banner

איך ישפיעו הבחירות על ענף הנדל"ן?

הולכים לבחירות: בכירים בענף הנדל"ן עונים לשאלה, מעריכים איך יראה היום שאחרי הבחירות ומה יהיה ההשלכות על מדיניות הממשלה הבאה

ראול סרוגו, מנכ"ל משותף בחברת סרוגו והנשיא המיועד של התאחדות בוני הארץ
"בכל מערכת בחירות יש איום והזדמנות, האיום הוא שבחמישה החודשים הקרובים עד הבחירות, שוק הדיור עלול להמשיך להיות בקיפאון וקצב התכנון ושיווקי הקרקעות ייבלם. מצב זה מה יגרום לירידה נוספת בהיצע הדיור מה שיוביל להמשך הלחצים לעלית המחירים בשוק. מצד שני זוהי הזדמנות לבצע חושבים ולהכין תכנית מקיפה לענף הבניה והתשתית, בשיתוף התאחדות בוני הארץ, הגוף היציג, המקצועי והחזק ביותר של ענף הבניה. תכנית אשר בבסיסה הגדלת היצע הדירות, יצירת תמריצים לחברות הבניה לבנות יותר, קידום פרויקטים של התחדשות עירונית והגדלת ההשקעה בתשתיות. רק תכנית רחבה ומקיפה תוביל לפתרון אמיתי בשוק הדיור. התאחדות בוני הארץ תשמח לסייע לכל המפלגות המובילות בהכנת תכנית שכזו במצעים שלהן".

ראול סרוגו מנכל חברת סרוגו // יחצ
ראול סרוגו מנכל חברת סרוגו // יחצ

חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי מקרקעין
"חוסר יציבות אף פעם לא בריא למשק ובחירות עשויות לערער את היציבות. במקרה הזה אני מאמין שבטווח הקצר מחירי הדירות יישארו יציבים מכיוון שלא ניתן להפסיק את תכניות הממשלה בלחיצת כפתור. בניגוד לתכנית כמו מע"מ אפס בבחירות הקודמות, כאן מדובר בתכניות מורכבות ומושקעות שכבר יצאו לדרך ונמצאות בביצוע. אי אפשר לעצור את הכוח המניע את התכניות האלו כל כך מהר וגם לאחר מכן. הממשלה השקיעה כספים רבים בתכניות האלו כך שכל שר שיכנס למשרד האוצר או הבינוי לא יוכל להתעלם מהן".

חיים מסילתי יו"ר איגוד השמאים // צילום: דנה קופל
חיים מסילתי יו"ר איגוד השמאים // צילום: דנה קופל

ניר  שמול , מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית אומר : " תכנית מחיר למשתכן מתה ובשל כך  השוק לקראת עלייה של 20%  במחירי הדירות בחודשים הקרובים. אנחנו מדברים בחודשים האחרונים על ידריה בהתחלות הבניה בשיעור של כ 17% כפי שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לאחרונה ומדברים על ירידה בהיקפי המכירות כתוצאה מהמיסים שהטילה הממשלה על המשקיעים ובעקיפין כתוצאה ממחיר למשתכן מתוך מטרה להוריד את מחירי הדירות ולצנן את השוק ובסופו של דבר הרי הממשלה מסיימת את חייה עם עליה של 12% במחירי הדירות בניקוי הירידה השנתית של 2% עליה דיווחה הלמ"ס. שוק זה פוגש 167,000 תינוקות חדשים שנולדו ב 2018 לפי רשות ההגירה והאוכלוסין , 25,000 אנשים שעלו לישראל ו 27,000 זוגות שהתגרשו, כלומר כ 200,000 אנשים מידי שנה זקוקים לדירה בטווח המידי או בטווח הרחוק , כאשר לעומת זאת רק 41 אלף אנשים נפטרו בישראל ו 47,000 דירות בלבד נבנו. המסקנה מכל זה  היא שאנחנו לקראת סוג של 'בום נדל"ני' ועם ישראל שלצערי מתנהג כעדר יסתער בחודשים הקרובים על משרדי המכירות מתוך חשש אמיתי שמחירי הדירות יזנקו בשיעור ניכר. מרבית האנשים מעדיפים לגור באזור המרכז  בו אין כמעט דירות חדשות והשוק מסתמך כמעט באופן בלעדי על כמויות קטנות יחסית של דירות בהתחדשות עירונית. לצערי העיסוק בתכנית מחיר למשתכן על חשבון קידום יעיל יותר של תהליכי התחדשות עירונית מסיבית מביא לעליית מחירים מידית"

ניר שמול, מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית // יח"צ
ניר שמול, מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית // יח"צ

חיים קראדי, מנכ"ל פרשקובסקי
"השילוב של הבחירות יחד עם התנודות שאנו רואים ביומיים האחרונים בבורסה הוא מתכון בטוח לעלייה בביקושים לדירות. בכל תקופת בחירות בשנים האחרונות חווינו תקופה של אי ודאות ולאחריה עלייה בביקושים ועליית מחירי הדירות אולם בבחירות הבאות נראה זאת ביתר שאת שכן השוק נמצא בקיפאון שנמשך מזה מספר חודשים ומספר משפרי הדיור ש"שיושבים על הגדר" הוא גדול מאי פעם. תוכנית מחיר למשתכן גרמה לצד הירידה בביקושים גם לירידה חדה בהתחלות הבניה כלומר יש לנו שילוב של ירידה במלאי הדירות והתפרצות צפויה בביקושים. לזאת יש להוסיף את התנודות בבורסה בימים האחרונים והצפי לכך שמשקיעים שנכוו בשוק ההון יחזרו לרכוש דירות להשקעה לכן אני מעריך שנראה בקרוב גם עלייה במכירת דירות וגם עלייה במחירי הדירות.

חיים קראדי מנכל אשי פרשקובסקי // יחצ
חיים קראדי מנכל אשי פרשקובסקי // יחצ

עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובניה מציין : "הממשל הנוכחי התאפיין במדיניות נוקשה כלפי משקיעים בשוק הנדל"ן ובין היתר באמצעות העלאת מיסים מסיבית וחדה הצליח לדלל משמעותית את כמות המשקיעים הקטנים בשוק הנדל"ן. מנגד, עידוד הפרויקטים מסוג של מחיר למשתכן והתמקדות בזוגות הצעירים ובחסרי הדיור, והפסקה מוחלטת של מכרזים מסוג אחר, תוך מטרה לגרום לעיכוב בהעלאת המחירים, גרמה לירידה משמעותית בהתחלות הבניה של הקבלנים שחששו מירידת הריווחיות ובאי הצלחה למכור. כך, בשנה האחרונה נוצר מלאי נמוך יחסית של דירות ביחס לשנים קודמות. בחירות מסמנות חוסר ודאות, ולכן אנשים שישבו על גדר והמתינו להורדות מחירים ו/או לפרויקטים חדשים של מחיר למשתכן בתקווה לזכות בהגרלות ולהגשים את חלום הדירה או המתינו להמשך ירידות שהובטח להם כל העת, ירגישו שחלום הדירה עשוי להיעלם להם ו/או להתרחק למועד לא ודאי, זאת מאחר ובדרך כלל תקופות של טרום בחירות אינן תקופות של שינויים גדולים ופעילות ערה במשק, וכך גם החודשים הראשונים של כל ממשל נבחר. זוגות רבים שהמתינו עד כה, עשויים להחליט שהמתנה נוספת תרחיק מהם עוד יותר את חלום הדירה, וברגע שאלו יצטרפו לשוק ויעלו את הביקוש לדירות, ולאור כאמור ההיצע הנמוך באופן יחסי של התחלות הבניה, אז השילוב של עליית הביקוש מול מיעוט ההיצע עשוי לגרום לעליית מחירים בטווח הקרוב".

עו"ד צבי שוב // יחצ
עו"ד צבי שוב // יחצ

אודי בלום, מנכ"ל מטרופוליס
"הבחירות הקרובות צפויות להגביר בתקופה הקרובה את חוסר הוודאות לגבי ההבטחות הממשלתיות בתחום הנדל"ן. למשל, האם תכנית מחיר למשתכן תזכה להמשכיות בממשלה הבאה? או האם שר האוצר הבא יאציל סמכויות וייתן שיניים לרשות להתחדשות עירונית. דבר אחד בטוח – ההתחדשות העירונית חייבת להמשיך להיות הקטר בהתחלות הבנייה באזור המרכז. אני מקווה שהשר שיהיה אמון על הרשות להתחדשות עירונית יפנים את החשיבות של הפרויקטים האלו על ענף הנדל"ן, ואף ישקיע דווקא בתחום זה את מירב תשומת הלב, כיוון שפרויקטים אלה מספקים את המענה הנכון והטוב ביותר להגדלת היצע הדירות במרכזי הערים ובאיזורי הביקוש".

אודי בלום - מנכ"ל מטרופוליס // יחצ
אודי בלום – מנכ"ל מטרופוליס // יחצ

עו"ד זיו גרומן ממשרד גרומן ושות': "איני סבור שלמדיניות זו או אחרת תהא השפעה משמעותית על שוק הנדל"ן ומחירי הדירות וזאת ממספר טעמים: הראשון, המדינה היא בעלת הנכסים העיקרית ( כ 90% מהקרקעות במדינה) ולא בנקל ניתן לאבד הכנסות. מעבר לכך, המדינה נהנית ממחירי דירות גבוהים בשל המיסים המשולמים לה. בנוסף, בעלי ההון במדינה לא יאפשרו הוזלה משמעותית של מחירי הדירות ולכל זאת תוסיף שאין עתודות קרקע… לפיכך, לטעמי כל ססמת בחירות לפיה מחירי הדירות ירדו משמעותית, אינה אלא פופוליזם זול".

עו"ד זיו גרומן // צילום: סיגל סבן
עו"ד זיו גרומן // צילום: סיגל סבן

ישראל יעקב, שמאי מקרקעין
"בבחירות הקודמות ראינו שמחירי הדירות זינקו. השוק היה באותה תקופה בהקפאה עמוקה עקב הציפיות לתכנית מע"מ אפס שלא יצאה עדיין לפועל. רוכשי הדירות שישבו על הגדר בשל ציפייה לירידת מחירים התנפלו על הדירות עם ביטול תכנית מע"מ אפס ומחיר מטרה והתוצאה הייתה עליית מחירים. כעת המצב מורכב יותר. מצד אחד השוק נמצא בהקפאה, יש ירידה בהתחלות בנייה ומצד שני תכנית מחיר למשתכן כבר יצאה לדרך וסביר להניח שעד הבחירות באוצר ינסו להוציא כמה שיותר מכרזים במחיר למשתכן. לכן, יכול להיות שבטווח הקצר נראה יציבות עם עליית מחירים נקודתית. בטווח הארוך יש מספר גורמים שישפיעו על שוק הנדל"ן כמו סביבת הריבית, צמיחת המשק, קצב התחלות הבנייה וכמובן מדיניות הממשלה החדשה שתשפיע על היצע הדירות".

שמאי מקרקעין ישראל יעקב // יחצ
שמאי מקרקעין ישראל יעקב // יחצ

שמאית המקרקעין והמשפטנית , נחמה בוגין : "מי שיבחר להנהיג כאן את הכלכלה ביום שאחרי הבחירות, יצטרך לקחת אחריות למספר תיקונים ושינויים מתבקשים מאד. בראש וראשונה לשים מאחורינו את תכנית למשתכן שהזניחה קהלים רבים המעוניינים לרכוש דירה כצורך ולא כפריבילגיה. דבר שני כמובן להביא לכך שהמשקיעים ,מקומיים וזרים ,יוכלו לחזור אל השוק בלי הסנקציות שניסו להשיט עליהם עד כה. בנוסף, יש צורך מידי להסדיר את טיב היחסים בין גורמים בכירים בשוק, הקבלנים בעיקר, לבין גורמי הממשלה ולשים סוף  לאמירות והתנהלות שניסתה להציגם באור שלילי בעיני הציבור הרחב. לזכאים שעדיין שוקלים האם לרכוש דירה ולממש את זכאותם אני ממליצה לוותר על אופציה זו שהרי גלגלי הבירוקרטיה יעבדו כעת לאט יותר וקרקעות לא ימסרו לקבלנים בזמן. עד שנלך לקלי, אני צופה תקופה של פריחה במשרדי המכירות תולדה של ישיבה ארוכה על הגדר  וחשש מאי ודאות של הגזירות יום אחרי הבחירות".

שמאית המקרקעין והמשפטנית - נחמה בוגין // צילום: עמית ישראלי
שמאית המקרקעין והמשפטנית – נחמה בוגין // צילום: עמית ישראלי

ליאור ברדוגו, קבוצת ברדוגו
"באפריל 2019 תסתיים תכנית מחיר למשתכן בכישלון. עוד תכנית ממשלתית שלא צלחה. הציבור חייב להבין את הפער הגדול בין הבטחות למציאות. מדובר בשתי קדנציות עם שרים שביצעו פעולות ראווה, בזבזו כסף וזמן יקר שהציבור שילם ודרדרו את שוק הדיור לתהום. גם הפעם הציבור ישלם על כישלון הממשלה – אני צופה שנפילת הממשלה תביא לעליית מחירים נוספות ולהבנה מצד הציבור כי למדינה אין את היכולת להשפיע על מחירי הדירות במרכז הארץ".

ליאור ברדוגו מנכל חברת קבוצת ברדוגו // צילום רונן פדידה
ליאור ברדוגו מנכל חברת קבוצת ברדוגו // צילום רונן פדידה

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות