banner
עו"ד גילעד ושדי // צילום: יח"צ | Depositphotos
עו"ד גילעד ושדי // צילום: יח"צ | Depositphotos

התחזית לשוק הדיור: אופטימית

הצפי להורדת הריבית יתמרץ את השוק ואת הקבלנים להמשך קצב בנייה גבוה והורדת הרוכשים הפוטנציאליים מ"הגדר" // דעה

עו"ד גילעד ושדי 02.10.2023

השנה האחרונה החלה בהליך בחירות יצריות לכנסת ה- 25, אשר בעקבותיה התגבשה ההחלטה להתחיל בהליך החקיקה המשפטית שהוביל למחאות נרחבות ברחבי הארץ.
בנוסף לחוסר הוודאות הכללי, הנוגע למצב הבטחוני, כשירות הצבא, הקרע בעם והמשך החקיקה ע"י הממשלה הנוכחית סובל שוק הנדל"ן בישראל מטלטלות שהחלו דווקא בשל הריבית הגואה המשפיעה על משקי הבית הרבים נוטלי המשכנתאות החדשים ובעלי המשכנתאות הקיימות.

בשל עליית הריבית במשק שהשפיעה רבות על הריבית למשכנתאות ישנה האטה משמעותית בקצב מכירת הדירות בעיקר בקרב הקבלנים אשר דיווחו על מלאי דירות העומד על 55,000 דירות לא מכורות.
עליית הריבית גורמת לבעלי הדירות להמתין ולשבת על הגדר, מחד בעלי הדירות שרצו למכור ממתינים ולא מוציאים את דירותיהם לפרסום, ומהצד השני רוכשים פוטנציאלים ממתינים גם הם, לרשותם היכולת להפקיד את ההון העצמי שלהם ולקבל תשואות יפות בשל הריבית הגבוהה ולהמתין לשעת כושר בכל הנוגע לרכישת דירה.

נדרשת יציבות
הריבית הגבוהה וחוסר הוודאות הכללי גורם לציבור לא לבצע צעדים דרסטיים ולקוות לירידות מחירים בשל מלאי הדירות הגבוהה בידי הקבלנים שכביכול מעיד על היצע גבוה לעומת ביקוש נמוך.
אנשי הנדל"ן המנוסים אשר חוו טלטלה או שניים בשוק הנדל"ן יעידו כי כבר נתקלו במצבים דומים בעשור האחרון. כמו כן, הניסיון מראה כי במקביל לעליית המלאים של הדירות הלא מכורות ישנה עלייה בפוטנציאל הרכישה בידי אלו המעוניינים לרכוש דירות אך בוחרים להמתין כעת. ביום בו תהיה ירידת ריבית או הבנה כי הריבית הגבוהה כאן על מנת להישאר יעוטו הממתינים הרבים על המלאי הקיים והקבלנים שוב יעלו מחירים וינצלו את המומנטום.
חוסר הוודאות לגבי מחירי הנדל"ן אף גורמים לכך שרבים מהיזמים אינם ניגשים למכרזים של רמ"י וחוליית התכנון בשרשרת הבינוי בישראל נגדעת. הדבר איננו משפיע על השוק באופן מיידי אך עלול לייצר חוסר בהיצע העתידי.
בבואנו לבחון את השנה הקרובה הבאה עלינו לטובה נוכל כולנו לייחל ליציבות בראש ובראשונה. היציבות נותנת ודאות לשווקים, ליזמים ולרוכשים. היציבות מעניקה אופק כלכלי ומזרימה השקעות חיצוניות לכל חלקי המשק.

ועדות תכנון חדשות
לאור הטלטלה הכללית במשק ובציבוריות בכלל נדרשת מנהיגות אחראית שתבהיר את כוונותיה העתידיות על מנת לייצר ודאות שלטונית אשר משפיעה על היציבות הכלכלית שתגביר את ההשקעות החיצוניות במשק ותוודא כי הכספים הקיימים אינם זולגים החוצה. חובה על המשק לייצר אלטרנטיבות למצבי קיצון מעין אלו ובימים אלו על רמ"י לשווק קרקעות לבנייה במחירים נמוכים כדי לשמור על היצע עתידי. לחילופין יכול רמ"י לקדם תוכניות בינוי ע"י ועדת תכנון ייעודית ולשווק בעתיד קרקעות עם תב"ע מאושרת. הדבר ימנע וואקום בשרשרת התכנון העתידי.
לצורך זירוז התהליכים ושמירה על היצע גבוה בעתיד שימנע עליית מחירים על המדינה לתכנן הקלה ברגולציה התכנונית בישראל, להוסיף כ"א בוועדות התכנון וכן להקים ועדות תכנון חדשות להקלה על העומס הקיים.
כמו כן ראוי לוודא כי לרשות הקבלנים יעמוד כוח אדם מספיק ויעיל לצורך בנייה מהירה ואפקטיבית. לצורך כך יש להגדיל את מצבת כוח האדם המיובא לישראל משום שתועלתם גבוהה ואין צורך בהכשרתם.

לתמרץ את היזמים
תשתית מגוון החברות היזמיות והקבלניות בישראל פרח בשנים האחרונות בעיקר לאור התפתחות תחום ההתחדשות העירונית. מגוון חברות אלו וכ"א שהתפתח בשנים האחרונות ראוי וצריך שימשיך לתפקד גם בתקופה מאתגרת כפי שאנו עדים לה כיום. מגוון תמריצים ממשלתיים, כגון ערבויות מדינה והלוואות, מענקים והקלות במס וחבילות תמרוץ וודאי יעזרו לתחזק את החברות הללו למען המשך התפתחות תחום הבינוי בישראל בלעדיו תחל האטה שתמשוך את המחירים מעלה לגבהים חדשים.
התחזית האופטימית הצופה הורדת הריבית בחודשים הקרובים ודאי תוכל לתמרץ את השוק ואת הקבלנים להמשך קצב בנייה גבוה והורדת הרוכשים הפוטנציאליים מ"הגדר".

*הכותב, גילעד ושדי, עו"ד ומגשר מוסמך מטעם ועדת גדות ובתי המשפט, בעל תואר M.B.A, מלווה בעלי דירות וועדים בפרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות