banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

מה זה מחיר למשתכן? כל המידע העדכני על הגרלת מחיר למשתכן 2023

מחיר למשתכן, או "דירה בהגרלה", הוא יוזמה פורצת דרך שהשפיעה, ועדיין משפיעה, מאוד על שוק הדירות בישראל. תוכנית ממשלתית זו יצאה אל הפועל כדי להתמודד עם משבר הדיור המתמשך במדינה, והיא מציעה גלגל הצלה ליחידים ולמשפחות הנאבקים למצוא דיור מתאים ובמחיר סביר. באמצעות מנגנונים ותמריצים חדשניים, מחיר למשתכן שואפת להפוך את הבעלות על הדירה למציאות לרבים שאחרת עלולים למצוא אותה מחוץ להישג ידם כלכלית. מי זכאי לכך? איך נרשמים? מה קורה כשזוכים? ומה אפשר לעשות אם מתחרטים לאחר מכן? הינה מדריך שיעשה לכם סדר בעניין ויאפשר לכם להגיע לכך מוכנים כדי להשיג בדיוק את מה שאתם רוצים.

מה זה מחיר למשתכן?

פרויקט מחיר למשתכן מייצג יוזמת דיור מטעמה של ממשלת ישראל, שמטרתה לספק פתרונות דיור ליחידים ולמשפחות, שאין בבעלותם דירה, המתקשים למצוא דירה במחיר סביר. בראשותו של שר האוצר לשעבר, משה כחלון, תוכנית זו מקדמת מתן מענה לצרכי הדיור של זוגות צעירים, משפחות ויחידים שלא הצליחו להשיג מגורים נאותים ומעוניינים בכך. היא פועלת ביצירת תנאים נוחים לרוכשי דירה ראשונה, מתן הנחות לרכישת דירה וסבסוד רכישת קרקע על ידי יזמים.

היוזמה נותנת מענה למגוון רחב של זכאים, לרבות זוגות נשואים או מוכרים בציבור, יחידים מעל גיל 35 (כגון רווקים, אלמנות, גרושים), הורים יחידנים עם ילד מתחת לגיל 21, ויחידים עם מוגבלות בגילאי 21 ומעלה. כדי ליישם זאת, משווקת המדינה את הקרקע ליזמים מטעמה, ולאחר מכן עורכת הגרלה בין המועמדים הזכאים. אותם זכאים, העומדים בכל התנאים הנדרשים, משתתפים בהגרלה זו כאשר אלה הזוכים יכולים לבחור את דירתם בפרויקט עצמו (בהתאם למקום המגורים הרלוונטי) לפי סדר הצלחתם בהגרלה. גם היזמים מטעם המדינה מתחרים על הקרקע ומשתתפים במכרז, ובו מנצחים אלה המציעים את המחיר הנמוך ביותר לכל מ"ר של דירה.

זכאות מחיר למשתכן – מי זכאי?

הדרישה לעמוד בקריטריונים לזכאות לתוכנית נועדה להבטיח כי הסיוע בדיור מופנה למי שבאמת זקוק לו. כדי לזכות, יחידים ומשפחות חייבים לעמוד בתנאים ספציפיים, כגון לא להיות בעלי דירה או חלק מדירה (למעלה משליש), לא לשכור דירה שחל עליה חוק הגנת הדייר, לא להיות זכאים ליחידת דיור במשק חקלאי, נחלה או ביישוב קהילה, לא להיות זכאים לדירה שנמצאת בשלבי בנייה או לא להיות בעלי זכאות לקרקע שמיועדת למגורים (זכאות שהיא למעלה משליש על אותה קרקע). 

מועמדים מתאימים יכולים להירשם להגרלות דרך אתר ייעודי המספק מידע מקיף על התוכנית. הדבר כולל פרטים על דירות הזמינות לרכישה במסגרת התוכנית, כמו מספרי חדרים, מיקומי קומות, אזורים ומחירים. מידע על תאריכי הרישום להגרלה, תנאי הזכאות והדרכה כיצד להשתתף זמינים גם הם באתר הזה. השקיפות והנגישות של המידע נועדו לעודד אנשים בעלי זכאות לכך לנצל את ההזדמנות הזאת, ולהבטיח שיצליחו להתמודד עם הבירוקרטיה ועם כל השלבים הרלוונטיים לתוכנית – מההרשמה ועד הזכייה.

מתי נפתחות הגרלות מחיר למשתכן?

אם אתם מעוניינים להשתתף בהגרלת מחיר למשתכן ולהגשים חלום, חשוב שתעקבו אחר הפרסומים ותבדקו מתי ההגרלה של מחיר למשתכן מתחילה וכמה שיותר זמן מראש. במהלך השנים, הגרלות אלו לא התקיימו בתאריכים קבועים ולכן מעקב כזה הכרחי למי שרוצה לזכות במחיר נוח ומשתלם של דירה. 

ההגרלה השנתית: מתי נפתחות הגרלות מחיר למשתכן 2023?

הגרלות מחיר למשתכן מתקיימות כאשר משרד הבינוי והשיכון קובע כי הצטברה כמות מספקת של דירות לתוכנית זו. נכון להיום, ההרשמה להגרלה הבאה צפויה להסתיים ב – 19/10/2023. כדי לדעת מתי נפתחות הגרלות מחיר למשתכן, להשתתף בהגרלות אלו ולהבטיח את הסיכוי לרכוש דירה בתעריף מוזל, מומלץ מאוד להתעדכן באופן שוטף ולחפש את המידע הרלוונטי על אודות הגרלות אלו באתר.

עד מתי אפשר להירשם להגרלה?

אם אתם זכאים לתוכנית מחיר למשתכן וברשותכם תעודת זכאות בתוקף, יש לכם הגמישות להירשם להגרלות מחיר למשתכן בכל שלב במהלך ההגרלה. עם זאת, לאותם אנשים שעדיין אינם זכאים ונמצאים בתהליך של קבלת סטטוס הזכאות שלהם, חשוב להיות מודעים לכך שתהליך אימות הזכאות ואישור הזכאות נמשך בדרך כלל כ-10 ימי עבודה. כדי להבטיח תהליך רישום חלק להגרלות הרלוונטיות, מומלץ להגיש את הבקשה לזכאות זמן רב לפני מועד ההרשמה.

האם אפשר להשתתף במספר הגרלות במקביל?

אנשים המשתתפים בתוכנית מחיר למשתכן רשאים להירשם למספר הגרלות בו זמנית. במהלך סדרת ההגרלות הראשונות קיימת הגבלה המאפשרת רישום לעד שלושה יישובים שונים. עם זאת, בתוך אותם יישובים נבחרים, אין הגבלה למספר ההגרלות שאפשר להירשם אליהן. גמישות זו מעניקה למשתתפים מגוון אפשרויות, וממקסמת את סיכוייהם להבטיח לעצמם דירה במחיר סביר. בהגרלות המשך עוקבות, אין הגבלות על מספר ההגרלות שבהן אפשר להשתתף.

חשוב לציין שבעוד שאתם יכולים להירשם לכמה הגרלות בו זמנית, זכייה באחת מהגרלות אלו מבטלת אוטומטית את הרישום שלכם לכל הגרלות האחרות. עובדה זו נועדה להבטיח הוגנות ושקיפות בתהליך ההקצאה ולעודד את המשתתפים להתמקד בהעדפות הדיור שבראש סדר העדיפויות שלהם. 

המסמכים שאתם תצטרכו להגיש עבור בקשת זכאות

אם אתם רוצים לקבל זכאות להשתתפות בהגרלת מחיר למשתכן, עליכם להגיש לבקשה מספר מסמכים:

 • תעודת זהות (מקורית + צילום): חשוב למסור את תעודת הזהות המעודכנת שלכם, הכוללת את הפרטים העדכניים הרשומים במרשם האוכלוסין.
 • אישור מהרבנות על נישואין: זוגות המתכוננים להתחתן, חייבים להציג אישור מהרבנות על כוונתם להתחתן בתוך 3 חודשים.
 • מסמכי גירושין (אם רלוונטי): אנשים שהתגרשו לפני פחות מ-10 שנים, צריכים לספק את תעודת הגירושין שלהם והסכם הגירושין שלהם בעלי תוקף משפטי.
 • הורים יחידנים עצמאיים: הורים חד הוריים עצמאיים צריכים להגיש תעודת גירושין והסכם גירושין תקפים, וכן תצהיר המאשר שהם מתגוררים לבד, ללא ידוע בציבור. 
 • זוגות ידועים בציבור: אם בני זוג מוכרים בציבור, עליהם למלא טופס הצהרת זוגיות המציין את מעמדם הציבורי. יש לחתום על טופס זה בנוכחות עורך דין. במקרים שבהם בני הזוג כבר מחזיקים ב"תעודת זוגיות", אותה מקבלים מארגון "משפחה חדשה", אין צורך לחתום שוב על הטופס לפני עורך דין. במקום זאת, עליהם להציג לפני עורך דין את האישור והעתק של התצהיר חתום על ידי ארגון "משפחה חדשה".
 • תיעוד רשמי לנכות: נכים בגפיים התחתונות המרותקים לכיסא גלגלים ומגיל 21 ומעלה, נדרשים להציג תעודת משרד הבריאות לפיה הם מרותקים לצמיתות לכיסאות גלגלים ובעלי נכות של לפחות 75 אחוז. נוסף לכך, עליהם להגיש גם דוח תפקודי סיעודי עדכני מקופת החולים שלהם.
 • סטטוס תושבות מקומי (אם רלוונטי): אנשים זכאים המעוניינים לרכוש דירה בעיר מגוריהם עשויים להיות מוגדרים כ"תושבים מקומיים" ובעלי עדיפות ברכישת נכסים באזורם המקומי. "תושב מקומי" מתייחס בדרך כלל למי שהתגורר מספר שנים בתחום השיפוט של הרשות שבה נמצא הפרויקט, בהתבסס על מידע מעודכן של רשות האוכלוסין וההגירה. תושבים מקומיים עשויים להתחרות גם על נכסים באזורים שאינם עיר מגוריהם.
 • כדאי לדעת: משרד הבינוי והשיכון מספק שירות נוח ויעיל לאיסוף מסמכים נדרשים אלה מביתכם ללא תשלום. כדי לנצל שירות זה, עליכם ליצור קשר עם החברה הרלוונטית, דרכה אתם מתחילים את ההליך להוצאת אישור הזכאות. שירות זה מייעל את תהליך הבקשה ומבטיח לכם שכל המסמכים שהגשתם אכן הגיעו ליעדם, וגם בזמן הנדרש. 

איך נרשמים? תהליך ההרשמה המלא

מזל טוב. קיבלתם את אישור הזכאות להשתתף בהגרלה. עכשיו, אתם יכולים להירשם להגרלה עצמה. הינה השלבים:

 1. לתעודת הזכאות שלכם מצורפים שני נתונים חשובים: שם משתמש וסיסמה. עם נתונים אלה אתם יכולים להיכנס לאתר ההגרלות. רגע לפני, מומלץ לכם להיכנס לאתר משרד הבינוי והשיכון כדי לוודא ששמכם וכל פרטיכם המלאים אכן נקלטו במערכת. עם הכניסה הראשונה לאתר ההגרלות יהיה עליכם לבחור סיסמה חדשה. הגדירו אותה באתר. שימו לב: אם מסיבה מסוימת לא הצלחתם להיכנס, פנו לחברת ההרשמה שדרכה נרשמתם כדי לפתור את הבעיה ולקבל מענה מתאים.
 2. בשלב הבא, עליכם לבחון את הפרויקטים הפתוחים: היכנסו ל"רשימת הפרויקטים הפתוחים" ובדקו אילו פרויקטים רלוונטיים לכם ומעניינים אתכם. מצאתם כמה כאלה? לחצו על הכפתור הירוק – "להרשמה" שנמצא ליד כל פרויקט. לאחר שעשיתם זאת, תקבלו דוא"ל המאשר את ההרשמה שזה עתה ביצעתם. שימו לב, תוכלו להירשם אך ורק לפרויקטים הפתוחים בהתאם לזכאות שלכם ובהתאם לסדרה שלה אתם שייכים. 
 3. חשוב לדעת: ההגרלות פתוחות להרשמה למשך תקופה של שבועיים בערך. עם זאת, משרד הבינוי והשיכון רשאי, במקרים מסוימים, להאריך את אותה תקופה או לסגור הרשמה מסוימת ולפתוח אותה בתאריך אחר. נוסף לכך, כפי שציינו מעלה, אפשר להירשם במקביל לכמה הגרלות, אלא אם כן נפסלה הרשמתכם

זכינו! מה עושים הלאה?

לאחר שנרשמתם יש להמתין בסבלנות לסגירת ההרשמה. לאחר שנסגרה ההרשמה ולאחר שחלפו 15 ימים ממועד זה, עורך משרד הבינוי והשיכון הגרלה על הדירות. ההגרלה הזאת נעשית תחת פיקוח ובאופן ממוחשב. את תוצאות ההגרלה מקבלים כמה ימים לאחר מכן בדוא"ל. זכיתם? מזל טוב. את זאת תדעו לאחר שקיבלתם הודעה מהקבלן המזמינה אתכם לבחור את הדירה. רכישת דירה באופן זה תצריך מכם להגיע פיזית למשרדיו של אותו קבלן ולחתום על חוזה הרכישה. במקביל יימסר לכם כל המידע שאתם צריכים לדעת על אודות הפרויקט ועל תנאי הרכישה.

שימו לב, עליכם להגיע עם בן או בת הזוג שלכם. אם אינם יכולים להגיע, דאגו לקבל מהם ייפוי כוח חתום וצילום תעודת הזהות שלהם. אם אף אחד מכם לא יכול להגיע, יוכל לעשות זאת בשבילכם אדם אחר מטעמכם, באמצעות ייפוי כוח נוטריוני שחתום על ידי עורך דין. אם אתם רוצים לדעת איך לקנות דירה באופן הזה וקצת יותר בהרחבה, אתר משרד הבינוי והשיכון ייתן לכם פרטים נוספים על כך.

התחרטנו! מה עושים במקרה של ביטול זכייה, השתתפות ורשימת המתנה?

ההחלטה להשתתף בהגרלת מחיר למשתכן היא אינה החלטה של מה בכך, ולעיתים נסיבות עשויות להביא אתכם לשקול מחדש את זכייתכם או לבטל את השתתפותכם. אם זה אכן המצב, הינה מה שאתם צריכים לעשות:

 • ויתור על זכייה: זוכים בהגרלת מחיר למשתכן רשאים לרכוש דירה אחת בלבד במסגרת התוכנית. בתור זוכים, אתם יכולים לוותר על הזכייה שלכם עד פעמיים ולהמשיך להשתתף בהגרלות. אם תוותרו על הזכייה בפעם השלישית, תעברו לסדרה הבאה בתור (א' ל-ב', ב' עד ג'), מה שאומר שתיחשפו לפחות הגרלות מאוחרות יותר. ביטול זכייה יבוצע בפועל עד 10 ימים ממועד בקשת הודעת הביטול. בתקופה זו לא תורשו להירשם להגרלות אחרות. אם חזרתכם בכם או לא עמדתם מסיבה כלשהי בלוחות הזמנים ובתנאי הרכישה, רשאי משרד הבינוי והשיכון לבטל את זכייתכם. 
 • רשימת המתנה: בכל פרויקט מוקצה מספר דירות ספציפי לתוכנית. כאשר זוכים מוותרים על זכיותיהם או אינם עומדים בתנאי הרכישה, נכנסת לפועל רשימת המתנה. לזכאי ראשון ברשימת ההמתנה יש זכות לרכוש דירה במקרה של ביטול זוכה. אם לא נמכרו דירות לאחר מיצוי רשימת ההמתנה, רשאי המשרד להחליט על ביצוע רישום מחודש או להגדיר זוכים נוספים. נרשמים מעוניינים ייכללו ברשימה קצרה, וההרשמה תהיה פתוחה לתקופה מסוימת, בדרך כלל בסביבות 5 ימים.

אם יישארו דירות שלא נמכרו, המשרד רשאי לאפשר ליזמים למכור אותן בתנאים ספציפיים. לדוגמה, אם נותרו ללא דרישה יותר מ-25 דירות או יותר מ-10% מסך הדירות, ייתכן שתתקיים הגרלה חוזרת לזכאים. אם יהיו פחות דירות פנויות, ייתכן שהיזמים יורשו למכור אותן ישירות לזכאים במחיר שלא יעלה על המחיר הזוכה.

לסיכום

תוכנית מחיר למשתכן היא הזדמנות למחוסרי דיור רבים להגשים חלום ולהיות בעלי דירה. בין אם מדובר במשפחות צעירות, ביחידים או בהורים יחידנים, תוכנית זו מאפשרת להם לרכוש דירה במחיר מסובסד ובתנאים מצוינים. בתקופה שבה מחירי הדירות גבוהים כל כך והחלום הזה נראה לא ישים בכלל, תוכנית זו נותנת תקווה והזדמנות מצוינת לשפר את תנאי המגורים ולעבור לדירה חדשה ויפה. עם זאת, חשוב לזכור שמדובר בתהליך המצריך התייחסות לפרמטרים שונים, המתחילים בעמידה בתנאים לזכאות. אבל גם לאחר מכן, לאחר שמקבלים את אותה זכאות, חשוב שלא להקל ראש ולבצע את ההרשמה כהלכה, בהתאם לשלבים הקיימים, כולל איסוף כל המסמכים הנדרשים. בהצלחה לכל המתמודדים!

*האמור לא מהווה יעוץ או תחליף ליעוץ ויש לבחון כל מקרה לגופו

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות