banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

רישיון תיווך: המדריך השלם להוצאת רישיון תיווך נדלן

תחום תיווך הנדל"ן הוא תחום מתפתח ופופולרי בישראל בפרט, ובעולם בכלל. שוק הנדל"ן בארץ גם הוא גודל ומתפתח, דירות ופרויקטים חדשים צצים בלא הפסק, ולכן תמיד יהיה צורך בסוכני נדל"ן מוכשרים, אשר ידעו לזהות הזדמנויות ולתווך את העסקאות הטובות והמשתלמות ביותר לצד המוכר ולצד הקונה של הנכס. כל אחד ואחת שירצו לעבוד בתחום הנוצץ והנחשק הזה יוכלו לעשות זאת וליהנות מהכנסה גבוהה, קשרים רבים עם אנשים שונים ולמידה מתמדת. איך מתחילים לעבוד באחד התחומים הנחשקים ביותר בשוק, מאיפה מתחילים ואיך בכלל מגיעים אליו? התשובה היא פשוטה למדי וכל מה שתצטרכו לעשות הוא להוציא רישיון לתיווך נדל"ן, כדי לעסוק בתחום בארץ בצורה חוקית. במאמר זה נסביר בדיוק מה הרישיון לתיווך נדל"ן יאפשר לכם, וכיצד תוכלו להוציא אותו

מה זה רישיון תיווך?

בתיווך נדל"ן מגשרים בין שני צדדים של עסקת קנייה ומכירה של נכס נדל"ן כלשהו, למשל רכישת דירה. תפקידו של המתווך הוא להפגיש בין שני הצדדים, המוכר והקונה, ולדאוג שהם יסכימו אחד עם השני על אופי ביצוע העסקה, כאשר את שכרו יקבל המתווך מעמלת העסקה המבוצעת בפועל. כמו כן על המתווך להיות בעל ידע בפרטי חוקי מקרקעין ובפרטי חוק החוזים בשביל לבצע את עסקאות הנדל"ן לפי חוק. רישיון התיווך הוא המסמך המאשר כי למתווך אכן קיים ידע הנדרש בתחום זה וכי הוא עבר בהצלחה את בחינת המתווכים. נוסף לכך, הרישיון מצביע על כך שהמתווך עומד בששת תנאי הסף לקבלת הרישיון מבחינת החוק בארץ. בעל הרישיון בתיווך מקבל אישור לעסוק בתיווך נדל"ן בארץ לאחר שהוא משלם את האגרות הנדרשות ונרשם בפנקס המתווכים על ידי רשם המתווכים. רישיון התיווך מעניק לבעליו את האישור לעסוק בפעולת תיווך עסקאות ולערוך התקשרות בין שתי צדדים או יותר כדי להעביר זכויות במקרקעין באמצעות קנייה או מכירה. רישיון התיווך נותן למתווך את האפשרות לעבוד באופן עצמאי או כחלק ממשרד מתווכים ומאפשר לו לפתוח תיק במשרדי מע"מ ומס הכנסה לצורך עבודה זו. 

מהם התנאים לקבלת רישיון תיווך?

לצורך קבלת רישיון תיווך יש לגשת לבחינה בדיני מתווכים במקרקעין. הבחינה נערכת מידי שנה במועדים שונים ובכל שלושה חודשים. מועדי הבחינה, מועדי ההרשמה לבחינה והדרך לביצוע ההרשמה מפורסמים בעיתונות על ידי רשם המתווכים. כדי לגשת לבחינה יש להירשם אליה בזמן לשלם את אגרת הבחינה באינטרנט. לכל נבחן ניתנות שעתיים כדי לענות על 25 שאלות אמריקאיות (מרובות בחירה) כשכל שאלה שווה ארבע נקודות. כדי לעבור את המבחן יש לקבל ציון של 60 נקודות לפחות. המבחן הוא אינו התנאי היחיד שיש לעמוד בו כדי לקבל את הרישיון הנחשק, ונוסף אליו יש עוד חמישה תנאי סף אשר יש לעמוד בהם לפי סעיף5(א) של חוק המתווכים. מי שלא יעמוד באחד מהתנאים הללו לא יוכל לגשת לבחינה או לקבל את הרישיון לעסוק בתיווך בצורה חוקית בארץ. ואלו הם התנאים המדוברים לקבלת הרישיון: 

 • על המועמד להיות בן 18 ומעלה.
 • המועמד חייב להיות בעל אזרחות במדינת ישראל או תושב חוץ בעל אישור כדין לעבוד בישראל.
 • על המועמד להיות במצב כלכלי טוב ולא בפשיטת רגל.
 • המועמד לא הורשע בעבירת קלון ב-5 השנים שקדמו להוצאת רישיון התיווך.
 • במקרה ועל המועמד הוטל עונש מאסר, לרבות עבודה שאין עימה קלון והוא ריצה את מאסרו לפחות 3 שנים לפני הגשת הבקשה לקבלת רישיון תיווך. 
 • המועמד עבר את בחינת רישיון התיווך במקרקעין בהצלחה בציון מעל 60. 

מהם המסמכים הנדרשים להגשה כדי לקבל רישיון תיווך?

המסמכים הנדרשים לצורך הוצאת רישיון התיווך הם בעיקר טפסים לצורך הרישום לבחינת התיווך, ולתשלום על אגרת ביצוע הבחינה כדלקמן:

 • טופס הרשמה 
 • טופס תשלום אגרה 
 • שובר לתשלום בבנק הדואר, אשר חתום על ידי בנק הדואר למי שמעוניין לשלם את האגרה בדואר.
 • צילום תעודת זהות לצורך תשלום בבנק הדואר. 

לאחר קבלת תוצאות הבחינה, ואם המועמד עבר את הבחינה בהצלחה, רשם המתווכים יודיע על כך למועמד תוך 30 יום. במקרה זה יש להגיש:

 • טופס בקשה להוצאת רישיון אשר ממולא באמצעות הדואר בלבד לרשם המתווכים.
 • שובר תשלום אגרה חד פעמית עבור הרישיון והרישום בפנקס, אם התקבל.
 • תמונת פספורט עדכנית.

איפה אפשר ללמוד כדי לקבל רישיון תיווך?

יש דרכים שונות ללמידת החומר הנדרש כדי לעבור את הבחינה לקבלת רישיון התיווך. כל אחד ואחת יוכלו למצוא להם את הדרך המתאימה אשר תועיל להם בצורה הטובה ביותר ללמידה וליישום החומר בצורה פרקטית בעבודתו כמתווך. 

למידה עצמאית

לאלו מאיתנו שהם אוטודידקטים, האפשרות הזאת יכולה להיות הטובה והנוחה ביותר. כל שתצטרכו לעשות כדי ללמוד את החומר לבחינת תיווך המקרקעין היא ללמוד מתוך שני ספרים על מקרקעין. הספר הראשון הוא ספר דיני מתווכים במקרקעין חלק א', המפרט את החוקים ואת התקנות שאותם צריך להכיר המתווך, והספר השני הוא ספר דיני מתווכים במקרקעין חלק ב', המפרט את העקרונות, את מושגי היסוד ואת פסקי הדין הרלוונטיים. לבחינה עצמה תוכלו להביא את הספר הראשון של החוקים והתקנות. כמו כן תוכלו להיעזר באינטרנט, לתרגל וללמוד מבחינות עבר. 

למידה פרונטלית

למידה פרונטלית בקורסים שונים והכשרות אשר מיועדות ללמידה לבחינת תיווך המקרקעין, תועיל מאוד למי שזקוק ללמידה בקבוצה או למורה אשר יכול להסביר את החומר. אלו לימודים שנערכים במפגשים פרונטליים. מספרם משתנה מקורס לקורס ולרוב גם מקבלים את חומר הלימוד בעת ההרשמה.

למידה דרך סוכנויות תיווך

סוכנויות תיווך יכולות גם הן להועיל ולהכשיר אתכם למבחני התיווך, מפני שזהו אחד מתנאי העבודה אצלן ובתנאי שתישארו לעבוד אצלן לאחר קבלת רישיון התיווך. בצורה זו תוכלו ללמוד את החומר בצורה פרקטית ולקבל טעימה מהעבודה שאתם הולכים לעשות.

למידה באונליין

ישנם קורסים והכשרות רבים אשר מתבצעים אונליין, ויכולים להתאים לאלו מאיתנו אשר זקוקים להכוונה, אך לא יכולים להגיע פיזית לכל הקורסים. הלמידה באונליין גם היא דורשת זמן והשקעה בחומר הנלמד, אך יכולה לאפשר הרבה יותר גמישות ונוחות.

תוך כמה זמן מקבלים רישיון תיווך מרגע ביצוע המבחן?

מרגע ביצוע המבחן, על רשם המתווכים להודיע לנבחן על תוצאות הבחינה תוך 30 יום. אם קיבלתם ציון עובר ואתם עומדים בכל התנאים הנדרשים לקבלת רישיון תיווך, תוכלו להסדיר את תשלום אגרת הרישיון. ברגע שהתשלום ייקלט במערכת, יחד עם טופס הבקשה להוצאת הרישיון, תוכלו לקבל את האישור על הרישיון באימייל ובמסרון. לאחר מכן תקבלו את תעודת רישיון התיווך שלכם בתוך כ-30 ימים. 

רישיון תיווך: האם צריך לחדשו?

כן, יש צורך בחידוש הרישיון כדי לשמור על תוקפו. כדי לחדש את רישיון התיווך יש לשלם אגרת חידוש עד ה-31 במרץ במשך כל שנה. הודעה בדבר תזכורת לחדש את רישיון התיווך נשלחת על ידי רשם המתווכים בכל פעם בתחילת שנה. אפשר לשלם את האגרה באתר האינטרנט של שירות התשלומים או דרך הדואר, כאשר מי שלא דואג לשלם את אגרת החידוש בזמן לא יכול לעסוק בתיווך מקרקעין ועליו לשלם על כך קנס הכולל ריבית והפרשי הצמדה. המתווך אשר איחר במועד תשלום אגרת החידוש יוכל להמשיך לעסוק בתיווך רק מיום התשלום בפועל, גם לאחר תשלום אגרת החידוש בתוספת קנס על האיחור.  

לסיכום

הוצאת רישיון תיווך מקרקעין, לצורך ביצוע עסקאות מכירה וקנייה של זכויות בנדל"ן, הוא דבר אפשרי ובר ביצוע לכל מי שחפץ לעסוק בתחום, ובתנאי שיעבור את בחינת התיווך ויעמוד בחמשת תנאי סף הנוספים לקבלת רישיון התיווך. עבודתם של אנשי הנדל"ן היא מרובה ושוק הנדל"ן ממשיך לתפוח, תוכלו לקרוא הכול על העולם הזה באתר שלנו, ותיווכחו לגלות כי העבודה בו לא תיגמר אף פעם. אז אם יש לכם זיקה לתחום, גשו לרכוש את הידע הנחוץ ואת הרישיון שיאפשר לכם לעבוד בו באופן עצמאי, או כחלק ממשרד נדל"ן מצליח. 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות