banner
עו"ד יריב גוטמן // יח"צ | Depositphotos
עו"ד יריב גוטמן // יח"צ | Depositphotos

רובע שדה דב, לעשירים בלבד?

האלטרנטיבה הנוכחית של דירות שמיועדות אך ורק למאיון העליון, תהפוך את רובע שדה דב החדש לסטרילי ולאכזבה גדולה // דעה

יריב גוטמן 21.05.2024

אחת האמרות היותר מפורסמות בספרו של אנטואן דה סנט-אכזופרי  "הנסיך הקטן", הינה "האמת הינה נסתרת מהעין". נזכרתי באמרה זו כשקראתי במהלך הימים האחרונים אודות הקרב חסר הפשרות בין שלושה טייקונים, תשובה דימרי וב.ס.ר, על ירושת קבוצת חנן מור שמיועדת לקדם את רובע שדה דב, אולם נקלעה לקשיים כלכליים.

הצעות המחיר נסקו והגיעו עד לסכום כמעט דמיוני של 1.5 מיליארדי שקלים, מה שמלמד כאלף עדים אודות סכומי העתק שגם יעלו 16 אלף הדירות שאמורות לקום ברובע החדש.על פי ההערכה שמרנית, ונכון להיום, עומד מחיר דירה ממוצעת להיות כ-8-9 מיליון שקלים, אולי אף יותר מכך. ובמילים אחרות: רק מתי מעט מהצעירים התל אביבים או תושבי הערים האחרות בגוש דן, יוכלו לעמוד במחיר הזה, אלא אם כן זכו בירושה שמנה או הצליחו באקזיט.

אמנם כרבע מהדירות שייבנו ברובע החדש יהיו מוזלות, אולם מעבר לעובדה שיהיו רבבות צעירים שיעמדו בתור להגרלה, גם עם ההנחה, הצפויה, עדיין יהיה מדובר במחיר שאינו בר השגה כלל ועיקר לזוג צעיר ממוצע ומעלה.

מעבר לעובדה שמדובר כאן בבעיה מוסרית לא קטנה, דחיקתם של צעירים רבים שרוצים להישאר בעיר הגדולה, יש כאן לטעמי גם בעיה אסטרטגית של הפיכת עתודת הקרקע המשמעותית האחרונה של העיר העברית הראשונה לרובע סטרילי המיועד ל"עשירים בלבד".

אני מציע כעת ביתר שאת לאמץ מודל מהפכני שיאפשר גם ליזמים להרוויח את מטה לחמם, אבל גם יהיה רף נוח הרבה יותר להרבה זוגות צעירים.

על פי המודל הנ"ל יהיו כמחצית מהדירות מיועדות לאוכלוסייה צעירה של זכאים, שתוכל לרכוש אותה במחצית המחיר, כלומר בכ-4 מיליון שקלים, לטווח של 10שנים, זאת ללא חזקה על הנכס וללא אפשרות למכור אותה או להוריש אותה לבן משפחה. כעבור 10 שנים תהיה בידי הרוכשים אופציה להשלים את הסכום ולהיות בעלי חזקה כדת וכדין על הנכס או להמשיך ולהיות על סטטוס של "דיירים מוגנים" למשך כל ימי חייהם, זאת כאשר הנכס ממשיך להיות רשום על שם היזם.

היזמים, מבחינתם, לא יצטרכו לשלם על החלק היחסי של הקרקע בה יוקמו דירות ברות השגה אלה, כך ששני הצדדים יצאו מורווחים מהמודל הזה. נכון. אני מודע לכך שאין מדובר כאן בנוסחה אידיאלית, אולם לטעמי היא טובה בהרבה מהמצב הנוכחי, בו מסתמן כי רובע שדה דב יהיה סגור ומסוגר בפני רוב רובם של הצעירים מתל אביב והסביבה.

על פי מודל זה, יהפוך רובע שדה דב למייצג נאמנה של תל אביב בדור הבא וישלב בתוכה אוכלוסייה הרבה יותר הטרוגנית, גם מגוונת וגם תוססת, עם הרבה, הרבה וויב עירוני צעיר ובועט, כיאה וכנאה ל"עיר ללא הפסקה". לעומת זאת, האלטרנטיבה הנוכחית של דירות שמיועדות אך ורק למאיון העליון, תהפוך את רובע שדה דב החדש לסטרילי, חסר חיוניות, ברק וצבע ולאכזבה גדולה, זאת במיוחד לאחר הציפיות הרבות!

*כותב המאמר, עורך הדין יריב גוטמן, מתמחה בנדל"ן ומקרקעין

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

אל תחמיצו את המשקיעים

ניסיון העבר של כלכלת ישראל ושוק הנדל"ן, הוכיח פעם אחר פעם כי המשקיעים היוו מנוע צמיחה אפקטיבי ביותר...
אמיר רוזנבלום 11.06.2024
נשמח לדבר אתך
נגישות