banner
באדיבות עיריית כפר סבא
באדיבות עיריית כפר סבא

כל אפשרויות הפיתוח של אזורי המסחר הראשיים בכפר סבא

איפה מקדמת העירייה תוספת בנייה למסחר ויחידות דיור קטנות ומה פוטנציאל עירוב השימושים במרכז העיר? כל האזורים החמים, פתרונות התנועה והתוכניות שעל הפרק

"כניסתו העתידית של המטרו לעיר מאפשרת לבחון מחדש את העוצמות למשרדים קטנים ותעסוקה בשדרה המרכזית של העיר, לצד העצמה של תמהיל מגוון של יחידות דיור בהליכי התחדשות עירונית, כך מציינים בעיריית כפר סבא", זאת במסגרת תוכנית המיתאר הכוללנית לעיר.

המע"ר לב העיר
מתחם תכנית האב "לב העיר" שוכן במרכז העיר כפר סבא. המתחם מהווה את ליבת המע"ר (מרכז עסקים ראשי) ומרכז השלד העירוני של העיר, אליו מתחברת כלל "הרשת הירוקה" של מרכז העיר ההיסטורי והצירים הראשיים של העיר ממזרח למערב.
שטח התכנית הוא כ-678 דונם, והוא מתוחם על ידי רחובות הכרמל מצפון, בן גוריון מדרום, סוקולוב וכצנלסון ממערב והכרמל ממזרח, רחוב ויצמן חוצה את המתחם במרכזו. בתחום התכנית 8 בלוקים עירוניים בגריד אורתוגונלי המכילים כ-291 בניינים. הם כוללים, בין היתר, כ-4,438 יח"ד וכ- 14,200 נפשות. הצפיפות הקיימת הינה 6.5 יח"ד לדונם ברוטו ו- 16.4 יח"ד לדונם נטו, מה שמעיד על הפוטנציאל הקיים לציפוף הבינוי במתחם.
בעירייה מציינים כי מכלל יחידות דיור אלו כ- 2900 יחידות דיור בעלות פוטנציאל לבחינת התחדשות עירונית, ביחס ממוצע של בין 1:2.7 ל 1:3
מבחינה תנועתית, אזור התכנית מרושת היטב בהיררכית דרכים מגוונת. כאמור, רחוב ויצמן מהווה עורק תנועה מרכזי המחבר את מזרח ומערב העיר. הוא עתיד להכיל נתיב תחבורה ציבורית במסגרת תכנית "מהיר לעיר" וכן יעבור בו קו המטרו M1 של מטרופולין תל אביב עם שלוש תחנות לאורכו, כך שרמת השירות של התחבורה הציבורית תהיה גבוהה ואטרקטיבית. כמו כן, בניצב לו כבישים עירוניים משניים מכיוון צפון-דרום, כבישים מקומיים ושבילים ירוקים רבים.
שטחי הציבור במתחם שזורים במערך עשיר ומבוזר מרחבית, מבני ציבור רבים ממוקמים לאורך ה"רשת הירוקה", מה שיוצר מערך משני של שטחים ומעברים בנוסף לרחובות הראשיים. כמו כן, קיימים מקבצי עצים בוגרים היוצרים שדרות ירוקות מרשימות המייחדות את המרחב.

פארק תעסוקה המוביל (התע"ש)
הפארק עתיד להיות משורת על ידי שתי תחנות מטרו ולפיכך בעירייה סבורים כי יש להגדילו במאות אחוזים למגרש. בימים אלה מקודמת מול לשכת התכנון תכנית להוספת שטחי תעסוקה מסחר וכמו כן כ -1600 יחידות דיור קטנות מיוחדות בעירוב שימושים, תכנית זו מציעה בהתאם להחלטת הועדה המחוזית זכויות של כ 1,075,000 מ"ר ( מאושר + תוספת ) לתעסוקה ומסחר, ובנוסף יתווספו שטחי המגורים בהתאם למסמך אזור בתכנית.

עתיד ידע
מתחם אשר ניצולת הקרקע שלו לתעסוקה כמתחם משרדים והייטק המתפתח היום. במתחם זה מקודמות מספר תכניות נקודתיות המבקשות להעצים זכויות אם במגרשים ריקים שנותרו או אם באמצעות בינוי קומפקטי יותר של הזכויות במגרשים וניצול יתרת המגרש למבנים חדשים, פארק התעסוקה המובניל ועתיר ידע יחד כ- 740,000 מטר מאושרים נכון להיום, ותכניות חדשות המקדמות תוספות גדולות ומשמעויותיות למתחם.

אזור תעשייה מזרח העיר
עתיד להיות משורת על ידי מסוף אוטובוסים  ותחנת רכבת כבדה במסילה המזרחית העתידית ולפיכך בעל פוטנציאל לרמת שרות גבוה במיוחד לאשכול שמסביבנו בפרט ולערי הסביבה בשרון בכלל. התכנית החלה היום הינה תכנית בניצולת קרקע נמוכה מאד. מוצע בתכנית המתאר  להעצים זכויות עד לכ 9 קומות.

וקניאל
מגרשים השוכנים לצד כביש 4 . מצפון תחנת מטרו עתידית, ממערב נדרש חיבור נוסף לכביש 4, שני אלו מהווים מקור להגדלת שטחי התעסוקה במגרשים הקיימים בכדי לייעל את הקרקע המאושרת היום לתעסוקה לצד בניית מגורים שתחבר אל הרקמה העירונית של השכונה הירוקה, כך ממציינים בעירייה. 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות