banner
ארכיון // מגדילים
ארכיון // מגדילים

790 יח"ד בפינוי בינוי באשדוד וקריית מלאכי עולות לדיון – החרדים מתנגדים

ועדת המשנה המחוזית להתחדשות עירונית תדון בתכניות התחדשות עירונית ברובע א' באשדוד, שבה יוקמו 315 יח"ד ובשכונת חב"ד בקרית מלאכי, שבה יוקמו 475 יח"ד אולם ועד השכונה החרדית אסר על התושבים לשתף פעולה עם הסקר החברתי

זיו גולדפישר 28.11.2022

שתי תכניות פינוי בינוי באזורי פריפריה, הכוללות הקמתן של 790 יח"ד, יעלו לדיון בשבוע הבא בוועדת משנה להתחדשות עירונית במחוז דרום. תכנית אחת, בעיר אשדוד, במתכונת של פינוי בינוי, כוללת הריסת 30 דירות ישנות ברובע א' באשדוד, המרכז הישן של העיר, לטובת הקמת 315 יח"ד. תכנית שנייה, בקרית מלאכי, כוללת הריסת 153 דירות ישנות בשכונת חב"ד, והקמת 475 דירות חדשות במקומן. קידום התכנית נתקל בהתנגדות ועד השכונה החרדית, בגלל הצעה להקמת מגדל בן 27 קומות.

תכנית ההתחדשות העירונית ברובע א' באשדוד, אושרה בוועדה המחוזית כבר בשנת 2019. התוכנית, שאותה יזמה חברת רביב פרויקטים והוגשה על ידי העירייה, מתפרסת על שטח של 28 דונמים. מדובר במרכז מסחרי שהוקם בשנות השישים של המאה שעברה, ובשנים האחרונות מתקשה האזור לתפקד כמרכז עירוני חי ודינמי, בגלל התיישנות וחוסר התאמה לחיים האפשריים. התכנית, שאותה ערך האדריכל גיל מינסטר, מציעה פינוי-בינוי ל-16 חנויות במבנים מסחריים ו-30 דירות שיכון לטובת הקמת 315 יח"ד מתוכן 47 יח"ד להשכרה. הבנייה החדשה תהיה במספר מבנים בבינוי מרקמי בשילוב שני מגדלי מגורים בגובה 30 ו-20 קומות.

בדיון קודם בתכנית, בחודש יולי, קבעה הוועדה המחוזית כי: "מדובר בתכנית בעלת חשיבות ומשמעות רבה לעיר אשדוד ולרובע א', תכנית המהווה נדבך משמעותי בקידום הליך התחדשות הרובע". עם זאת, הוועדה העלתה מספר הערות לתיקונים. בין השאר נקבע כי "יש חשיבות עליונה בשימור מצאי יחידות הדיור הקטנות הקיימות, על כן מחליטה הוועדה כי שטחי התמורה בתכנית זו ובתכניות ההתחדשות העירונית במחוז בכלל לא יעלו על 12 מ"ר, בתוספת מרפסת". על רקע זה הוועדה הורתה לתקן את הדוח השמאי ואת נספח הבינוי והוראות התכנית, כך שתכסית קומה טיפוסית במגדלים המוצעים תהיה 650 מ"ר לכל היותר.

כמו כן, הוועדה קבעה את תמהיל הדירות במטרה לקדם דיור בהישג יד. על פי התמהיל, 20 אחוז מיחידות הדיור יהיו דירות מיקרו (עד 55 מ"ר), 20 אחוז דירות קטנות (עד 75 מ"ר), 40 אחוז דירות בינוניות (עד 100 מ"ר), 20 אחוז דירות גדולות (עד 140 מ"ר). בשבוע הבא תחזור הוועדה ותדון בתכנית, לקראת הפקדתה להתנגדויות. 

הוועד אסר על פנייה לדיירים במתחם בקריית מלאכי
תכנית ההתחדשות העירונית בשכונת חב"ד בקרית מלאכי כוללת פינוי של 153 יח"ד ב-6 בניינים, חלקם ישנים ומוגדרים כמסוכנים, לטובת הקמת 475 יח"ד בבנייה חדשה של מגורים ושימושים מעורבים, בבניינים בני 9 עד 27 קומות. בדברי ההסבר נכתב כי התכנית החלה כצורך דחוף בשל מצבם הפיסי של הבניינים ובמיוחד בניין אחד אשר פונה מדייריו בגלל מצבו המסוכן. התכנית נגזרת כשלב ראשון מתוך תכנית אב שהוכנה לשכונה. כמו כן, התכנית מציעה לחבר את שדרות ירושלים, החוצה את השכונה, לרחוב בן גוריון, הרחוב הראשי בעיר. התכנית, המתפרסת על שטח של 29 דונמים, היא יוזמה של העירייה ושל משרד הבינוי והשיכון, ונערכה על ידי האדריכלית לאה שניאור. 

בדיון הקודם בתכנית בפני הוועדה, בחודש אפריל, התברר כי ועד השכונה דרש לבטל את המבנה רב הקומות המוצע בתכנית, וכן דרש לבטל את חיבורו של רחוב ירושלים לשדרות בן גוריון. ללא מילוי תנאים אלו אסר הוועד על פנייה לדיירים במתחם, דבר שעיכב את שיתוף הפעולה עם הוועד טרם הושלם הדו"ח החברתי.

בדיון קבעה הוועדה: "תכנית מתחם חב"ד הינה תכנית מורכבת מהיבט כלכלי-תכנוני וגם מההיבט החברתי לאור אופייה הייחודי של הקהילה ודרישותיה היוצרים מורכבות בניהול הליך שיתוף ציבור ובהיכרות עם צרכי ומאפייני התושבים". 

הוועדה המליצה לבחון חלופות תכנוניות, ביניהן העברת מגדל המגורים מאזור הפינוי בינוי לקרקע משלימה, ולהשלים סקר חברתי, לקראת המשך הדיונים בתכנית.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות