מומחיותו של כונס הנכסים בהערכת שווי הנכס ומיומנויות של ניהול משא ומתן.

אישור המכירה

אישור המכירה הוא שלב מכריע בתהליך מכירת נכס בכינוס נכסים. לאחר קבלת הצעה מקונה והשלמת המשא ומתן, מגיש כונס הנכסים את ההצעה לאישור בית המשפט. תפקידו של בית המשפט לוודא שהמכירה עומדת בכל דרישות החוק ושהיא לטובת החייב והנושים. אישור בית המשפט חיוני למתן בסיס משפטי להעברת הבעלות מהחייב לקונה.

לאחר שבית המשפט מאשר את המכירה, הקונה יכול להמשיך ברכישה, וזה הזמן גם שבו מכינים את המסמכים המשפטיים הדרושים להעברת הבעלות על הנכס. אישור זה לא רק מסיים את המכירה אלא גם מספק הגנה משפטית הן לקונה והן לכונס הנכסים, ומבטיח שהעסקה תקפה ומחייבת. זהו צעד קריטי שעוזר לשמור על שקיפות ואחריות לאורך התהליך ונותן לכל הצדדים המעורבים אמון בלגיטימיות של המכירה.

כונס נכסים אונליין – כך תמצאו נכסים המוצעים למכירה על ידי כונס נכסים

כדי למצוא נכסים המוצעים למכירה על ידי כונס נכסים אונליין, מתעניינים יכולים להתחיל בגלישה באתרי נדל"ן ייעודיים המפרסמים נכסים תחת כינוס נכסים. אתרים אלה מספקים לעיתים קרובות מידע מפורט על הנכסים, כולל מיקומם, מצבם והתמחור שלהם. נוסף לכך, קונים שמתעניינים באפשרות כזו יכולים להתייעץ עם סוכני נדל"ן המשתפים פעולה עם כונסי נכסים ויש להם גישה לרישומים הרלוונטיים לכך. אם אתם מתעניינים באפשרות כזו, דאגו להישאר מעודכנים ולבדוק בקביעות את הפלטפורמות המקוונות הללו, שכן נכסים תחת כינוס נכסים עשויים להיות זמינים בזמנים ובמיקומים שונים, והם הזדמנות מצוינת לרכישה או השקעה נבונה.

מהם היתרונות של קניית דירה מכונס נכסים?

רכישת דירה מכונס נכסים מציעה יתרונות לרוכשים פוטנציאליים. ראשית, נכסים אלה מתומחרים בדרך כלל באופן תחרותי, לעיתים קרובות מתחת לשווי השוק, מה שהופך אותם לאופציה אטרקטיבית לאלה המעוניינים להשיג עסקת נדל"ן בתעריף סביר יותר. שנית, תהליך המכירה בדרך כלל מאורגן היטב ושקוף, מפוקח על ידי כונס נכסים מטעם בית המשפט אשר מבטיח כי כל ההליכים המשפטיים הדרושים מתקיימים, ומספק תחושת ביטחון לקונים. נוסף לכך, נכסים אלה יכולים לספק הזדמנויות למשקיעים לרכוש נכסים שאפשר לשפץ או למכור מחדש ברווח, מה שיכול להפוך את כל העסקה למשתלמת מאוד.

לסיכום

בתחום הנדל"ן, רכישת דירה מכונס נכסים יכולה להיות מהלך אסטרטגי לקונים פוטנציאליים המחפשים נכס בעל ערך והזדמנויות להשקעה חכמה. עם זאת, בעוד שקנייה מכונס נכסים עשויה להציע אפשרויות רבות ואטרקטיביות מאוד, חשוב לפעול בזהירות ובשיקול דעת, לערוך מחקר מעמיק ובדיקת נאותות לפני סיום עסקה כלשהי הכרוכה בקניית דירה מכונס נכסים. עם הידע וההכנה הנכונים, רכישת דירה באופן הזה יכולה להיות מאמץ מתגמל שיש לו יתרונות רבים.

*האמור לא מהווה יעוץ או תחליף ליעוץ ויש לבחון כל מקרה לגופו

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות