banner
באדיבות דוברות עיריית נוף הגליל
באדיבות דוברות עיריית נוף הגליל

עוד 3,500 דירות בנוף הגליל: הוחלט להפקיד את התוכנית להקמת שכונה חרדית

ורד סולומון ממן, אדריכלית ראשית משרד הבנוי והשיכון: "למדנו בשנים האחרונות לפתח פרוגרמות לטובת הצרכים הציבוריים המיוחדים לאוכלוסייה החרדית"

הוועדה למתחמים מועדפים לדיור ולפיתוח מוטה תחבורה ציבורית (הותמ"ל) שבמינהל התכנון, החליטה להפקיד תוכנית להקמת שכונת מגורים חדשה (הר יונה ג') בנוף הגליל, שנידונה בתחילת השבוע, כפי שדווח ב"מגדילים". 

התוכנית שהוחלטה להפקדה כוללת 3,000 יחידות דיור ועוד 500 יחידות דיור מיוחדות ודיור מוגן, המיועדות לשיווק לאוכלוסייה החרדית. בנוסף לייעוד מגורים, התוכנית כוללת תוספת 180,000 מ"ר למבני ציבור, יצירת שטחי ציבור פתוחים חדשים בסך של 84 דונם ועוד שטח ציבורי פתוח מעורב עם מבני ציבור בסך של 28 דונם, "במטרה לייצר מרחב ציבורי מזמין וקהילתי עבור התושבים ובפריסה מיטבית ומותאמת לאוכלוסייה החרדית תוך התמודדות עם הפרשי הטופוגרפיה המשמעותיים באמצעות פתרונות מגוונים". כמו גם התכנית מציעה תוספת מסחר ותעסוקה כ-87,000  מ"ר בעירוב שימושים, וכן מסוף אוטובוסים בתחנת קצה.

השכונה החדשה בשטח של 490 דונם ממוקמת במורדות הצפוניים של נוף הגליל, מדרום לעין מאהל וממערב ליער בית קשת. התוכנית קודמה ע"י משרד הבנוי והשיכון במסגרת יישום הסכם הגג שנחתם עם העיר בנובמבר 2022 להקמת 7,000 יחידות דיור חדשות. 

במינהל התכנון מציינים עוד כי: "התוכנית שאושרה היום להפקדה גובלת בישוב עין מאהל, ובשיתוף פעולה של שני היישובים תוכנן אזור הממשק לתעסוקה, מסחר ושטח פתוח ציבורי, שיהווה נקודת מפגש ולצמיחת האזור. התכנית מאפשרת חיבור להולכי רגל ולרכב בין שני הישובים הצמודים. במערב, התכנית גובלת בשכונת הר יונה הקיימת.

במזרח, התוכנית שומרת על קצוות פתוחים, עם אפשרות עתידית להתפתחות השכונה מזרחה לרבות הכבישים הראשיים של השכונה. מדרום משתרעים השטחים הפתוחים הכוללים גם טיפול בנגר ותוך הקפדה על ממשק בין הבינוי המוצע לשטח הפתוח". 

הרב יצחק גולדקנופף, שר השיכון והבינוי // צילום: אלעד זגמן, ענבה, לע"מ
הרב יצחק גולדקנופף, שר השיכון והבינוי // צילום: אלעד זגמן, ענבה, לע"מ

שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף: "אני מברך על אישור הותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה בעיר נוף הגליל, זוהי החלטה חשובה שתיתן מענה לביקושים לדיור איכותי וראוי עבור החברה החרדית".

סיגי בארי, מ"מ מתכננת הותמ"ל // יח"צ
סיגי בארי, מ"מ מתכננת הותמ"ל // יח"צ

מתכננת הותמ"ל במינהל התכנון, אדר' סיגי בארי: "התכנון בותמ"ל מביא איתו ייעול של השימוש בקרקע וכן תכנית של אלפי יחידות דיור. מדובר בתכנית בעלת אתגרים תכנוניים רבים, אשר שמה דגש על פיתוח מרחב ציבורי נגיש, בטוח ומזמין שיהווה מקום מפגש קהילתי לתושבי הר יונה".

רונן פלוט // צילום: עיריית נוף הגליל
רונן פלוט // צילום: עיריית נוף הגליל

ראש העיר נוף גליל, רונן פלוט: "מדובר בפרויקט בניה גדול נוסף שמצטרף לתנופת הבניה העצומה בנוף הגליל, הכוללת למעלה מ – 7,000 דירות בהסכם גג, חלקן בבנייה מתקדמת ועוד אלפי יחידות דיור בהתחדשות עירונית בתוכן פרויקט ראשון בצפון שנמצא בשלבי אישור אחרונים למתן תוקף וצפוי לצאת לפועל עוד בשנה זו. נתוני ההגרלות האחרונות של משרד הבינוי והשיכון מצביעים על ביקוש גבוה לדירות בעיר, על כל בית שמשווק יש  עשרות מתמודדים וזאת לאור ההתחדשות האדירה של העיר, איכות החיים והרכבת בקלה המוקמת בעיר."

ורד סולומון ממן // צילום: ששון תירם
ורד סולומון ממן // צילום: ששון תירם

אדריכלית ראשית משרד הבנוי והשיכון, ורד סולומון ממן: "משרד הבנוי והשיכון עובד על התכנית הזו מספר שנים מאחר שהשטח התלול מבחינה טופוגראפית היה מאתגר במיוחד ודרש פתרונות הנדסיים ותכנוניים מיוחדים. במקביל למדנו בשנים האחרונות לפתח פרוגרמות לטובת הצרכים הציבוריים המיוחדים לאוכלוסייה החרדית. ולכן הושם דגש מיוחד בשיתוף עם הותמ"ל על ארגון שטחי התעסוקה והרחוב המסחרי כך שהחנויות, והמסחר ישרת את צרכי התושבים קרוב לביתם. מחשבה רבה ניתנה גם לאספקת שירותים בתחבורה ציבורית ובהתאמה תקן החניה הופחת כדי לנצל את שטח הבניה לחללים שישרתו את ילדי השכונה ותושביה. אנחנו גאים מאוד שהגענו לרגע של הפקדת התכנית הזו, היא בהחלט מביאה בשורה לציבור החרדי הזקוק לפתרונות דיור במקומות שונים בארץ."

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות