banner
באדיבות דוברות עיריית נוף הגליל
באדיבות דוברות עיריית נוף הגליל

3,700 יח"ד לציבור החרדי בנוף הגליל עוברות לדיון בוותמ"ל

התכנית מיועדת להקמת רובע מגורים לחרדים בצפיפות של מעל 45 אלף נפש למ"ר. בתכנון השכונה נעשה מאמץ לשמור על אורח החיים החרדי

זיו גולדפישר 19.02.2023

תכנית להקמת רובע מגורים חרדי בן 3,700 יח"ד בנוף הגליל צפויה לעלות השבוע לדיון להפקדה בוועדה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל). תוכנית תמל/ 1110 – הר יונה רובע ג', שאותה יזם משרד השיכון והבינוי, ממוקמת במערב נוף הגליל, על שטח של כ-500 דונמים. רמת הצפיפות בשכונה צפויה להיות גבוהה מאוד, עם מעל 45,000 נפש לקמ"ר.

גודל הדירה הממוצע בתכנית עומד על 97 מ"ר שטח עיקרי. תמהיל הדירות בשכונה כולל 20 אחוזים יח"ד קטנות, 55 אחוז דירות בשטח של 93 מ"ר עיקרי, 15 אחוז עד 120 מ"ר עיקרי ו-10 אחוזים דירות גדולות מאוד. בנוסף מתאפשרות דיוריות המרחיבות את מגוון הדיור עד למקסימום של 465 דיוריות. כמו כן, כוללת התכנית 200 יחידות דיור מוגן ועוד 300 יחידות דיור מיוחד.

הרובע המוצע צפוי להרחיב את שכונת הר יונה בעיר, שהיא שכונה חרדית. בדברי ההסבר לתכנית, שאותה ערך האדריכל רנדי אפשטיין, נכתב כי: "בתכנון השכונה על מורכבותה, נעשה מאמץ לשמור על עקרונות בסיס המתאימים לאורח החיים בקהילה החרדית, חלקם ייחודיים, ובהתאמה לטופוגרפיה ולתנאי הקרקע המאתגרים הקיימים בשטח". התכנית כוללת ניצול הפרשי הגובה לטובת יצירת נגישות מיטבית לדיירים ולהתניידות בשבת. כמו כן, מוסדות הציבור הגדולים מוקמו בראשי השלוחות, בעלות השיפוע המתון. בנוסף פוזרו מבני ציבור במוקדים אשר בלב התרחשות קהילתית מקומית.

מדוח חברתי שהוכן עבור משרד השיכון ובינוי, כחלק מהליכי אישור התכנית, נכתב כי מדובר בהקמת שכונה חרדית גדולה מבוססת על העברת אוכלוסייה ממרכז הארץ למקום חדש ללא שום רקע חרדי. בדוח נכתב כי: "כדי להרחיב ולהשריש ולפתח שכונה הייתה חובה להמשיך ולבנות בהיקפים של אלפי יחידות דיור משום שבמקום הזה שאין בה תשתית חרדית חייבת להיות בניה בהקיף גדול שתצדיק חיי קהילה נורמליים ובריאים ברי קיימא למגזר החרדי. בהובלת משרד השיכון יחד עם הרשות החליטו להמשיך ולתכנן את השכונה באופן שיותאם למיגזר החרדי". על רקע זה, הדוח ממליץ להקים בשכונה החדשה מוסדות דתיים – ישיבות, כוללים, וכן פארקים וגנים, עבור הציבור החרדי שמאופיין במשפחות מרובות ילדים. 

התכנית מגדילה בשיעור ניכר את רמת הצפיפות בשכונה. בחוות דעתה של מתכננת הוועדה נכתב כי: "התכנית מייעלת את השימוש בקרקע תוך העצמת הבינוי והכפלת היקף יחידות הדיור". צפיפות המגורים המוצעת היא 22.8 יח"ד לדונם במקום 9.9 במצב המאושר. פריסת המגורים גדלה משמעותית ביחס למצב המאושר מכ-23 אחוז לכ-40 אחוז, מה שהביא את שיעור הצפיפות ל-45,200 נפש לקמ"ר.

רונן פלוט // עיריית נוף הגליל
רונן פלוט // עיריית נוף הגליל

ראש עיריית נוף הגליל, רונן פלוט, אומר כי: "מדובר בפרויקט בניה גדול נוסף שמצטרף לתנופת הבניה העצומה בנוף הגליל, הכוללת למעלה מ – 7000 דירות בהסכם גג, חלקן בבנייה מתקדמת ועוד אלפי יחידות דיור בהתחדשות עירונית, בתוכן פרויקט ראשון לפינוי בינוי בצפון שנמצא בשלבי אישור אחרונים למתן תוקף וצפוי לצאת לפועל עוד בשנה זו. נתוני ההגרלות האחרונות של משרד הבינוי והשיכון מצביעים על ביקוש גבוה לדירות בעיר ,על כל בית שמשווק יש עשרות מתמודדים וזאת לאור ההתחדשות האדירה של העיר, איכות החיים והרכבת בקלה המוקמת בעיר".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות