banner
רוני לוי // באדיבות עיריית נהריה
רוני לוי // באדיבות עיריית נהריה

הביטחון של נהריה: תוספת של 22,000 יח"ד עם ממ"ד בתכנית כוללת להתחדשות עירונית

מנהל מחלקת תכנון עיר, רוני לוי: "נהריה היא עיר ייחודית במחוז הצפון, בכך שבחלקה המערבי יש ביקושים לתמ"א 38"

זיו גולדפישר 28.12.2023

תוספת של 22,000 יח"ד בבינוי של עד 24 קומות: תכנית כוללת להתחדשות עירונית בנהריה צפויה לעלות לדיון ראשון בשבוע הקרוב בוועדה המחוזית צפון, בעיצומה של המלחמה. יש לציין כי בדיון שהתקיים לפני כחודש בוועדת הכספים של הכנסת, קרא ראש העיר, רונן מרלי לכלול את נהריה במתווה כעיר בקו העימות: "אני קו עימות, 0-9, אמרו לי שאני לא בתוך המתווה של הישובים שבקו העימות. אומרים לי באוצר שעסקים יכולים לפעול במבנה או במקום שאפשר להגיע ממנו למרחב מוגן תקני בעת התגוננות, זאת אומרת להגיע תוך 15 שניות לממ"ד (מרחב מוגן דירתי). איך אפעל במבנה בלי ממ"ד?! איך יגיעו?!". בהמשך, לאחר שיח בין נציג האוצר לראש עיריית נהריה, נמצא האפיק להכללת העיר בישובים הזכאים. כעת כאמור, מגיעה גם בשורה למיגון בניינים ישנים בעיר באמצעות תוכנית כוללת להתחדשות עירונית, שתחליף את תמ"א 38 וחלופת שקד. 

גמישות לקידום התחדשות עירונית בניינית ומתחמית
התכנית שמה לה למטרה חיזוק מבנים בפני רעידת אדמה תוך הגדלת מלאי הדיור באזורים הוותיקים של העיר ועיבוי המרקם העירוני, ושמירה על ערכים עירוניים ושיפור האיכויות של המרחב הציבורי כולל הקישוריות להולכי רגל ולרוכבי אופניים. זאת תוך חיזוק מרכז העיר, איחוי הקשר בין מזרח העיר למערבה וחיזוק הקשר עיר- ים, שמירה על אזורי פיתוח בעלי חשיבות עירונית ומתן הנחיות מתחמיות לפיתוחם, שיפור התשתיות העירוניות ותגבור זכויות למוסדות ציבור ובעיקר בתי ספר ותיכונים.

התכנית, הכוללת התחדשות בניינית והתחדשות מתחמית, מציבה חזון של התחדשות עירונית מבוקרת השומרת על אופי העיר, מדגישה את איכויותיה תוך העצמת המרכז, חיבור ויצירת קשרים בכיוון מזרח – מערב, חיזוק השדרות החוצות והשלמת הגריד העירוני. "נהריה היא עיר ייחודית במחוז הצפון, בכך שבחלקה המערבי יש ביקושים לתמ"א 38, וזה לא קורה באף עיר אחרת במחוז", מסביר מנהל המחלקה לתכנון עיר בעיריית נהריה, רוני לוי.

התכנית הכוללת להתחדשות העיר נהריה מקודמת ביוזמת הרשות הלאומית להתחדשות עירונית ובשיתוף פעולה עם עיריית נהריה ועם לשכת התכנון המחוזית, ומהווה כאמור, תחליף לתמ"א 38 ולחלופת שקד. התכנית יוצרת מסגרת תכנונית להתחדשות העיר שתאפשר צמיחה ופיתוח בכלים מגוונים ומותאמים, שחלקם יהיו ברי מימוש בטווח הזמן המיידי, וחלקם בטווח הזמן הארוך יותר.

מרכיבי השלד העירוני (פיתוח מותאם מקום + מרחב ציבורי תחילה) // תכנון : סטודיו מיא מיכל יוקלה אדריכלים ושר-שמואלי אדריכלות ועיצוב עירוני
מרכיבי השלד העירוני (פיתוח מותאם מקום + מרחב ציבורי תחילה) // תכנון : סטודיו מיא מיכל יוקלה אדריכלים ושר-שמואלי אדריכלות ועיצוב עירוני

ביקושים לתמ"א 38
התכנית מחלקת את שכונות העיר הוותיקות לאזורים המיועדים להתחדשות בניינית בהיתר, ואזורים בעלי חשיבות עירונית המיועדים להתחדשות מתחמית בתב"ע. במסלול ההיתר מאפשרת התכנית חיזוק ועיבוי או הריסה ובנייה בגובה של 7 עד 10 קומות, ובמסלול התב"עות מאפשרת התכנית התחדשות של מספר מגרשים יחד. במתחמים אלו מציעה התכנית בנייה מרקמית עם עליות נקודתיות לגובה של 15 עד 24 קומות וכן תוספת שימושי מסחר, שימושים ציבוריים, תעסוקה ומלונאות – לפי האזורים השונים.

התכנית מאפשרת תוספת הדרגתית של עד 22,000 יח"ד ברחבי העיר, בנוסף לתוספת של כ-6,000 יח"ד המקודמות כבר בתכניות מפורטות בתחום התכנית. בנוסף כוללת התכנית תוספת של כ-74,000 מ"ר למסחר וכ-77,000 מ"ר לתעסוקה ותיירות. התכנית כוללת מנגנון מעקב ובקרה שמלווה את מימושה כדי להבטיח פיתוח של התשתיות הציבוריות בעיר ומתן מענה לתוספת האוכלוסייה הצפויה בעיר בעקבות התכנית.

נהריה // Depositphotos
נהריה // Depositphotos

לוי: "זאת תכנית שהיא גם התחדשות בניינית וגם מתחמית. בגלל זה קראנו לה תכנית כוללת להתחדשות עירונית. התכנית תיתן אלפי יח"ד בטווח הארוך. לפני מספר שנים ממשלת ישאל החליטה להיערך אסטרטגית ל-2040, ובמסגרת זו מחוז צפון זיהה את נהריה כמרחב שידע להתחדש ולהכפיל את עצמו מבחינת היקף המגורים והאכלוס שהעיר תוכל לקבל, ואולי אף יותר מזה. על הבסיס הזה, זיהינו את הפוטנציאל, ולאחר שהבנו שתמ"א 38 לא תוכל לתת מענה לצרכי העיר לאורך זמן. התחלנו לקדם את התכנית. עם זאת, מכיוון שנהריה ידועה בפיתוח שטחי הציבור, רצינו לשמור על כך ולחזק את המרחב הציבורי, בד בבד עם בנייה שתורמת לעיר באמצעות התחדשות עירונית".

לוי מציין כי התכנית מאפשרת התחדשות בניינית באזורים מסוימים, לצד התחדשות מתחמית ומפורטת באתרים אחרים. "התכנית נותנת דגש לערכי הציבור החשובים של העיר, כמו חזית הים ומרחב הגעתון. אנחנו קוראים לזה צירי מסרק, שבו כביש 4 הוא ראש המסרק, ורחובות הרוחב של נהריה הם שיני המסרק. ואנחנו מאפשרים לכל מה שנמצא ממערב לכביש, והשכונות המזרחיות הישנות ממזרח, להתחדש. התכנית מעצימה את הבינוי באמצעות מה שאנחנו מכנים צנתורים, אנחנו מצנתרים את המזרח עם המערב, כך שבמקום שיהיה כביש ארצי שחוצה את העיר, אפשר להפוך את הכביש לרחוב עירוני. הרחוב ייראה כמו רחוב עירוני ולא כביש ארצי".

תכנית כוללת להתחדשות עירונית בנהריה, מבט רחוב // תכנון: סטודיו מיא מיכל יוקלה אדריכלים ושר-שמואלי אדריכלות ועיצוב עירוני
תכנית כוללת להתחדשות עירונית בנהריה, מבט רחוב // תכנון: סטודיו מיא מיכל יוקלה אדריכלים ושר-שמואלי אדריכלות ועיצוב עירוני

עוד אומר לוי, כי למרות שנהריה היא עיר פריפריאלית, יש בה ביקוש להתחדשות עירונית בחלקה המערבי: "בכך נהריה ייחודית במחוז הצפון. במערב העיר יש ביקושים לתמ"א 38. זה לא קורה בטבריה, לא בעכו, לא בראש פינה ולא במגדל העמק. תמ"א 38 עובדת בנהריה בלבד, ובחלקה המערבי. אבל זה קורה במזרח העיר, שם ערכי הקרקע נמוכים משמעותית, וברור שצריך פתרון שהמדינה תכניס את היד לכיס, כדי שתהיה התחדשות עירונית במזרח העיר".

מיכל יוקלה, עורכת התכנית: "התכנית מעצימה את המאפיינים המקומיים והפוטנציאל הגדול של נהריה תוך שמירה על הDNA הייחודי של העיר. התכנית מגדירה אזורים אסטרטגיים ובעלי חשיבות בעיר ומתאימה להם מסלולי התחדשות מותאמים ומגוונים, במסלולי ההתחדשות, בשימושים ובעצימוית. התכנית מציבה את המרחב הציבורי העירוני ואת מרחב הרחוב בקידמת התכנון, לצד התחדשות מבני המגורים. התכנית מתמודדת עם אתגרי ההתחדשות העירונית בפריפריה הגאוגרפית, תוך שילוב והכנסת מאפיינים עירוניים (עירוב שימושים, תמהיל דיור מגוון ותכנון מוטה מתע"ן). התכנית מאפשרת לנהריה להתחדש, להתפתח ולגדול מבלי לאבד את צביונה ואיכויותיה, ובאופן שמיטיב עם העיר ועם התושבים".

התכנית היא יוזמה של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית והרשות הממשלתית. עורכת: מיכל יוקלה, סטודיו מיא.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות