banner
פרויקט פינוי בינוי שמקדמת חברת נקסט אורבן בשכונת נווה שאנן // הדמיה: אול אין
פרויקט פינוי בינוי שמקדמת חברת נקסט אורבן בשכונת נווה שאנן // הדמיה: אול אין

שר הבינוי והשיכון אישר לקדם ארבע תכניות התחדשות עירונית בנווה שאנן בחיפה

המהלך הראשון של שר הבינוי והשיכון הנכנס בהתחדשות העירונית: אישר ארבע תוכניות בנווה שאנן בחיפה לקידום במסלול של התחדשות עירונית בשכונות נווה פז, נווה יוסף, תל עמל, ויז'ניץ החרדית וחליסה

נווה פז, נווה יוסף, תל עמל, ויז'ניץ החרדית וחליסה, השוכנות במזרח ובמערב נווה שאנן אושרו על ידי שר הבינוי והשיכון הנכנס לעבור תהליך התחדשות עירונית. לדברי המשרד והעירייה מדובר במסלול ייחודי, שמאפשר שימוש בפוטנציאל הקרקע שטרם מומש בשכונה, עבור בניה חדשה ("אינפילים") בתוך המירקם הבנוי. "באופן זה, יתאפשר למתן את צפיפות המגורים המתוכננת, תוך מתן מענה הולם לצרכי ציבור, שטחים ירוקים, תחבורה וכו'", כך מסבירים בעירייה, המובילה את התהליך מול המשרד. בעירייה מציינים עוד כי: "התכניות יכללו תכניות שלד שכונתיות ותכניות מפורטות, אשר מכוחן ניתן יהיה להוציא היתרי בניה. התכניות תקודמנה על ידי חברות מתכננות הכוללות צוותי תכנון בראשות משרדי אדריכלים מובילים בארץ, יועצי תנועה, יועצי נוף, מתכננים חברתיים ויועצי פרוגרמות, שמאי ומנהל פרויקטים". 

תכנית ראשונה בשכונה חרדית
התכנית "מזרח הדר הכרמל –ויז'ניץ" כוללת את רמת  ויז'ניץ, מעונות גאולה ורחובות נוספים, הממוקמים בין הדר הכרמל, לבין רמת הדר ומורדות ורדיה. "לראשונה מקודמת בחיפה תכנית התחדשות בשכונה חרדית. מדובר בשכונה המאופיינת במבנה טופוגרפי תלול ועם זאת בעלת פוטנציאל לבניה חדשה למגורים, ולחידוש המרקם הקיים", אומרים בעירייה, "עם מימושה תיתן התכנית מענה לצרכים הייחודיים של האוכלוסייה לרבות מענה לצפיפות הדיור ולבינוי מותאם, תוך חידוש התשתיות לרבות התחברות ונגישות למערכת הדרכים העירונית והקצאת שטחי ציבור לשימוש התושבים".

שתי תכניות התחדשות בשכונת נווה שאנן
מדובר בתכנית התחדשות מזרח נווה שאנן, הכוללת בין היתר את מתחמי הרכבות ברחובות: מימון, שמעוני, נחמיאס, גדליהו, הגליל וכן, בתכנית התחדשות מערב נווה שאנן הכוללת מתחם בין הרחובות נתיב חן, הגליל ויד לבנים.

התכנון המוצע בתכנית כולל חלוקת השכונה לתתי מתחמים, כאשר כל מתחם יפותח בהתאם למאפייניו הייחודיים, אשר יקבעו את אופי והיקף הפיתוח. "בחלוקה זו הושם דגש בין היתר על רמת צפיפות הבינוי, פיתוח העירוניות ועירוב השימושים, שיפור הנגישות, קירבה לוואדיות ולערכי טבע, ערכי שימור ועוד", מציינים בעירייה, "בהתאם לכך, נבחרו על ידי משרד הבינוי והשיכון ועיריית חיפה שני תתי-מתחמים מתוך התכנית האסטרטגית להכנת תכניות מפורטות".

יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון, התייחס להחלטה, ואמר כי: "זוהי בשורה משמעותית עבור משפחות צעירות ותושבים חדשים המבקשים לגור בעיר וגם לאזרחים הוותיקים אשר איכות חייהם וסביבת מגוריהם תשתפר ותתחדש. אנו ממשיכים לפעול במלוא המרץ להגדלת מלאי הדירות ולספק פתרונות דיור ואיכות חיים למען הציבור בצפון ובכל רחבי ישראל, בין היתר באמצעות הגדלת כמות השיווקיים והתחלות הבניה וקידום תהליכי התחדשות עירונית בערים השונות".

עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה, אמרה כי: "לאחר ארבע שנים של מאמצים רבים אותם השקעתי מול משרד השיכון והרשות להתחדשות עירונית בקידום ההבנה וההכרה ששכונות חשובות אלה חייבות לעבור תהליך התחדשות מקיף – אני שמחה סוף סוף על היציאה לדרך, ומודה למשרד הבינוי והשיכון על שיתוף הפעולה המתמשך. גם לתושבי השכונות הוותיקות הללו מגיע ליהנות מאיכויות בנייה חדשות ומצוינות אדריכלית, אחרי כל כך הרבה שנים של ציפייה. תכניות ההתחדשות בשכונות אלו, לא רק שיקדמו ראייה אורבנית, קהילתית ומקיימת, אלא יהיו גם בעלות ערך חברתי מובהק. אני מאמינה שהעתיד והגאווה של העיר חיפה טמונים במרכזה העירוני ובשכונותיה הוותיקות בפרט. תוכניות התחדשות אלה, יחד עם שאר התוכניות אותן מקדמת העירייה בימים אלה ממש בשכונות רבות ברחבי העיר, תעצבנה ללא ספק, את פניה ואת אופייה הייחודי של העיר בעשורים הבאים כעיר ברת קיימא עם איכות חיים גבוהה".

יהודה מורגנשטרן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, הוסיף כי: "העיר חיפה מאופיינת במגוון אוכלוסיות ותמיכתו של המשרד, בשיתוף פעולה עם עירית חיפה, בקידום תכניות לשכונות הקיימות והוותיקות חשוב ביותר. אני רואה חשיבות מכרעת בדאגה למרכזי הערים והמשרד ימשיך לטפל וליזום תכניות של התחדשות עירונית בערים נוספות בכל חלקי הארץ, בצפון ובדרום ולטובת כלל אזרחי ישראל. מדובר בבשורה גדולה לתושבי העיר חיפה שיזכו לחידוש התשתיות הקיימות לצד בניה חדשה".

ורד סולומון ממן, אדריכלית ראשית משרד הבינוי והשיכון, מסרה כי: "שכונותיה הוותיקות של חיפה, עם אתגרי הטופוגרפיה וצרכי הזמן שהתקדמו מחייבים אותנו לקחת אחריות ולהשקיע בחשיבה תיכנונית שתשפר את המרקם הוותיק ותעניק לו ריענון ותוספת חדשה. אני גאה במיוחד על שיתוף הפעולה המצוין עם צוות ההנדסה של עיריית חיפה, שהצביע והמליץ על הטיפול בארבעת המתחמים הללו, שמגיע להם תכנון מחדש ומאמינה שהתכניות הללו יביאו בשורה לתושבים מכל קצוות החברה הישראלית."

השכונות נבחרו על-ידי ועדה בין-משרדית, בראשות האדריכלית הראשית של משרד הבינוי והשיכון – ורד סולומון ממן, כאשר התוכניות יקודמו ע"י המינהלת להתחדשות עירונית בשיתוף הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ואגף תכנון עיר חיפה בשיתוף צוות משרד הבינוי והשיכון מחוז חיפה, בראשות אדריכלית ד"ר נאוה קיינר פרסוב.

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות