banner
פרויקט שינקין גבעתיים // הדמייה: בן קוטלר
פרויקט שינקין גבעתיים // הדמייה: בן קוטלר

מדוע תוכנית פינוי בינוי בגבעתיים הקפיצה את העירייה?

עיריית גבעתיים זועמת על פרסום של חברת אאורה, שנבחרה ליזמית פרויקט פינוי בינוי, בשל גבהי הבניינים שהוצגו לדיירים, וטוענת כי התוכנית לא עומדת בתנאי תוכנית המתאר שמקדמת העירייה אולם בחברת אאורה מסבירים: "כל המידע ידוע והוצג לדיירים אך תוכנית המתאר טרם אושרה, ונציע לעירייה את התוכנית המיטבית לטובת הדיירים"

בעיריית גבעתיים רותחים על פרסום תוכנית פינוי בינוי שהוצגה לדיירים, הכוללת 320 יח"ד ברחוב שינקין בעיר, וטוענים כי היא לא תאושר במתכונתה הנוכחית, כפי שהוצג על ידי החברה היזמית בשל מגבלת גובה שמטילה תוכנית המתאר המקומית. מנגד, בחברה היזמית שזכתה במכרז הדיירים טוענים כי המצב הקיים בתוכנית המתאר הוצג לדיירים אולם היא תפעל מול העירייה לקדם תוכנית משופרת מבחינתה לטובת הדיירים וכי עד לאישור תוכנית המתאר בוועדה המחוזית, כלל לא קיימת אפשרות להגשת התוכנית המוצעת לדיון. 

מדובר בפרויקט פינוי בינוי ברחוב 50-64 שינקין, שעל פי פרסומי החברה במסגרתו צפויות להיהרס 127 יח"ד קיימות ו-6 חנויות בחמישה בניינים ישנים שבמתחם, ובמקומם יוקמו 3 מגדלי מגורים של 20 קומות עם כ-320 יח"ד חדשות ושטחי מסחר. 

אלא שבעירייה הופתעו מהפרסום, ומצהירים כי תוכנית כאמור הכוללת בנייני בני 20 קומות לא תתאפשר, זאת לאור תוכנית המתאר שאושרה בוועדה המקומית והומלצה להפקדה בוועדה המחוזית. "העירייה אינה מכירה תכנית כזו באזור המדובר", אומרים בעירייה, "יובהר כי לפי תכנית המתאר של גבעתיים אין אפשרות באזור זה לבנות לגובה כפי שתואר". 

עוד מציינים בעירייה: "אם וכאשר תוגש תכנית כלשהי הנוגעת למתחם זה, היא תידון כמו כל תכנית אחרת בוועדה לתכנון ובניה ותקודם אך ורק אם תעמוד בכללי תוכנית המתאר של העיר גבעתיים, שאושרה בוועדה המקומית ונמצאת לקראת הפקדה בוועדה המחוזית". 

גורמים בכירים בחברת אאורה התייחסו לטענות, ואמרו כי: "לדיירים הוצגה תוכנית המתאר המקומית, שאיננה בתוקף עדיין, הכוללת בנייה של 16 קומות והוסבר להם שיתבקשו שינויים, אולם עד לאישור התוכנית בוועדה המחוזית אין כלל אפשרות להגיש את התוכנית המוצעת לדיון בעירייה. כרגע מה שמעכב את הדיון בתוכנית הם משך הליכי התכנון של הוועדות. יחד עם זאת, ראוי לציין כי גבעתיים היא אחת הערים שכן מקדמת התחדשות וכן מציעה וגיבשה תוכנית. 

"בהתאם לתוכנית ולמדיניות העירייה ולאחר בדיקות שערך אדריכל התוכנית מול מינהל ההנדסה, לקחנו מכפיל שמרני של 2.5, כאשר התכנון המיטבי הוא 18 קומות מגורים מעל שתי קומות מסחר – קרי, 20 קומות. המשמעות היא פחות דירות בקומה, יותר כיווני אוויר ואיכות חיים טובה יותר לדיירים". 

עוד באשר לטענות העירייה, אמר גורם בכיר באאורה כי: "לדיירים הוסבר כי ננסה לשכנע את העירייה לקבל את התוכנית שלנו אבל ההחלטה תהיה של העירייה. צריך להבין שהדיירים בוחרים אותנו כחברה מקצועית ואנחנו מציעים את החלופה שלדעתנו היא הטובה ביותר". 

באשר לשאלה כיצד הוצגה תוכנית שאינה תואמת את תוכנית המתאר, אמר אותו גורם כי: "מצד אחד בעירייה מציגים 16 קומות אבל אנחנו כיזמים רשאים להשפיע על הליכי התכנון, להציג חלופות טובות יותר. כרגע מצד שני של הרחוב מציעים גם 24 קומות אז יכול להיות ש- 20 קומות בכלל תהיה בסוף תוכנית המתאר שתאושר במחוזית. בכל מקרה, מה שמוסדות התכנון יחליטו נעשה". 

עוד ציין הגורם כי התמורה שהובטחה לדיירים היא ראלית למדיניות העירייה: "מדובר ב-12 מ"ר, חנייה תת קרקעית ומחסן. לא היו הבטחות שאי אפשר לעמוד בהן, בזמנו נתנו 45 מ"ר בעיר גבעתיים, היום זו לא המדיניות ובהתאם הבטחנו תמורות ראליות. אם בסוף התוכנית שתאושר במחוזית תהיה למגדלים בני 16 או 20 זה לא מה שישנה את קו הרקיע. ולכן, אנחנו מציעים 4 דירות בקומה עם שני כיווני אוויר. הדברים נבדקו מראש עם מינהל ההנדסה דרך אדריכל התוכנית, וצורפו לדיירים כל התוכניות הקיימות – הכל שקוף, ברור וידוע לכולם". 

יעקב אטרצקי, מנכ"ל אאורה, מסר כי: "בשלב הבחירה אני מציג את ה'אני מאמין' שלי לדיירים אבל בסוף הסמכות היא לוועדה המחוזית שתאשר את התב"ע (תוכנית בניין עיר). גבעתיים נמצאת בהליכי אישור תוכנית ויש רשויות שאפילו את זה אין להן – ככל שעיריות ידעו לתת בהירות הכל יהיה יותר קל אולם עד אז יש פינג פונג בין היזמים לעיריות". 

מחברת אאורה נמסר: "וועדות התכנון המקומיות והמחוזיות יקבעו לבסוף באופן סופי גם את גובה המגדלים הסופי וגם את כמות יחידות הדיור שיאושרו על פי תקן 21 שהוא תקן שמאי שבד"כ נבחן בסמוך אישור תב"ע חדשה. החברה דיווחה על כוונתה, ופועלת בשיתוף פעולה מלא עם עיריית גבעתיים במתחמים נוספים בעיר. גם כאן אנו מתכוונים לפעול בשיתוף פעולה מלא עם העיריה והועדה המחוזית ולקבל כל תוצאה תיכנונית שתאושר על ידן על מנת להמשיך ולחדש את גבעתיים. אנו בטוחים שכמונו גם עיריית גבעתיים רוצה בטובת התושבים ורווחתם".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות